Monopol ČT? A jaký, prosím?




Diskuse o privatizaci České televize je založena na mylném předsudku, že ČT má u nás monopol na vysílání veřejné služby. Nic však nebrání kterékoli soukromé televizi vyrábět a vysílat původní české filmy a seriály, dokumenty, záznamy divadelních představení, koncerty vážné hudby, přímé přenosy bohoslužeb, magazíny pro etnické menšiny a ucházet se za tímto účelem o státní granty.
V únoru uplynulo deset let od zahájení celoplošného komerčního vysílání v ČR a je tedy možné bilancovat. Za tu dobu vyrobila Česká televize přes 130 filmů a více než dvě desítky řad klasických seriálů. Snímky, na nichž se podílela, byly za tu dobu třikrát nominovány na Oscara a jednou úspěšně.
Komerční televize nevyprodukovaly nic, co by bylo možné s tím srovnávat. Když připomenu stovky záznamů divadelních představení a víc než tisíc dokumentů, zmiňuji se jen o těch pořadech, které dlouhodobě obohacují archiv ČT a českou kulturu obecně. A to ponechávám stranou každodenní službu neslyšícím, seniorům a dalším menšinám.
"Jako pravicový politik jsem zděšen při pohledu na obrovské plýtvání v ČT," napsal poslanec Zbyněk Novotný (Zrušme monopol ČT, HN 30. března). Dodal: "Obecně platí, že jiný než soukromý majitel firmy nedokáže zajistit její co možná nejefektivnější chod."
Pokud to myslí skutečně vážně, měl by vysvětlit, proč podle veřejně dostupných auditovaných účetních výsledků činily v roce 2002 provozní náklady TV NOVA na jednu hodinu výroby a vysílání 318 tisíc korun, kdežto tytéž náklady ČT 270 tisíc. Poslanec Novotný má k dispozici podrobné výroční zprávy o hospodaření televize, které Rada ČT dle zákona o ČT předkládá každoročně sněmovně.
Pravidelně je při projednávání ve sněmovně doplňujeme dalšími podrobnostmi. Otevřeně, transparentně, průhledně. Pokud někomu není něco jasné, může se obrátit s konkrétním dotazem na Radu ČT či na generálního ředitele.
Televize veřejné služby vysílající minimálně na dvou programech existují ve všech zemích Evropské unie. Navíc v řadě zemí plní i komerční televize některé úkoly veřejné služby, které mají vloženy do licenčních podmínek.
Evropská legislativa je formulována tak, aby členským zemím umožňovala na těchto podmínkách pro komerční televize trvat. Těžiště této služby však nesou instituce k tomu zřízené.
Předsedám radě, která má za úkol kontrolovat činnost České televize. Při zachování, respektive při neustálém rozšiřování služeb hospodaří ČT v roce 2004 s objemem finančních prostředků jako v roce 1998. Ve chvíli, kdy jsem tento text psal, jsem se dozvěděl, že došlo ke schválení změny systému financování ČT. Pro televizi to znamená spíše závazek vůči koncesionářům, kteří za vyšší poplatek musí obdržet i vyšší kvalitu.
Rád se zapojím do debaty o poskytování veřejné služby v ČR a způsobu jejího financování. Zásadní diskuse má být vedena korektně a bez faulů. Nepokládám za podstatné, jestli je Zbyněk Novotný pravicovým či levicovým politikem. Znepokojuje mě, že bez znalosti věci útočí na jednu z institucí, které jsou na západ od našich hranic pokládány za samozřejmou součást demokratické správy věcí veřejných.
Autor je předsedou Rady České televize

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist