Česko poroste i v unii, tvrdí experti

Těsně před předpokládaným vstupem Česka do Evropské unie roste ekonomika meziročně zhruba o tři procenta, po květnovém vstupu do Evropské unie nenastane žádný obrat, tvrdí analytici.
Současný hospodářský růst ekonomik zemí střední a východní Evropy je vyšší než v EU. Ani to ale nezajistí, aby se do roku 2015 průměrná výše reálného hrubého domácího produktu na jednoho obyvatele u většiny těchto států výrazněji přiblížila průměrné hodnotě v rozšířené Evropské unii, uvedl ekonom Vídeňského institutu pro mezinárodní hospodářská srovnání (WIIW) Peter Havlik.
"Tyto země až na výjimky jako Slovinsko, Česko a možná Maďarsko nepřesáhnou v následujících deseti letech 75 procent průměru (rozšířené EU) ani za předpokladu, že budou růst o dva procentní body rychleji. Tyto státy budou mnohem méně rozvinuté než stávající evropská patnáctka," uvedl Havlik.
"V oblasti produktivity práce udělaly země střední a východní Evropy pokrok," poznamenal Havlik s tím, že to byl důsledek růstu ekonomik, který nevytvářel nová pracovní místa. Navzdory tomu ale produktivita na jednoho pracovníka v regionu dosahuje pouze 53 procent hodnoty EU. To se následně projeví tím, že průměrná produktivita v rozšířené unii klesne o sedm procent a ještě více se tak vzdálí úrovni USA, konstatoval.
Kurs české koruny by neměl být květnovým vstupem do unie výrazně ovlivněn. Export a import Česka se výrazněji nebude lišit od současnosti. Snad jediné, co se v ekonomice změní, je to, že od prvního května 2004 mírně poskočí inflace zhruba až o šest desetin procentního bodu nahoru. Je to proto, že od tohoto data by měl začít platit jeden z balíčků zákonů harmonizující daně. To vše vyplývá z aktuálních makroekonomických prognóz českých bank a finančních institucí.
Zatímco loni cenová hladina ČR dosáhla zhruba padesáti procent průměru EU, do roku 2010 by se podle ČSOB měla dostat na dvě třetiny průměru. Vývoj by tedy mohl být podobný jako ve Španělsku či Portugalsku, kde se ceny průměru EU přibližují jen velmi pozvolně.
Klíčový je pro českou ekonomiku obchod se zeměmi s EU. Už dnes tvoří asi sedmdesát procent zahraničního obchodu. Po prvním květnu stoupne vzájemná výměna zboží díky rozšíření trhu unie a odstranění zbylých cel. Padnou i překážky v obchodování se zeměmi, které také vstupují do unie, nebo se státy, s nimiž má unie dohodu o volném obchodu, například s Mexikem.