Úředníci, stohy papírů a nutná razítka. Až příliš často komplikuje byrokracie život podnikatelům a v Bělorusku se s ní setká i český obchodník. Podle odborníků bývá proto lepší najmout si specializovanou konzultační firmu. "Služby jsou drahé, ale už máte padesátiprocentní jistotu, že snahy uchytit se v Bělorusku budou korunovány úspěchem," říká Siarhej Balikyn, redaktor ekonomického týdeníku Belorusskij rynok.
Stát zasahuje do ekonomických svobod i tam, kde by to Čech, zvyklý na ledacos, ani neočekával. "Připravte se na zdlouhavé jednání s úřady," varuje Balikyn. "Zapomeňte na vstřícnost úředníků, ta zůstala na polsko-běloruské hranici." Trpělivost, tvrdost a připravenost na nejhorší - to jsou esa v rukávu nejednoho zdejšího podnikatele.
"Prezident a úředníci mají náš národ moc rádi," říká ironicky politolog Uladzimir Rouda. "Přitom jim nevadí, že nás dusí maličkostmi. Regulováno a normativně upraveno je doslova všechno. Ceny jsou sice formálně tržní, ale jejich výše je zákonem stanovena. Za překročení hrozí vysoké pokuty." Prezident svým výnosem určil výši pokuty na deset procent. Stačí se jen splést na faktuře v datu dodávky a při miliónové transakci pokuta vyskočí na 100 000 dolarů.
Jako studená sprcha působí slova Siarheje Balikyna: "Názor úředníka má vždy vyšší váhu a jakékoliv rozumné a oprávněné argumenty z vaší strany nemají žádný význam. Také si buďte jistí, že budete-li si stěžovat, nadřízený úředník se postaví na stranu podřízeného. Smiřte se s tím, že vy pravdu nemáte."
Velkým problémem jsou pro každého podnikatele nesrozumitelnost a chaos v zákonech. Přitom právní normy se mění takřka denně. Například občanský zákoník se od roku 1999 změnil už šestkrát. Prezident podepisuje každý den tři nové výnosy a většina se týká ekonomiky.
Zákony přijaté parlamentem podle politologa Roudy nehrají velkou roli, prezident může jejich platnost kdykoliv zrušit nebo zákon změnit. "Lukašenko je hluboce přesvědčen, že tak to má být a že je to pro blaho státu. Neumí delegovat své pravomoci."
Svůj vztah k soukromému podnikání projevuje prezident různě: například již dvakrát nařídil povinnou přeregistraci firem. Jejich počet pokaždé klesl o třetinu - právě tolik bylo úředně zlikvidováno. Příčinu se jejich majitelé dovídali jen někdy. Jednalo se vlastně o jistou formu znárodnění a mnoho Bělorusů rušení tisíců firem vítalo s nadšením. "Mnoho lidí, zejména starších, považuje podnikatele za podvodníky, takže prezidentovo tažení proti soukromému podnikání oceňuje," tvrdí Rouda.
Podnikatelé jsou pod kontrolou státu. "Nutí nás registrovat ceny, slevy pro zahraniční investory reálně neexistují, ačkoliv vláda má své programy na přilákání investic," stěžuje si švýcarský obchodník, který v Bělorusku žije již deset let.
"Právě proto, že stát svazuje běloruským podnikatelům ruce, nemohou být konkurenceschopní nejen se Západem, ale ani s Ruskem," domnívá se podnikatel. "Úřady nám příliš často házejí klacky pod nohy, než abychom se mohli rychle rozvíjet. Na každou podnikatelskou činnost je třeba mít zvláštní licenci, přitom existuje řada nuancí, ze kterých vám bude třeštit hlava." Praxe potvrzuje, že je lepší vyčlenit jednoho nebo dva zaměstnance, kteří nebudou mít na starosti nic jiného než vyjednávání se státem. Totéž doporučuje švýcarský obchodník i českým podnikatelům.
Podle bývalého chargé d'affaires v Minsku Aleše Fojtíka je lepší, když český podnikatel do Běloruska sám přijede, anebo vyšle svého zástupce - Čecha. "Pokud je firma silná a může si dovolit zde držet svého představitele s předpokladem pozitivního budoucího vývoje, měla by tak učinit," radí.
Ne vždy se vyplatí zaměstnávat Bělorusa. "Můžete si ušetřit spoustu starostí. Měli jsme zde případ, kdy běloruský zaměstnanec zpronevěřil část peněz, čeští majitelé ho propustili a on se s nimi soudil o odchodné. Kdyby se naše velvyslanectví o případ nezajímalo, soudkyně by zlé kapitalisty odsoudila k pokutě a naši by mohli zavřít krám," vzpomíná obchodní rada Ladislav Tyll. "Chcete-li v Bělorusku podnikat, zkuste tady zahájit třeba jen část výroby, tím si získáte místní trh, a dostanete se do povědomí lidí i úřadů," radí českým obchodníkům.
[*]
Založení firmy? Šéfem by měl zůstat Čech
Pokud se rozhodnete pro vstup na běloruský trh a hodláte si zde zřídit svůj podnik, platí jedno základní pravidlo. Téměř nevyhnutelné je obsadit vedoucí manažerskou funkci pracovníkem ze své mateřské firmy, upozorňují znalci místních poměrů.
"Toto opatření je nutné především z důvodu kontroly finančních prostředků, udržení pracovní disciplíny ve firmě a možnosti rozhodovat o personálním obsazení," vysvětluje obchodní rada českého velvyslanectví v Minsku Ladislav Tyll.
V opačném případě dochází podle něj časem k výraznému snížení pracovní výkonnosti firmy a postupné ztrátovosti až likvidaci. Mzdové náklady na vlastního pracovníka jsou tak jen zdánlivou nevýhodou. Podle zkušeností místních obchodníků představují zhruba 3500 dolarů za měsíc i více (plat včetně ubytování a nákladů na stravu i cestovní výlohy).
(mim)
Národnostní složení v Bělorusku
Bělorusové 81,2 %
Rusové 11,4 %
Poláci, Ukrajinci, ostatní 7,4 %
Běloruská ekonomika v číslech
Jak postupovat při založení firmy?
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist