Novinky však mají mezi 19 nejlepšími automobily současnosti navrch před auty představenými před pár lety. What Car? dělí vozy podle velikosti a ceny, ale hledá i nejbezpečnější a nejlépe zabezpečené vozy před zloději. Výsledky přineslo lednové vydání časopisu.
Volkswagen Golf zvítězil díky svým jízdním vlastnostem, vnitřnímu prostoru, široké výbavě a kvalitě, s jakou je vůz vyráběn. "Nikdy v třicetileté historii nebyl výběr nejlepšího auta tak náročný jako letos," komentoval výsledky v magazínu What Car? jeho redaktor Rob Aherne.
Vítězem mezi auty do města se stal Fiat Panda - vůz ověnčený titulem Auto roku 2004 udělovaným evropskými novináři. V této anketě skončil letošní britský šampión golf na druhé příčce spolu s Mazdou 3.
Malá auta, která v Česku tvoří polovinu trhu s novými vozy, letos ani loni žádnou významnou novinku mezi sebe nepřivítala. Proto své vítězství po loňském triumfu zopakoval v anketě What Car? Seat Ibiza. Hned za ním se mezi dalšími výbornými malými vozy umístila Škoda Fabia (držitel titulu nejlepšího malého auta z let 2000 až 2002) spolu s Mini One a Nissanem Micra. I tuto trojici britský magazín svým čtenářům doporučuje ke koupi.
Mezi malými rodinnými auty, neboli vozy nižší střední třídy, nasbíral mezi redaktory britského magazínu nejvíce bodů celkový vítěz ankety Volkswagen Golf. Za ním zůstala trojice Mazda 3, Toyota Corolla a Honda Civic. Z toho je dobře vidět, že japonské vozy v Británii slaví stejný úspěch jako ve zbytku Evropy a Spojených státech.
Další zástupce z Asie, loni nová Toyota Avensis, je v Británii považován za nejlepší rodinné auto, v tuzemsku se této kategorii spíše říká střední třída. Za toyotou se umístily Opel Vectra, Honda Accord a Mazda 6. Posledně jmenovaný vůz kraloval kategorii kombíků.
Ještě jednou se mezi nejlepšími auty pro britské zákazníky objevila škodovka. Octavii RS magazín doporučuje ke koupi mezi vozy zvanými hot hatch. Jde o sportovní verze běžných, masově prodávaných aut za přijatelnou cenu. Této třídě le-tos kraluje Honda Civic Type-R, octavia spolu s vozem Mini Cooper skončila mezi stále ještě doporučovanými.
Za značku vyrábějící bezpečná auta zvolil magazín Renaulta. Nejlepším důkazem jsou výsledky vozů tohoto výrobce v nezávislých crash testech Euro NCAP.
Zlodějům nejlépe mají odolávat luxusní lexusy. Na tom se nic nemění, japonská značka zvítězila pokaždé v posledních pěti letech. Redaktoři z What Car? při této volbě zkoušejí, jak se dá do aut různých značek dostat, jak funguje imobilizér a hodnotí i to, jak snadno je vůz k identifikování podle umístění VIN kódu. Na výsledek má vliv i odolnost skel proti rozbití. A lexus v součtu těchto vlastností předčí podle britského magazínu ostatní automobily.
Nejvíce vozů má mezi 19 oceněnými BMW, jeho vůz redaktoři vybrali za nejlepší čtyřikrát. Volkswagen vyhrál třikrát, ale Golf uspěl i v celkovém hodnocení.
[*]
Autor je spolupracovníkem redakce


Nejlepší auta podle magazínu What Car?
Celkový vítěz VW Golf 1.6 FSI
Městská auta Fiat Panda 1.2
Malé vozy Seat Ibiza 1.2 12V
Malé rodinné vozy VW Golf 1.6 FSI
Rodinné vozy Toyota Avensis 1.8
Kompaktní
manažerské vozy BMW 320 d
Minivany VW Touran 1.9 TDI
MPV Citro¨en C8 2.2 HDI
Kombíky Mazda 6 2.0 D
Cena za bezpečnost Renault
Sportovní verze aut Honda Civic 2.0 Type-R
Kabriolety VW Beetle Cabriolet 1.6
Roadstery BMW Z4 2.2
Kupé Mazda RX-8
Rychlá auta BMW M3 Coupé
Nejlépe
zabezpečená auta Lexus
Vozy 4x4 Volvo XC90 D5
Manažerské vozy BMW 525i
Luxusní auta Jaguar XJ6
Pramen: What Car?