Nabídka vzdělávacích programů pro vedoucí pracovníky zakončených získáním titulu Master of Business Administration (MBA) je sice veliká, ne všechny však ospravedlňují požadovanou vysokou cenu. Zde je proto přehled programů, které v Evropě představují špičku:

London Business School (LBS)

Britská London Business School je jednou z vedoucích obchodně podnikatelských škol jak v oblasti řádného denního studia, tak u programů pro vedoucí pracovníky. K pozici školy přispěl program "EMBA-Global" (tedy Executive MBA - pro globální vedoucí pracovníky), což je velmi drahý "jet set" kurs, během něhož účastníci létají studovat do Londýna a New Yorku.
Průvodním nápadem tohoto programu je vytvořit zvláštní nabídku pro "globálního" manažera, jehož společnost bude ochotna investovat do svého zaměstnance a zaplatit vysokou cenu za jeho studium. Otázkou však je, zda se tyto programy udrží i v době, kdy na tom ekonomika není právě nejlépe a firmy se snaží šetřit, kde se jen dá.

"EMBA-Global" je společný projekt London Business School a Columbia Business School v New Yorku. Program pro manažery, kteří mají osm až deset let praxe, trvá dvacet měsíců. V prvním roce "studenti" absolvují prezenční přednášky během prodloužených víkendů v Londýně či New Yorku. V druhém roce pak musí vypracovat projektovou práci na jednom z vybraných kontinentů. Náklady na studium činí 115 000 dolarů (včetně ubytování, ale bez letenek).

Kromě tohoto "jet set" programu nabízí London Business School také "normální" program pro výkonné manažery. Ten trvá dva roky. První rok se prezenční studijní bloky konají každý sudý týden v měsíci v pátek a sobotu v Londýně. Manažerům tudíž v prvním roce "seberou" zhruba čtyřicet pracovních dní.

V druhém roce si pak musí studenti povinně vybrat šest až osm kursů z celkové nabídky osmdesáti. To je jednoznačně jedna z velkých výhod školy. Malý institut takovou nabídku předložit nemůže.

Pro účast na tomto kursu musí mít manažer devět až deset let pracovních zkušeností nebo pracovat čtyři roky ve vedoucí pozici. Kurs jej nebo jeho zaměstnavatele přijde na 40 500 liber. Zvláštností je, že se nabízí stipendium výhradně pro ženy.

Institut of Management Development (IMD)

Vzhledem k novým trendům na světovém trhu vzdělávání zařadila do své nabídky mimořádný exekutivní program také IMD v Lausanne, v Evropě komerčně nejúspěšnější škola, která nabízí kursy pro výkonné manažery. Jejich cena je 115 000 švýcarských franků (bez ubytování a letenek).

Koncepčně je její EMBA IMD jakýsi hybridní program, který kombinuje části velmi úspěšného programu IMD pro vzdělávání manažerů (executive education), části z řádného denního studia MBA a módní elementy (jeden týden pobytu v Irsku, jeden týden v Silicon Valley, jeden týden v Šanghaji).

Účastníci tohoto dvouletého programu nejdříve absolvují dva prezenční bloky nazvané Program for Executive Development (PED - program pro rozvoj výkonných manažerů), které trvají pět týdnů. Této výuky se mohou účastnit i lidé, kteří v EMBA programu zapsáni nejsou.

Rotterdam School of Management (RSM)

Na "jet set" programy vsadila také Rotterdam School of Management, která se svými prezenčními MBA programy patří mezi nejlepších pět škol v Evropě.

Společně s Kenan-Flagler Business School, která patří k americké severokarolínské univerzitě v Chapel Hill, Chinese University of Hong Kong, Fundacao Getulio Vargas (FGV-EAESP) v Sao Paulo a Monterrey Tech (EGADE) v Mexiku nabízí program "OneMBA". Toto studium je určeno pro manažery, kteří mají pět až patnáct let praxe.

Program trvá jednaadvacet měsíců a čítá jedenáct jednotýdenních prezenčních bloků v Rotterdamu, Hongkongu, Sao Paulu, Monterry a v USA. S cenou 48 000 eur je to mezi ostatními programy pro náročné jedna z výhodnějších nabídek.

HEC Paris

Podobně jako Rotterdam School of Management sází také HEC Paris, která patří mezi vedoucí manažerské školy ve Francii, ve svém programu pro již výkonné manažery na spolupráci s dalšími institucemi. Pro svůj "Trium MBA" získala tak renomované partnery, jako jsou americká Stern School of Business na newyorské univerzitě (NYU) a britská London School of Economics (LSE), která dosud na MBA trhu nepůsobila vůbec.

Šestnáctiměsíční program je složen z šesti jedno- až dvoutýdenních prezenčních bloků v Paříži, Londýně, New Yorku a dalších místech v Asii a Latinské Americe. Jak s požadavkem na věk manažera - 35 až 45 let, tak s cenou 92 tisíc dolarů je program zaměřen spíše na zkušenější manažery.

Ashridge Business School

Na rozdíl od trendu vyučovat v nejrůznějších městech na světě či ve spolupráci sází Ashridge Business Scholl, která sídlí padesát kilometrů severozápadně od Londýna, raději na své vlastní silné stránky.

Její exekutivní program za 30 000 liber (bez DPH) je jen do délky natažené řádné prezenční studium MBA. Namísto čtyř čtyřtýdenních prezenčních bloků tak na účastníky čeká dvanáct jednotýdenních prezenčních blo-ků. Délka studia činí dva roky.

Obzvláště důležité pro Ashridge je, že vyžaduje, aby studenti pracovali na vlastním projektu, a tím se průběžně naučili realizovat znalosti ze studia. Tato praxe přesvědčila například mnoho německých společností, jako jsou Bosch, Deutsche Bank, Lufthansa či Merck, aby si nechaly od školy vytvořit vlastní exekutivní program pro své zaměstnance.

WHU/Kellogg

Spojením s chicagskou Kellog School of Management, jednou z vedoucích MBA škol ve Spojených státech, nabízí program MBA pro výkonné manažery také známá německá ekonomická vysoká škola WHU v Koblenci.

Vlastní řádné studium MBA přitom WHU, která také jako jediná německá vysoká škola získala potřebné licence European Foundation for Management Development (EFMD), nenabízí. V programu nabízeném společně s americkým partnerem se však nesnaží převzít jeho metody, ale vzájemně se doplňovat a nabízet studentovi jak americký, tak německý pohled na věc.
Dvouletý program stojí 45 000 eur. Výuka obsahuje 23 víkendů ve Vallendaru v blízkosti Koblence a čtyři jednotýdenní prezenční bloky ve Vallendaru, Chicagu a Hongkongu.

Chicago v Barceloně

Vzdělání na vedoucí americké MBA škole lze získat také v Evropě, konkrétně v Barceloně. Zde program pro výkonné manažery "Executive MBA Program Europe" nabízí University of Chicago Graduate School of Business. Cena je 75 000 eur.
Dvacetiměsíční výuku, která obsahuje šestnáct jednotýdenních prezenčních bloků, přitom vedou pedagogové ze Spojených států. Výuka je identická s MBA programem, který škola nabízí v Chicagu.

Christoph Mohr, Handelsblatt - článek byl redakčně upraven

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist