Koaliční dohoda o nájemném se komplikuje

Strany vládní koalice se pokusí najít nové termíny, ve kterých by mohlo nájemné růst maximálně o deset procent.
Poslanci sociální demokracie totiž včera odmítli koaliční dohodu na zákonu o nájemném, podle níž by činže měly vzrůst letos v září a pak vždy v lednu, příští rok a v roce 2006.
"Poslanecký klub ČSSD s původní dohodou nevyjádřil souhlas a pověřil vyjednávače, aby ještě jednali o úpravách, řekl včera po jednání poslanců sociální demokracie ministr financí Bohuslav Sobotka.
"Princip třikrát deset je věc, která je pro naše poslance akceptovatelná. Debata teď bude o časovém rozložení navyšování cen nájemného," doplnil Sobotka.
Premiér Vladimír Špidla i ministr financí přitom předtím na ranní koaliční schůzce své koaliční partnery přesvědčovali, že pro ně je dohoda, kterou Sobotka vyjednal s ministrem pro místní rozvoj Pavlem Němcem (US-DEU) a lidovcem Tomášem Kvapilem, platná.

Kompromis, s kterým nebude spokojen nikdo

Lidovci i unionisté proto včera nejprve na rozhodnutí poslanců sociální demokracie reagovali velmi emotivně, že další ústupky již nejsou možné, později ale připustili, že o termínech, kdy by k trojímu zdražení činží mělo dojít, jsou ochotni jednat.
"Pro mě uzavřená dohoda platí a sociální demokracie se teď musí rozhodnout, jestli ji dodržovat chce nebo nechce," reagoval šéf lidovců Miroslav Kalousek.
Později ale dodal: "Dohoda je třikrát deset procent. Jsme ochotni se bavit o tom, ke kterému termínu letos bude těch prvních deset procent." Do hry se tak dostala například varianta, že by se nezdražovalo až v září, ale již třeba v červenci, pak o rok později a v lednu 2006. Tak by byla splněna podmínka sociálních demokratů, aby bylo zdražení nájmů více rozloženo v čase tak, aby mezi prvním a druhým nárůstem ceny za bydlení byla delší doba než původně navržené čtyři měsíce.
Někteří sociální demokraté by si ale dohodu představovali jinak. Poslanec Stanislav Křeček míní, že poprvé by nájemné mohlo stoupnout až o deset procent příští rok v lednu. Zdražení by tak na občany dopadlo až po podzimních krajských a senátních volbách.
Unionistický ministr Němec nejprve řekl, že nemá od své strany žádný mandát ustupovat od původní dohody, pak ale připustil, že jednání je možné. "V každém případě by ale dohoda o trojím růstu o deset procent musela být splněna do parlamentních voleb v roce 2006," řekl Němec.

Změna vyjednávače

Šéf unionistických poslanců Karel Kühnl dodal, že by sociální demokracie měla na koaliční jednání posílat osoby, které mají zplnomocnění své strany něco vyjednat. Za sociální demokraty se nyní kompromis s unionisty a lidovci pokusí hledat místo Sobotky poslanec Radko Martínek.
Ve sněmovně jsou teď dva návrhy zákonů o nájemném, původní vládní a komunistický. Předlohu KSČM včera poslanci vrátili k novému projednání výboru pro veřejnou správu. Hlasovalo se i o jejím zamítnutí, většina poslanců ČSSD se ale postavila a nechala tak ve hře i možnost dohody s komunisty. To by ale unionisté považovali za ukončení vládní koalice.
"Upřednostňuji řešení na půdorysu koaličních stran, varianta dohody s komunisty na našem klubu diskutována nebyla," uvedl Sobotka. Podle komunistů se ale nyní žádná jednání s ČSSD nevedou. Sobotka včera připustil i možnost, že koalice se nakonec nedohodne a zákon o nájemném by v takovém případě přijat nebyl. Taková varianta by však zřejmě neohrozila existenci koalice.