S podáním přiznání je nutné i zaplatit daň
Vyplněním velkého počtu kolonek v daňovém přiznání povinnosti poplatníků nekončí, nýbrž začínají. To nejhorší mnohé z nich teprve čeká, a tím je zaplacení daně. Termín je stejný jako pro podání daňového přiznání, nejpozději do konce března.
Daň musí dorazit na správný bankovní účet
Před zaplacením daní by si měl každý ověřit číslo účtu, na který má peníze bernímu úřadu zaslat. V České republice totiž působí 222 finančních úřadů, které navíc mají zvláštní účet pro každou daň. Určit, kam mají peníze směřovat, však lze podle jednoduchého klíče. Číslo bankovního účtu se totiž skládá ze tří částí. Dvou- až pětičíselné předčíslí bankovního účtu jednoznačně určuje druh daně, k jejímuž vybírání je účet zřízen. Pro jednu daň je u všech finančních úřadů stejná. Například daň z příjmů fyzických osob, které podávají daňové přiznání má předčíslí 721.
Druhá část bankovního spojení (takzvaná matrika) určuje příslušný finanční úřad. Seznam čísel matrikových částí bankovního spojení jednotlivých berních úřadů si mohou zájemci zjistit na internetových stránkách Ministerstva financí (www.mfcr.cz), kde je publikován Finanční zpravodaj. Předčíslí bankovního účtu a matriková část se od sebe oddělují pomlčkou. Za matrikou pak následuje bez mezery lomítko a směrový kód České národní banky 0710. Pokud by tedy podnikatel z Plzně chtěl zaplatit daň z příjmů, správně peníze pošle na účet 721-7629311/0710.
Nejde-li platba identifikovat, má poplatník smůlu
Pokud se někdo v čísle účtu splete a daň pošle omylem jinému finančnímu úřadu, který platbu identifikuje, zašle ji správnému správci daně. V případě, že nebude možné platbu určit, může se stát, že poplatníkovi bude vyměřeno penále.
Daň lze uhradit bezhotovostně bankovním příkazem či poštovní poukázkou. Pokud se někdo rozhodne pro druhou variantu, musí počítat s tím, že údaje na poštovní poukázce bude pošta zpracovávat automatizovaně. Je tedy důležité dobře vyplnit údaje na poukázce, aby platba byla příjemci doručena a bez problémů identifikovatelná.
Jak správně vyplnit poštovní složenku
Nejjednodušší je, když si plátce vyzvedne složenku na svém finančním úřadě. Všechny potřebné údaje jsou zde totiž předtištěny a stačí doplnit pouze částku, případně své identifikační údaje a variabilní symbol. Kdo se však na úřad pro složenku nedostane, může použít k úhradě daně klasickou poukázku typu "A", kterou si vyzvedne na poště. Pak je třeba ale větší opatrnosti při vyplňování údajů a číslic, aby nedošlo k záměně. Je také vhodné vypisovat kolonky černou barvou, protože při použití jiné barvy dochází k vyššímu výskytu chybně nebo nečitelně sejmutých údajů.
Zvláštní pozornost je třeba věnovat vyplňování čísla účtu. Zatímco v levé části poukázky se musí uvést přesně ve tvaru předčíslí-matrika/kód banky, v pravé části složenky se pomlčka, lomítko a kód banky v kolonce "Ve prospěch účtu" neuvádějí. Předčíslí i matrika se navíc doplňují o nuly.
V pravé části poukázky se tak předčíslí účtu doplněné o nuly zapisuje do prvních šesti pozic zleva, matrika pak do 10 pozic vpravo. Toto číselné označení čísla účtu slouží právě pro automatizované zpracování. "Je nezbytné vyplnit tuto položku správně, aby poukazovaná částka byla přijata na účet finančního úřadu. Pokud bude chybně uvedeno buď číslo účtu daně, nebo matriky finančního úřadu, platba nebude přijata na účet v ČNB a bude vrácena odesílateli," radí na svých internetových stránkách Ministerstvo financí. Kód banky se vyplňuje v pravé části poukázky v samostatné kolonce, kde musí být vždy při platbě daní uvedeno 0710.
K identifikaci poplatníka slouží variabilní symbol
Pro identifikaci platby je také důležité správně vyplnit variabilní symbol. Tím sděluje poplatník finančnímu úřadu svou totožnost. Má-li podnikatel přidělené DIČ, uvádí jako variabilní symbol kmenovou část tohoto čísla, tedy číslo za pomlčkou. Nemá-li poplatník přidělené DIČ, pak jako variabilní symbol uvádí své rodné číslo. Nesepisuje s ním však mezery, pomlčky či lomítka, takže uvede 9 případně 10 číslic v řadě za sebou.
Při vypisování variabilního symbolu do pravé části poukázky přitom platí podobná pravidla. Číslice se do kolonky vyplňují tak, aby poslední číslo bylo umístěné v poslední, desáté pozici. Při devítimístném rodném čísle tak zůstává první pozice nevyplněná.
Jako konstantní symbol se při platbě daní uvádí při odesílání peněz v hotovosti 1149. Při bezhotovostním převodu se používá číselné označení 1148.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist