Jiná země, jiný mrav


[*] V Turecku panuje zákaz
Zákaz nosit šátek v Turecku potvrdil ústavní soud již počátkem osmdesátých let. Šátky nesmí nosit nejen pracovnice veřejné správy, ale také dívky na školách a univerzitách. Přesto lze na ulicích vidět stále více žen, které šátek nosí. Jednou z nich je i žena premiéra Recepa Erdogana, která tak již způsobila několik protokolárních zmatků.

[*] Británie je liberální
"Britská identita obsahuje mnoho národností a náboženských tradic," popisuje jeden z ministrů britské vlády postoj k šátkům, turbanům, jarmulkám a křížům. Britská vláda vyloučila, že by zakázala nošení šátků. Šátek a turban jsou navíc oficiální variantou policejní uniformy. Má se tím zjednodušit přístup etnických skupin k policii. Školy mají pro šátky vlastní pravidla.

[*] V Německu se vedou velké diskuse
Spor o nošení šátku se rozhořel již před sedmi lety, kdy jedna bádensko-württemberská škola zakázala učitelce šátek nosit. Vloni v září pak ústavní soud rozhodl, že jednotlivé zemské země musí rozhodnout samy, zda zákaz bude zakotven legislativně. Zatím tak žádná z nich neučinila. Ve zmíněném Bádensku-Württembersku se však očekává, že příslušný zákon bude schválen koncem března. Diskuse v ostatních zemích je velmi bouřlivá.

[*] Belgie se obává ohrožení integrace
Belgická vláda diskusi ve Francii a Německu sleduje s napětím. I ve zdejších školách a úřadech patří šátky především u marockých dívek k běžnému "vybavení". Samotní politici se nemohou shodnout, jak s touto problematikou naložit. Zatímco ministr vnitra Patrick Dewael se zákazem po vzoru Francie souhlasí, premiér Guy Verhofstadt spíše upřednostňuje pragmatická řešení.
(HB, bb)