Na prvním stupni základních škol na Slovensku se začne od září vyučovat nový předmět: náboženství. Většinou hlasů o tom rozhodl parlament v Bratislavě. Stejně jako loňský spor o potraty, i hlasování o náboženské výchově znovu rozpoutalo diskusi o charakteru slovenského státu.

Víra, nebo etika?
Zavedení náboženské výchovy tam, kde až dosud neměla místo, umožnila smlouva mezi Slovenskem a Vatikánem o katolické církvi a vzdělávání. Poslanci ji schválili v úterý, tedy ve stejný den, jako klíčovou reformu důchodů. Proti se postavili hlavně zástupci liberální vládní strany Aliance nového občana (ANO). "Víra do škol nepatří," argumentoval její člen, poslanec Jozef Banáš.
Už při zápisu do první třídy budou muset rodiče rozhodnout o tom, zda se jejich potomek začne učit základy náboženství. Alternativou bude předmět nazvaný etika.
"Pokud o to rodiče požádají, budou se jejich děti moci náboženství učit už v mateřské škole," napsal slovenský list Pravda.

Stranické spory o Boha
"Možnost vyučovat náboženství bude mít kromě katolické církve i dalších jedenáct církví registrovaných na Slovensku," uvedly Hospodárske noviny. Výuku mohou zahájit v případě, že o ní bude mít zájem alespoň dvanáct žáků.
"Ve škole se budou potkávat pastor, katolický kněz, pravoslavný kněz, což bude pozitivním příkladem soužití různých církví," řekl novinářům v Bratislavě křesťanský demokrat František Mikloško (KDH). Přijetí takzvané Vatikánské smlouvy jeho strana v parlamentu jednoznačně podpořila.
O negativních dopadech schváleného dokumentu je naopak přesvědčena nejen většina zákonodárců z ANO, ale i komunisté a opoziční Smer Roberta Fica. Jejich argumenty se ale různí.
Podle Fica, jehož strana co do obliby suverénně vévodí průzkumům veřejného mínění, znamená přijetí dohody "změnu charakteru státu".
Šéf poslaneckého klubu komunistů (KSS) Vladimír Ďaďo zase před hlasováním uvedl, že "smlouvy jsou výsledkem ideologického tlaku a nepřispějí k ideálnímu rozvoji Slovenska". "Jejich schválením bychom se vrátili k chybám, které jsme kdysi při ideologickém vzdělávání mládeže dělali my," řekl doslova.
ANO argumentuje ekonomicky: Zajímá ji, kdo náboženskou výchovu na školách zaplatí.

Slovensko čeká střet
Debata o hodinách náboženství v zemi, kde se k vyznání hlásí 73 procent obyvatel, podle expertů znovu odhalila hlubokou propast mezi katolickým konzervativním křídlem a slovenskými liberály.
"Slabost liberálů povede ke stupňování katolicko-konzervativních požadavků, jejich odpor naopak k pokusu unavit je, protože se obecně předpokládá, že liberálové nemají dogmata, a proto nevydrží," řekl v rozhovoru pro časopis Formát sociolog Vladimír Krivý. A dodal: "Slovenskou společnost čeká střet."

040122-08 ()