keywest
Snímek: Archiv

Kromě moře přitahovala Florida i krásou svého vnitrozemí s mnoha řekami, lesy, jezery a národními parky. A pro ty návštěvníky, které příliš neoslovují přírodní krásy, vytvořili vizionáři, byznysmeni a významné osobnosti atrakce poněkud jiného druhu - např. Walt Disney nabídl svůj pohádkový svět, Henry Flagler vystavil dlouhé železniční tratě, také malebné městečko St. Augustine, Julia Tuttle vdechla jedinečný styl Miami Beach a prezident Kennedy byl u zrodu světoznámého vesmírného centra NASA. Samostatným a jedinečným světem v tomto "slunečním" státě je bezpochyby nejjižnější bod nejen Floridy, ale celých Spojených států - Key West.

Cestou na Key West

Již samotná cesta na Key West je nezapomenutelným zážitkem. Známá dálnice US 1 vede mírně zahnutým řetězcem ostrůvků Keys, které jsou dohromady dlouhé asi 290 km. Během celé čtyřhodinové jízdy z Miami na Key West se můžete nechat ovívat teplým floridským vzduchem, vychutnávat si pohledy do dáli na nekonečné, modré moře, obdivovat krásu a jedinečnost jednotlivých ostrůvků. Ty dohromady spojuje chlouba amerických architektů a inženýrů - 43 mostů o celkové délce 182 km. Ten nejznámější a nejdelší se jmenuje Seven Mile Bridge. Měří opravdu sedm mil a klene se nad průzračně modrou vodou, která na horizontu jako by splývala s nebem. Pozorovat můžete také starý železniční most, který vede po celou dobu souběžně s tím novým silničním. V roce 1912 ho vybudoval železniční magnát Henry Flagler, který zemřel rok po jeho dokončení. Vlak jezdil z Miami na Key West po této trati ještě dalších 25 let, než ji výrazně poničil hurikán Labor Day. K rekonstrukci nedošlo, od té doby je nefunkční.

Celý řetěz ostrovů je rozdělen do tří částí. Upper Keys se táhnou od Key Largo až po Long Key Channel. Největší ze všech ostrovů je Key Largo, jež je po celém světě znám jako ráj potápěčů. Státní park John Pennekamp Coral Reef je nejstarší a rozhodně nejkrásnější podmořské chráněné území v USA. Byl založen v roce 1960 a rozkládá se na rozloze 192 km2. Chrání 55 různých druhů korálů a na 500 žabích druhů.

Cestou na Key West projíždíte další částí ostrovů, která se nazývá Middle Keys a ohraničují ji ostrovy Conch Key a Marathon. Pokud vás lákají delfíni, pozorovat je a dokonce si s nimi i zaplavat můžete na ostrově Grassy Key.

Pak už vás čekají jen Lower Keys, které se táhnou od Bahia Honda Key až na Key West. Za návštěvu rozhodně stojí pětikilometrová přírodní pláž na Bahia Honda. Na druhé straně ostrova se nachází pláž s výhledem na starý i nový most, která byla v roce 1997 vyhlášena jako nejkrásnější pláž v USA.

Key West - samostatný svět

Je to jedno z nejznámějších malých městeček na planetě. Svou rozlohou by se vešlo do Central Parku v New Yorku. Přesto se díky své jedinečnosti a proslulosti dokázalo zapsat do každé geografické mapy. Je nejzápadnějším ostrovem Keys, svůj název však dostalo od španělského mořeplavce Juana Ponce de Leona, který se plavil kolem ostrovů Keys v roce 1513. Na dnešním Key Westu našel mnoho lidských kostí a pozůstatků původních obyvatel - Caluských Indiánů, ostrov tedy pojmenoval Cayo Hueso, neboli Ostrov kostí.

Poněkud novodobější označení pro Key West a ostatní ostrovy Keys je the Conch Republic, tedy Končská republika. V roce 1982 se rozhodla americká pohraniční stráž postavit hraniční kontrolu už na dálnici US1 u ostrova Key Largo. Ostrovy tak byly prakticky odděleny od kontinentálních USA. Důvodem byla snaha o zamezení obchodu s drogami a pronikání ilegálních přistěhovalců, do Spojených států. Dopravní zácpy, které na kontrolách vznikaly, znamenaly úplné vytěsnění turistického ruchu z této oblasti. Tehdejší starosta Key Westu Dennis Wardlow se rozhodl reagovat oficiálním prohlášením o odtržení ostrovů od Spojených států. Mediální senzace přiměla americkou vládu tuto umělou hranici zrušit. Obyvatelé ostrovů se však odmítli smířit s blokádou a svou republiku si zachovali dodnes. Obyvatelé mají kromě amerického pasu také svůj končský, na který jsou náležitě hrdí, stejně jako na každoroční celotýdenní oslavu svého "dne nezávislosti".

