Subjektivní den 95 procent lidí netrvá 24 hodin, ale je o 12 minut delší. Mezi živočichy však existují rozdíly. Například myš domácí má subjektivní den o 24 minut kratší. Objektivní délka dne je dána otáčením Země kolem osy a živé organismy se s touto periodou synchronizují. Nejvýznamnějším synchronizátorem je světlo, zejména ranní. Lze však využít i umělého osvětlení.

Předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová na přednášce určené veřejnosti uvedla, že lidé, kteří se považují za "sovy" a mají pocit, že se jim vstává obtížněji než "skřivánkům", by měli spát v místnosti orientované na východ. Úsvit by jim pomohl synchronizovat biologický rytmus.

To, že někteří jedinci mohou mít s ranním vstáváním větší problémy, vědci již prokázali, když objevili drobnou změnu v genu odpovědném za biologické rytmy. Nicméně ani tato drobná mutace spáče neomlouvá. Důležitá je podle Heleny Illnerové disciplína člověka.

Celý organismus savců je propojen. Centrální biologické hodiny jsou v mozku, ale každý z orgánů má svůj biologický rytmus, své hodiny. Při cestě přes několik časových pásem se člověk vyrovná se změněným časem rychleji než jeho jednotlivé orgány, kupříkladu játra.

Se změnou času na letní variantu a vstáváním o hodinu dříve se většina lidí vyrovná během několika dní. Přechod na letní čas, který nastává na konci března, by však měl nastat zhruba o měsíc později. Češi vstávají poměrně brzy, a tak se mnozí začnou probouzet opět do tmy a bude jim chybět světlo, které usnadňuje synchronizaci biologických hodin s budíkem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist