Se svou střechou znamenalo SLK v roce 1996, kdy mělo světovou premiéru, malou revoluci. Od té doby přišlo už několik následovníků především z francouzských automobilek.
Mercedes SLK se poprvé představí ve své druhé generaci až v březnu na ženevském autosalónu. Automobilka však už nyní uvolnila pár jeho fotografií.
mercedesSLK ()

Na první pohled je jasné, že SLK dostane příď připomínající spoiler vozů formule 1. Na podzim německá automobilka uvedla na trh supersportovní a superdrahý model SLR s podobnou vizáží přední části karosérie.
Mercedes SLK je podstatně levnější. Jeho základní verze budou stát okolo miliónu korun, za pohon poslouží motor s označením 200 Kompresor. Za ním se skrývá přeplňovaný benzínový pohon s objemem 1,8 litru a výkonem 163 koní.
Pro rychlé svezení automobilka nabídne model SLK 350. Šestiválec bude mít výkon 272 koní a z nuly na 100 km/h novinku popožene za 5,6 vteřiny. Automobilka k šestiválcovému motoru namontuje také svou novou automatickou převodovku se sedmi stupni.
Na zhruba dva milióny (přesné ceny pro český trh nejsou zatím známé) přijde nejsilnější SLK 55 AMG s osmiválcovým motorem o výkonu 360 koní. Sprint na rychlost 100 km/h zvládne za 4,9 vteřiny.
Když přišel před osmi lety Mercedes s modelem SLK na trh, mnoho majitelů konkurenčních kabrioletů si k vozu s plátěnou střechou dokupovalo i pevnou střechu pro zimní měsíce, které se říká hardtop. Malé kupé od mercedesu však ukázalo, že hardtop lze vozit stále s sebou a když vyjde slunce, řidič jej zmáčknutím tlačítka nechá zasunout za sedadla.
Každé třetí SLK si prozatím koupila žena. Tyto vozy spojující vlastnosti roadsterů a kupé něžnému pohlaví učarovaly patrně nejen kvůli designu, ale i kvůli image, který tento vůz majiteli nebo majitelce propůjčuje.
Nové SLK přichází i s novými komfortními funkcemi. Malé trysky v opěrkách hlavy vypouštějí teplý vzduch směrem ke krku, šíji a hlavě, aby se při otevřené střeše řidič a jeho spolujezdec nenachladili.
Plechovou střechu nyní bude možné ovládat dálkově z klíčku. Už příchod k autu tak doprovodí stahování okének a zajíždění střechy do kufru. Tento proces stihnou elektromotorky za 22 vteřin. Prostor pro zavazadla se v onu chvíli zmenší z 300 na 208 litrů.

Autor je spolupracovníkem redakce