Key West a lidé

Key West je místo překypující energií, útočištěm spisovatelů, malířů, volnomyšlenkářů, homosexuálů, hippies a turistů. Pro mnoho lidí je Key West nejskvělejším místem v Americe právě pro svou kulturní, etnickou a společenskou rozmanitost. Pětadvacet tisíc stálých obyvatel tvoří velmi neobvyklou a těžko definovatelnou skupinu lidí, většinou potomků obyvatel Bahamských ostrovů, Kuby a Nové Anglie. Kromě toho zde narazíte i na lidi, kteří vám příběh svého příchodu na Key West popíšou asi takto: "Před šesti lety jsem si sem zajel na víkend... a jsem stále tady." Celoroční záplava turistů, lačnících po divokých oslavách a večírcích, dotváří celkovou atmosféru ostrova.

Svou jedinečností a neopakovatelností přitahoval ostrov odjakživa generace umělců a spisovatelů, kteří přispěli k bohémské pověsti tohoto místa. Kromě nich zde nacházeli útočiště sportovci, celebrity, politici a další významné osobnosti. Z těch nejznámějších to byl americký prezident Harry S. Truman, který zde dokonce nechal vystavit druhý "Bílý dům". Mezi dalšími umělci, kteří přišli Key Westu na chuť, jsou Tennessee Williams, jenž zde napsal svou nejznámější hru Kočka na rozpálené plechové střeše, Elizabeth Bishop, John Hersey, James Merrill a další. Bezesporu nejslavnějším rezidentem byl spisovatel Ernst Hemingway.

Hemingwayovy kočky

O Key Westu slyšel poprvé vyprávět v Paříži od svého přítele Johna Dos Passose. Netrvalo dlouho a Hemingway se rozhodl toto opěvované místo navštívit. Se svou ženou Pauline (v pořadí druhou ze čtyř manželek) dorazili na Key West v květnu roku 1928. S tamním prostředím se velmi rychle sžili a mezi místními se seznámili s lidmi, kteří se pak stali jejich celoživotními přáteli. Mezi nimi byli např. Charles Thompson nebo Sloppy Joe Russell, do jehož pověstné krčmy Hemingway pravidelně chodíval.

Manželé si pronajali nádherný starý dům španělského koloniálního stylu, který jim později za osm tisíc dolarů koupil strýček Pauline jako dar. Domu dominovala okna od podlahy až ke stropu a velká zahrada plná palem a exotických květin. Tento komfort korunoval Hemingway v roce 1937, když si jako první na Key Westu nechal postavit na zahradě velký bazén. Nejenom bazénu, ale také rybaření a procházek po městě si užíval vždy, když skončil denní práci na své knize. Svou pracovnu měl v druhém patře malé chaty, která byla umístěna hned za domem. Psát začínal obvykle v šest hodin ráno a končil kolem poledne. Když mu to šlo dobře, psal až do dvou hodin odpoledne. Za den prý napsal od 300 - 700 slov. Jeho nejznámějším románem, který vytvořil právě zde, je Komu zvoní hrana.

Spisovatel byl pověstný svým velkým zájmem a láskou ke kočkám. V každém svém domě jimi musel být obklopen, ať už to bylo v Paříži, na Key Westu, anebo na Kubě, kde žil od roku 1940. Ve svém domě ne Key Westu jich měl více než padesát. Spousta koček se prochází po spisovatelově domě dodnes. Vzadu na zahradě má každá Hemingwayova kočka, která zde kdy žila, dokonce svůj pamětní kámen. Po té, co se autor odstěhoval na Kubu, spravovali dům jeho potomci. V roce 1962 byl dům otevřen pro veřejnost jako muzeum a o šest let později byl vyhlášen národní historickou památkou.



Key West - nikdy nekončící oslava

Na severozápadním cípu ostrova se nachází pověstné Mallory Square, které je místem každodenních oslav západu slunce, o němž se tvrdí, že je jedním z nejkrásnějších vůbec. Od pozdních odpoledních hodin zde můžete pozorovat kejklíře, pouliční umělce a mágy, polykače ohňů, chodce po laně a mnoho dalších artistů, kteří se snaží zaujmout kolemjdoucí. Po setmění můžete obrátit pozornost k divadlu na moři, kde blikají tisíce světýlek z lodí a jachet boháčů.

Nočnímu Key Westu však jednoznačně vévodí hospody, noční kluby, koncerty a nejrůznější představení, včetně striptýzu či travesti show. Centrem zábavy je hlavní ulice Duval Street procházející středem města, která je přímo nacpaná nočními podniky, různými krámky, luxusními restauracemi a hospodami, včetně těch nejvyhlášenějších Sloppy Joe#146#s baru a Captain Tony#146#s saloonu.

V jednom z klubů si hosté užívají pohled na vypracované tělo mladého, svlékajícího se muže. Většinu v obecenstvu tvoří muži, jsme totiž v jednom z mnoha gay klubů na Key Westu. Právě tento ostrov je mimo jiné nejvyhlášenější komunitou homosexuálů ve Spojených státech.

  more
Snímek: Archiv

"Are you gay or straight?"

Na větu, která v překladu znamená "Jsi gay nebo heterosexuál?", si zvyknete velmi brzy. Není zde považována za cosi nevkusného. Zcela jednoduše a bez zábran si tak lidé vyjasňují, na čem jsou. Na Key Westu tvoří gayové místní obyvatelstvo i návštěvníky asi z poloviny. Tato část země je jimi vyhledávaná zejména díky své uvolněnosti a toleranci. Mnoho mužů, kteří přijeli navštívit Key West v domnění, že jsou heterosexuálové, zde objevili své pravé já.

Na fakt, že je zde větší koncentrace homosexuálních lidí, si zvyknete. Zaryté předsudky rychle mizí a vy se s radostí oddáváte uvolněné atmosféře, která zde panuje, a zjistíte, že se dokážete bavit s kýmkoli, ať je gay nebo straight.

Fantasy Fest

O tom, že je Key West místem oslav, už byla řeč. Tou největší a nejproslulejší je kromě Silvestra tzv. Fantasy Fest. K běžným třiceti tisícům obyvatel a turistů přibude dalších osmdesát tisíc nadšenců, kteří přijíždí slavit tento svátek. Takový nárůst lidí je znatelný na každém kroku, ulice jsou přecpané k prasknutí. Hoteliéři a majitelé restaurací si přijdou na své. Během oslavy se ceny hotelových pokojů můžou vyšplhat až na neuvěřitelných 750 dolarů za noc.

The Captain Morgan Fantasy Fest, jak zní oficiální název, se dá nejlépe popsat jako odpověď Key Westu na festivalovou bombu Mardi Gras v New Orleans. Desetidenní floridský festival, který se konal poprvé v roce 1978, probíhá během posledního týdne v říjnu, při čemž největší a nejdivočejší oslavy se konají v pátek a v sobotu. Tisíce lidí v nejrůznějších maskách až po ty bez oblečení vůbec se účastní slavnostního průvodu městem, během něhož se zpívá, tančí, pije, jí, směje, líbá, padá a vstává, fotí a filmuje, zkrátka dělá vše, co patří k pořádné oslavě.

Každý rok má festival určité téma. Každý by tedy měl svou masku tomuto tématu přizpůsobit, např. Key West v době před Kristem, hry Tennesseeho Williamse, vesmír, džungle, 60. léta a další. Příští festival, který bude probíhat od 22. - 31. října 2004, nabízí téma "delirické sny a bláznivé výkřiky".

Pláže a moře

Celoroční slunečné počasí téměř bez dešťů zajišťuje perfektní zážitek z relaxace na jedné ze zdejších pláží, které stíní vysoké palmy. Některé pláže jsou z moře oploceny kvůli uprchlíkům z 90 mil vzdálené Kuby, kteří se navzdory riziku života pouštěli do moře za vysněným cílem americké země.

Nejhezčí pláž je Fort Zachary na jižním konci ostrova. Za vstup je ovšem třeba zaplatit okolo 5 dolarů. Daleko populárnější je dlouhá pláž Smathers Beach, na kterou je vstup zdarma. Podél celé pláže je upravená stezka, kterou využívají zejména cyklisti a jezdci na kolečkových bruslích.

Toužíte-li po bělostné pláži, nádherném podmořském světě a romantickém místě "uprostřed ničeho", vydejte se na 70 mil vzdálené souostroví sedmi ostrůvků, které tvoří národní park Dry Tortugas. Oblast je vyhledávaná pro vzácné ptactvo, podmořské korálové útesy a dávné legendy o pirátech a ztroskotaných lodích, které převážely zlato. Ostrovy objevil v 16. století španělský mořeplavec Juan Ponce de Leon, když obeplouval dnešní floridské Keys. Oblast pojmenoval po vzácných druzích želv (tortugas), které zde našel.

Dominantou souostroví je pevnost Fort Jefferson na ostrově Garden Key, jejíž stavba byla dokončena v roce 1846. Díky pevnosti měly Spojené státy pod kontrolou lodě, které opouštěly, ale zejména připlouvaly do Mexického zálivu. Během občanské války pak sloužila jako vězení pro zrádce Unie. Své si zde odseděl i Samuel Mudd, jeden z atentátníků Abrahama Lincolna. Pevnost se pak měla využít jako vojenská základna, její význam však začal upadat s vynálezem moderních střelných zbraní. Na ceně začala stoupat jeho přírodní jedinečnost a v roce 1935 vyhlásil prezident Franklin D. Rooswelt pevnost a jeho okolí národní památkou.

Krásy zdejšího místa sem přijíždí denně obdivovat několik desítek turistů. Na prozkoumání pevnosti a okolního moře máte půl dne. Pokud chcete zůstat déle, můžete přenocovat ve stanu na pláži. Zážitkem je šnorchlování kolem základů pevnosti, obrostlé nádhernými korálovými útesy.

MICHAELA FRIČOVÁ

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist