Ministerstvo financí rok co rok vyplácí z republikové pokladny mnohamiliónové dotace, z nichž těží bohaté soukromé firmy. Peníze mají nálepku "Veřejně prospěšné účely", jak však byly skutečně využity, stát kontrolovat neumí. Majitelé českého fotbalu se mu totiž zodpovídat nemusí.
HN zjistily, že například uherskohradišťskému Synotu tak stát a město postavily stadión za dvě stovky miliónů korun. Klub, který patří mezi nejbohatší pětici v první lize, se na stavbě podílel osmnácti milióny. A pro příští rok dostanou České Budějovice devět miliónů na umělý trávník, Slovan Liberec si za deset miliónů opraví stadión a plzeňská Viktoria přestaví za sedm miliónů šatny. Peníze nebudou platit majitelé, dotace jim schválili politici.
Ministerstvo školství, které má podporu sportu na starosti, přitom přiznává, že využití dotací není schopno zcela ohlídat. Vedle akciové společnosti totiž při klubu obvykle působí i občanské sdružení, jež má na příspěvek nárok. "Není v našich silách dohledat, na co přesně dotace šla. Když to sedí účetně, nezjistíme, když si z dotace postaví třeba psí boudu," říká náměstek Karel Hrdý.

Utajené hospodaření
Manažeři, kteří se fotbalem v Česku živí, odhadují, že se v něm ročně protočí miliardová suma. Nejvyšší soutěž ovládají akciové společnosti, které by si na sebe - jako každá soukromá firma - měly vydělat samy. Nejbohatší Sparta ročně hospodaří se 300 milióny, Slavia se 120. Za nimi pak Ostrava, Synot a Teplice se zhruba 70 milióny. To je téměř vše, co lze o tom, jakými penězi kluby disponují a jak s nimi nakládají, zjistit. Na dotazník HN odpověděly obsáhle jen Olomouc a Slavia, většina - včetně Sparty - ani po několika týdnech nereagovala.
Právě Sparta - přesněji "její" občanské sdružení - přitom nyní žádá po státu dalších devadesát miliónů pro tréninkový areál Strahov. I přesto, že jen letošní úspěchy v Lize mistrů obohatí klubovou pokladnu o téměř 200 miliónů. Město už do stavby za čtvrt miliardy investovalo třicet miliónů, dvacet dal stát. "Dotování privátních prosperujících klubů, jako je Sparta, považuji za nevhodné. Město se má zaměřit na hřiště, která budou přístupná běžným lidem, a ne elitě. Na tréninkovém centru bude Sparta vychovávat své talenty, je to tedy investice klubu, ne města," míní lidovecký zastupitel pražského magistrátu Marián Hošek.

Svaz se bavit nechce
HN chtěly získat informace o hospodaření klubů i fotbalu jako takového i druhým možným způsobem - přes Českomoravský fotbalový svaz. Neúspěšně, šéf svazu Jan Obst schůzku na poslední chvíli zrušil. "Kdybychom se přesvědčili, že se jedná o hospodářský článek, mohli bychom spolupracovat. Ale nevím, jestli to není nějaká mediální potrava pro občany na odlákání pozornosti," reagoval později druhý muž svazu Jaroslav Vacek, který má na starosti například fotbalové licence.
Právě Vacek je přitom přes svou firmu Pragosport sám na hospodaření klubů navázán. Letos inkasoval tři milióny od brněnského celku jako provizi z přestupu hráče.
I přesto, jak neochotně manažeři českého fotbalu odkrývají ekonomické informace, stát o tom, že by přestal špičkovou kopanou dotovat, neuvažuje. "Poškodilo by to výchovu mládeže," říká náměstek Hrdý.

 031217-01 ()