Snímek Pán prstenů: Návrat krále se stal druhým filmem v historii kinematografie, který překonal v celosvětových tržbách hranici jedné miliardy dolarů. V pondělí to oznámil distributor filmu New Line Cinema.
Závěr trilogie, kterou režisér Peter Jackson natočil podle knih J. R. R. Tolkiena, je druhým finančně nejúspěšnějším filmem všech dob po Titaniku z roku 1997. Za Titanic diváci ve světě zaplatili celkem 1,8 miliardy dolarů.
Návrat krále nicméně překročil miliardovou hranici rychleji - za necelých deset týdnů od premiéry 17. prosince, zatímco Titanic během 11. týdne. Do neděle se ve světě prodalo vstupenek na Návrat krále za něco málo přes miliardu dolarů. Přes 361 miliónů utržil film v USA a Kanadě. I o minulém víkendu se film v USA držel ještě na desátém místě návštěvnosti.
Všechny tři filmy z trilogie Pán prstenů dohromady zatím utržily 2,8 miliardy dolarů. První snímek Společenstvo prstenu utržil po premiéře v roce 2001 s 865 milióny dolarů, zatímco Dvě věže o rok později s 921 milióny. Natočení každého dílu na Novém Zélandě stálo asi 100 miliónů dolarů.
Stejně jako Titaniku i Návratu krále pomohly četné oscarové nominace. V lednu byl nominován celkem v 11 kategoriích, včetně kategorie pro nejlepší film a nejlepšího režiséra. Titanic nakonec v roce 1998 získal 11 Oscarů a vyrovnal tak rekord historického velkofilmu Ben Hur z roku 1959 .
Výborně si Návrat krále vede i v českých kinech. Na svém kontě má doposud 68 miliónů korun z tržeb při téměř 590 tisících diváků.
Přesto nyní - šest týdnů po české premiéře - nastává patrný odliv diváků. Ve srovnání s předminulým týdnem poklesly tržby o více než jednu třetinu.
Návrat krále tak jen o dva milióny korun zaostává za předchozím dílem, Dvěma věžemi. Za ně v loňském roce filmoví fanoušci nechali v kinech 69,5 miliónu korun. Ovšem snímek byl promítán celých dvanáct měsíců. To Harry Potter a Tajemná komnata se s celkovými tržbami 35,6 miliónu korun může srovnávat například s Kameňákem.