NetJets chce dopravovat zámožné klienty, kteří dříve létali v Concordu

Klientelu zrušeného projektu Concorde se snaží získat letecká společnost NetJets. Lety ve 14místných proudových letadlech Gulfstream, které chce poskytovat, by měly výrazně zkrátit cestu přes oceán. Firma zároveň nabízí výrazné urychlení odbavovacích formalit na letištích.
NetJets, jež je součástí společnosti Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta svůj projekt představila minulý týden. Výkonný ředitel NetJets Mark Booth soudí, že novou službu přivítají jak podnikatelé, tak zámožní klienti, kteří často cestují mezi Evropou a USA.
NetJets bude novou službu nabízet na bázi podílového vlastnictví. Firmy nebo jednotliví zákazníci si budou moci koupit část letadla, čímž získají právo nalétat každý rok určitý počet hodin. "Skupině osmi evropských zákazníků jsme už takto jeden letoun prodali," citovala TV stanice CNN Marka Bootha.
Projekt NetJets ovlivňuje příznivě několik faktorů. Je jím jednak stažení letadel Concorde z provozu, ale také obavy z bezpečnosti leteckého provozu i častá zpoždění na pravidelných linkách. "Velké společnosti navíc utahují opasky," připomněl nezávislý analytik Mark Bostwick v deníku The Wichita Eagle. "Jejich akcionáři už nejsou ochotni utratit okolo čtyřiceti miliónů dolarů za firemní letadlo, které je většinu roku nevyužité."
Firma má v úmyslu vypravovat lety z menších soukromých letišť, jako je RAF Norholt poblíž Londýna nebo Teterboro v americkém státě New Jersey. Právě tím by se mělo výrazně zkrátit odbavení. Sníží se i bezpečnostní rizika, protože zákazníci NetJets budou cestovat výhradně se svými spolupracovníky či rodinnými příslušníky.
Firma NetJets není jediná, která se snaží získat zákazníky Concorde. S podobným projektem trans-atlantických letů přišly v minulých týdnech Air France společně s Virgin Atlantic Airways. Lety pro podnikatele nabízí také Lufthansa ve spolupráci se švýcarskou společností PrivatAir.