V současné době jsou na trhu zhruba tři desítky mobilních telefonů v cenách od jedné koruny (ve speciálních akcích) až ke dvaceti tisícům. Výběr je tedy mimořádně široký - a tudíž i složitý.
V první řadě je třeba se rozhodnout, zda svým blízkým koupíme pouze nový telefon, nebo celou takzvanou předplacenou sadu - tedy přístroj společně se SIM (registrační) kartou a kreditem na hovorné. Sady se přitom hodí spíše lidem, kteří doposud mobilní telefon nemají a hovorné si budou předplácet prostřednictvím dobíjecích karet. Nehodí se tudíž pro lidi, kteří využívají takzvaný paušál - stálý měsíční poplatek, k němuž jsou ještě připočteny skutečně provolané hovory uskutečněné od minulého vyúčtování.
Předplacené sady nabízejí jen dva tuzemští operátoři - Eurotel a T-Mobile. Ceny sad začínají těsně pod dvěma tisícikorunami. Nabídka telefonů v předplacených sadách je ale oproti samostatným telefonům přeci jen omezená. Všichni tři mobilní operátoři přitom umožňují koupi telefonu a SIM karty zvlášť.
Co se týče samotných mobilních telefonů, všichni operátoři se (nejen) před Vánoci snaží nalákat co nejvíce zákazníků pomocí výrazných slev. Ty mohou zlevnit přístroj i o několik tisíc korun, některé jednoduché modely tak lze pořídit dokonce již za zmíněnou korunu. Na druhou stranu to však má i svá ale...
Za tyto nabídky totiž chce každý operátor od svého zákazníka protislužbu. Může se proto stát, že lákavá cena vytouženého telefonu bude vykoupena například tím, že se operátorovi upíšete (nebo se upíše obdarovaný) k užívání jeho služeb na další dva roky - a to s pravidelně placeným paušálem.
Při podpisu nové smlouvy je přitom dobré dát si pozor nejen na to, jak vysoký bude měsíční paušál, ale také to, kolik minut umožní provolat bezplatně a jak drahé bude placené hovorné. Mohlo by se totiž stát, že tarify v nové smlouvě budou méně výhodné než ty, které jste platili doposud.
Když už jste vyřešili i toto, zbývá to nejsložitější - vybrat vhodný telefon. Těch je na trhu totiž několik kategorií.
Do první patří nejlevnější přístroje s nedotovanou cenou do čtyř tisíc korun. Jde o jednoduché a nenáročné mobily obvykle s černobílým displejem, umožňující sice běžné telefonování či posílání krátkých zpráv SMS, ale už jen relativně málo služeb navíc. Pohodlně stačí menším dětem či těm, kteří chtějí přistroj hlavně k telefonování a ne k zábavě či přístupu na internet. Může být proto ideálním pomocníkem starších lidí, kteří mají jinak z moderní techniky strach.
Druhou kategorii tvoří relativně levné mobily, které už dokáží hlavně dospívající poměrně slušně zabavit a jejichž nedotované ceny se pohybují pod sedmi tisíci korun. Mají barevný display, polyfonní vyzvánění, nabízejí mnoho her v systému Java, které lze dále doplňovat, a umožňují posílat fotografie pomocí systému MMS. Snímky lze ale pořizovat většinou jen prostřednictvím externího fotoaparátu, který je třeba dokoupit. Některé tyto přístroje mají například vestavěný rozhlasový přijímač či hlasový záznamník.
Třetí kategorií jsou už dražší multimediální telefony v cenách kolem deseti tisíc korun, které umí vše co levnější typy, navíc mají většinou zabudovaný fotoaparát, umožňují propojení s počítačem prostřednictvím technologie Bluetooth a rychlejší přístup na internet pomocí systému GPRS. Mají i vnitřní paměť pro ukládání obrázku a často i hudby ve formátu MP3, kterou pak přehrávají do sluchátek.
Další, čtvrtou kategorií jsou nejdražší multimediální přístroje v nedotovaných cenách dosahujících až dvaceti tisíc korun. Ty už často nabízejí například speciální operační systémy umožňující samostatný přístup na internet - hlavně pak do e-mailových schránek, některé mají i přehrávač videosekvencí a podobně. Jde většinou o novinky, jejichž cena však také rychle klesne.
Poslední kategorií jsou speciální telefony. Sem patří například kombinace mobilu a herní konzole či mobilu a kapesního počítače.
Do této kategorie je možné zařadit také telefony se speciálním designem, splňující v první řadě funkci módního doplňku - ač jsou vybaveny velmi kvalitní technikou. Jako vánoční dárek by přístroje této kategorie měly být určeny jen těm nejbližším, protože je nutné trefit se přesně do potřeb, respektive vkusu obdarovaného.

Internetové adresy s cenami zlevněných telefonů:
Eurotel:
www.eurotel.cz/site/cz/phones/priceList.html
T-Mobile:
t-mobile.cz/cms/tel_nabidka.asp?w=1&r=153
t-mobile.cz/cms/tel_cenik_twist.asp?w=2&r=870
Oskar:
www.oskarmobil.cz/handsets/handset.php

Kategorie mobilních telefonů:

1. Nejlevnější přístroje v nedotovaných cenách do 4000 korun:
Jednoduché nenáročné mobily s obvykle černobílým displejem umožňující hlavně běžné telefonování či posílání SMS
Příklady:
Nokia 3410 Nokia 2100 Siemens A52 Siemens A55 Siemens C55.
Vhodné pro menší děti, nenáročné uživatele a staré lidi, bojící se složité techniky

2. Levné multimediální mobily v nedotovaných cenách do 7000 korun.
Nejjednodušší mobily s barevným displejem, které ale většinou nemají zabudovaný fotoaparát.
Příklady:
Alcatel 535 Nokia 3100 Nokia 3510 Philips 530 Samsung SGH-C100 Samsung SGH-X100 Siemens M55 Siemens C62 SonyEricsson T230 Siemens MC60.
Mobily pro nejširší použití.

3. Multimediální telefony střední třídy v nedotovaných cenách do 13000 korun.
Mobilní telefony se zabudovaným fotoaparátem a mnoha dalšími multimediálními funkcemi určené hlavně k zábavě.
Příklady:
Nokia 3300 Nokia 3650 Nokia 7650 Siemens S55 SonyEricsson T610 SonyEricsson Z600.
Vhodné hlavně pro mládež.

4. Nejdražší multimediální mobily v nedotovaných cenách nad 13 000 korun.
Mají široké multimediální využití většinou včetně speciálního operačního systému pro přístup na internet, hlavně pak do e-mailu. Umí skloubit zábavu a práci.
Příklady:
Nokia 6600 SonyEricsson P800 SonyEricsson P900.
Vhodné pro nejnáročnější, movité uživatele.

5. Speciální mobilní telefony a) kombinující telefon s herní konzolí - nedotovaná cena kolem 10 000 korun
Příklad: Nokia N-Gage.
b) kombinující telefon a kapesní počítač
Příklady:
T-Mobile MDA (nedotovaná cena 13 999 korun) Nokia 9210i (nedotovaná cena kolem 25 000 korun)
c) telefony jako módní doplněk
Příklady: Xelibri 1 až 8 (čeští operátoři je nenabízejí).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist