Český knedlík si již za pár týdnů najde snadnější cestu na stoly zahraničních strávníků. Různými způsoby se už v minulosti dostával hlavně do německého příhraničí, ale od května mu nebrání nic, ani složité administrativní překážky.
Živnostnice Marie Jakubcová z Liberce ročně vyrobí tisíce klasických knedlíkových šišek. Doposud nechtěla podstupovat složitou byrokracii a celní jednání a tak export knedlíků do nedaleké německé Žitavy přenechávala jiným. Ovšem od začátku roku vyjednává s německými restauracemi a potravinářskými krámky o pravidelných dodávkách. Odhaduje, že zájem o houskové knedlíky i výroba naroste a vývoz se jí v rámci EU již vyplatí.
Šance se vstupem do unie skutečně přicházejí, což naznačuje příprava stovek českých živnostníků v příhraničí. "Díky volnému pohybu zboží se otevře nová příležitost pro export potravin a drobných výrobků, jejichž vývoz byl regulován nebo které jen narážely na administrativní překážky při vývozu," potvrzuje zájem řady drobných a středních podniků o expanzi místopředseda krajské hospodářské komory Ústí nad Labem František Jochman.
Zájem mají třeba řezníci. Řezničinu dělá bezmála 50 let. V okolí Frýdlantu o Miroslavu Proškovi říkají, že se musel narodit na řeznickém špalku. Krapánek odvahy a zároveň hrubosti si s řemeslem vzal do života. Mezi prvními, už v devadesátém roce, začínal jako živnostník v krámě s masem a uzeninou. Zatímco jiní skončili, Prošek je dnes majitel prosperujících jatek, řeznictví a uzenářství. Ke spokojenosti má ale daleko.
Teprve před šesti lety zkolaudoval podnik, ale Evropské unii se nelíbí. Evropští komisaři při lednových kontrolách potravinářských zpracovatelských podniků přišli i k Proškovi. Závěr zněl kulantně: Podnikejte dál, ale musíte udělat velký kus práce. Takovému hodnocení ale majitel podniku příliš nerozumí. "On ani nechce rozumět. Je sice fachman, ale nectí nová pravidla," vysvětluje ředitel Krajské veterinární správy v Liberci Josef Král a dodává: "Musí změnit režim a udělat hodně úprav, jinak mu podnik zavřeme," řekl Král. Řezník Prošek je zklamaný. Počítal, že už od května začne některé speciality prodávat v polském a německém příhraničí. Na obě hranice to má sotva 20 kilometrů. Místo toho se musí spokojit s domácím trhem. Než naplní požadavky veterinářů, může prodávat jen v Česku. Měl by porážet jen šest kusů hovězího a sedmdesát prasat. Navíc musí udělat některé stavební zásahy do objektu.
Nebyl to jen řezník Prošek, kdo v trojzemí Česka, Polska a Německa počítal s rozšířením trhu směrem k sousedům za hranice. Pan Jerzy Gocal má v Bogatynii uzenářskou výrobu, ale i stejné problémy, jako jeho český protějšek. Se svými produkty musí zůstat v Polsku a intenzivně pracovat na odstranění veterinárních nedostatků. Mluvčí Evropské komise Beata Gminderová říká, že nedostatky jsou na obou stranách hranice, ale že nepřijeli do Česka a do Polska na kontroly jen proto, aby trestali. Český řezník z Frýdlantského výběžku a jemu podobní živnostníci musí na sobě podle Gminderové víc pracovat. Když se přizpůsobí jinému režimu a přijme doporučení veterinářů, zůstanou na trhu. Vepřové kýty, uzená žebírka, salámy, tlačenky i párky mohou dál vyrábět a prodávat. A když se zlepší, přijme jej i evropský trh. Pokud už skulinu na trhu nevyužije s dodávkami někdo jiný.
K našim knedlíkům a vepřovému se v příhraničí bude podávat polské zelí. Malgorzata Stepinska z Lešné obchoduje s ovocem a zeleninou. Polské produkty jsou totiž až na výjimky mnohem levnější než české a německé. Přes hraniční přechod v Habarticích a v Novém Městě pod Smrkem začne od května převážet zelí, mrkev, brambory, květáky a také žampiony, které chce nabídne obchodům za čtyřicet korun. "Uvidíte, jak vám Poláci rozhýbou ceny," dodala Stepinska.


Co změní vstup do unie pro české obchodníky


[*] České zboží bude mít přístup na trh EU bez tarifních a technických překážek.
[*] Vnější celní tarif bude platit pro všechny země rozšířené unie.
[*] Při pohybu zboží uvnitř unie neexistují množstevní a antidumpingová opatření.
[*] Uvnitř EU nejsou nutné žádné celní dokumenty.
[*] Kontrolní předpisy (embarga aj.) se rozšíří i na kandidátské země.
[*] Národní předpisy v oblasti zbraní zůstanou v platnosti.
[*] Zboží si vývozce může neoficiálně označit Made in EU.
Zdroj: MPO

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist