Skupina experimentálních fyziků v čele s Chih-shiue Yanem z Carnegieho institutu ve Washingtonu (CIW) vypěstovala krystaly supertvrdých umělých diamantů vskutku unikátní metodou: v zásadě napařováním. Výsledné produkty mají průměr až 10 milimetrů a výšku až 4,5 milimetru. Napsali o tom v časopise Physica Status Solidi.

Jako podklad použili "semínko", kruhovou destičku běžného umělého diamantu. Na ni pak ukládali uhlík ze směsi vodíku a metanu, kterou ve speciální laboratorní komoře bombardovali plazmatem (elektricky nabitými částicemi). Díky plazmatu v plynné směsi probíhaly složité chemické reakce a na "semínko" z ní pršely uhlíkové atomy, které se samy zařazovaly do téže krystalické mřížky, jakou mělo "semínko". Krystaly se takhle dařilo vypěstovat již za jediný den. Třebaže byly už samy o sobě velmi tvrdé, neboť odolávaly všem pokusům opracovat je i těmi nejtvrdšími běžnými nástroji, vědci je ještě vystavili teplotě 2000 stupňů Celsia a tlaku, který odpovídá až sedmdesátitisícinásobku atmosférického tlaku, aby ještě více zpevněly. Měření pak ukázala, že jsou nejméně o 50 procent tvrdší než konvenční diamanty.

"Výroba umělých diamantů nebyla hlavním cílem našeho výzkumu," uvedl Russell Hemley z CIW. Tamější badatelé se obecně zabývají chováním materiálů při velmi vysokých teplotách a tlacích. Nicméně ve vědě se často stává, že kdo hledá, najde - i když ne vždycky právě to, co původně zamýšlel. Nové supertvrdé umělé diamanty budou velmi užitečné kupříkladu při výrobě řezných a brusných nástrojů a v elektronice.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist