Bělorusko: Dobrý obchod uděláte v sauně
Foto: archiv HN
Setkání s Bělorusy jsou přátelská, jako podnikatelé jsou při jednání vesměs solidní. Situaci však mnohdy komplikuje všudypřítomná byrokracie. Jinak platí, že lidé v Bělorusku jsou vzdělaní a pod dobrým vedením i pracovití. Shodují se na tom tuzemští podnikatelé znalí tamního prostředí i zástupci českého velvyslanectví v Bělorusku.
"Běloruští partneři patří při jednání a uzavírání kontraktů k těm solidnějším. Stejně odpovědný přístup ale očekávají i od druhé strany," říká František Masopust, výkonný ředitel Komory SNS. "Jsou korektní a často se až úzkostlivě snaží o získání důvěryhodnosti. Takového pocitu jsem nabyl koncem února, kdy jsme organizovali misi představitelů jedenácti běloruských podnikatelů do Prahy," dodává.
Případné zdržení je potřeba telefonicky avizovat a řádně ho zdůvodnit. "Oproti Rusku se ale v Bělorusku dodržuje dohodnutý čas schůzky," potvrzuje obchodní rada českého velvyslanectví v Minsku Ladislav Tyll. Schůzku je možné předem dohodnout i telefonicky.
Při jednáních zde stejně jako v jiných zemích platí, že není vhodné obchodního partnera podceňovat. Například ve výrobních podnicích i komerčních firmách pracují odborníci, kteří mají přehled o nejnovějších technologiích a postupech používaných ve světě.
Jako všude i zdejší podnikání má své zvláštnosti, mnohé se podobají ruským zvyklostem. "Podobně jako v Rusku se nejlepší obchody uzavírají v sauně - ruské bani," říká Ladislav Tyll. Tomuto v podstatě přátelskému setkání ale předchází řada mezistupňů budování vztahu. Je například zvykem, že běloruský partner pozve svůj protějšek na oběd nebo večeři.
"Je třeba počítat s tím, že oběd trvá zpravidla dvě hodiny, večeře i déle. Při jídle je zvykem pronášet přípitky. Očekává se, že po přípitku zvoucího, pronese přípitek nejvyšší pozvaný host, dále se vesměs v přípitcích vystřídají všichni účastníci. Čím vzletnější je přípitek, tím je více ceněn. České lakonické na zdraví by bylo přijato jako nedostatečný projev úcty," vysvětluje zákulisí jednání obchodní rada Tyll. Nedoporučuje se také soupeřit s hostiteli v množství vypitého, zejména tvrdého alkoholu. "Do dna se pije zpravidla přípitek pronesený vedoucími delegací a přípitek za ženy, zpravidla třetí v pořadí. Po ostatních přípitcích se nemusí dopíjet. Skleničky jsou po každém přípitku dolívány. Dolití se neodmítá," dodává Tyll.
Mezi zvláštnosti, které jsou typické i pro Rusko, patří oslovování křestním jménem. Není to neomalenost, ale místní tradice. "Občas se stává, že běloruský partner automaticky přejde na tykání. V takovém případě je třeba tónem v hlasu dát důrazně najevo, že bychom raději zůstali u vykání," radí znalci místních poměrů.
K jednání patří i drobná pozornost, oblíbenými dárky jsou becherovka, česká bižuterie a dárkové balení lahvového piva, populární jsou prý plzeňské pivo či budvar.
Jak také upozorňuje rada velvyslanectví, české firmy nejsou při jednání na úřadech ani zvýhodňovány, ani diskriminovány. Výrazným plusem je znalost ruštiny resp. běloruštiny. S dobrou znalostí jiných jazyků se lze setkat prozatím jen zřídka.
Na jednání je vhodné mít s sebou všechny požadované doklady i v kopiích. Připravte se také na to, že schvalovací procedury mohou trvat maximální zákonem stanovenou dobu (minimálně třicet dní), a proto je lepší jednat na úřadech osobně. Ze strany úředníků bývá jednání vesměs korektní, avšak v rámci jejich přísně vymezených kompetencí.
Češi jsou v Bělorusku vnímáni pozitivně. Důvodem je zřejmě i společná zkušenost s totalitním režimem a ze strany Bělorusů zjevně přeceňovaný faktor slovanství.
Díky strojírenským výrobkům a zejména pak spotřebnímu zboží, které se do Běloruska dodávalo v minulosti ve značném množství, je Česko vnímáno jako průmyslově rozvinutá země. Nezřídka i jako značka kvality. Například bývalí vojáci, kteří sloužili po roce 1968 v Československu, vzpomínají s nostalgií na léta prožitá u nás. Tito lidé nyní nezřídka působí i ve významných hospodářských funkcích v Bělorusku. Nekonfrontačně vedený rozhovor na téma vzpomínek na Československo otevírá dveře k vesměs pozitivnímu výsledku jednání.
Současnou politiku České republiky vnímá část obyvatelstva jako nepřátelskou, konfrontační a nepochopitelnou nejen vůči vedení běloruského státu, ale potažmo vůči všem Bělorusům. Vysvětlují si to tím, že se Česko chce zavděčit svým současným spojencům a odvrací se od starých přátel. Pokud se český podnikatel při svém jednání setká s úředníkem státní správy nebo vedoucím pracovníkem podniku, který má tento názor, jednání bude velice komplikované a naděje na úspěch malá. Část populace, zejména z podnikatelských kruhů, ale i lidé s vyšším vzděláním a rozhledem, vidí nutnost změn směrem k demokratizaci společnosti a českou politiku chápou.
Podnikatelům, kteří chtějí vstoupit na běloruský trh, může pomoci také prezentace na některém z oborových veletrhů a výstav. Jejich seznam je i s užitečnými radami uveden na www.mzv.cz/minsk.
[*]
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist