I když by jim ještě dva roky nikdo neměl prodat cigarety ani nalít alkohol, čtvrtina šestnáctiletých Čechů denně kouří a každý sedmý se minimálně třikrát do měsíce opije.
Vyplývá to z čerstvé studie Evropského školního projektu o alkoholu a jiných drogách, kterou v Česku zpracovává pravidelně každé čtyři roky Psychiatrické centrum v Praze. Vloni vyplnily dotazník více než tři tisíce šestnáctiletých středoškoláků.
V porovnání s minulými lety se ukazuje, že dívky dohánějí chlapce nejen v kouření, ale také v pití tvrdého alkoholu a piva. A také se stále častěji opíjejí. "Právě relativně vysoká spotřeba alkoholu mezi mladými lidmi je varující údaj," píšou autoři zprávy.
Problém je i v tom, že téměř polovina dětí vyzkouší omamnou látku již před svými třináctými narozeninami. Téměř tři čtvrtiny z nich kouřily cigaretu a necelá polovina pila tvrdý alkohol.
Rodiče školáků ale autoři zprávy mohou uklidnit alespoň tím, že se již nesnižuje věk, kdy děti sáhnou po první dávce ilegální drogy.
"Data z měření v roce 1999 a 2003 se v tomto moc neliší. Můžeme se tedy domnívat, že se pokles věku zastavil," tvrdí autoři. A navíc klesá mezi školáky i podíl uživatelů nebezpečnějších "tvrdých" drog.
Naopak k jejich "měkčím" variantám se staví čím dál otevřeněji. Ubývá šestnáctiletých středoškoláků, kteří vnímají marihuanu, extázi a halucinogeny jako nebezpečné látky.
Nejzřetelnější je to právě u marihuany, kterou v roce 1995 považovalo za rizikovou čtyřicet procent mladých, loni již jen sedmnáct procent. A již téměř vůbec je neděsí alkohol a cigarety.
Marihuanu a hašiš také mladí lidé stále častěji skutečně kouří. Téměř polovina šestnáctiletých je ozkoušela alespoň jednou a čtvrtina si "joint" zapálila vícekrát.
Spolu s popularitou tanečních party roste i popularita drogy extáze. Před osmi lety ji vyzkoušel jediný ze dvou set mladých lidí, vloni to bylo již šestnáct.
Zda se dítě ke droze dostane, záleží podle statistik i na tom, jakou školu studuje. Častěji berou omamné látky mladí lidé na odborných školách a učilištích, méně pak studenti gymnázií.
Studie objevila i výrazné rozdíly mezi kraji. Nejvíce potenciálních pacientů detoxikačních jednotek je na Ústecku a v Praze. Hodně mladých lidí holdujících alkoholu, kouření a drogám je také v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji.
Nejlepší situace je ve východních Čechách a na Vysočině.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist