Běžela 45. minuta utkání španělské fotbalové ligy na stadiónu Santiaga Bernabeua v Madridu. Domácí Real zahrával za stavu 1:1 trestný kop proti brance Realu Sociedad San Sebastian, k míči se postavil obávaný exekutor Roberto Carlos. Míč z jeho kopačky vlétl do soupeřovy branky, v níž si gólman Daniel Aranzubia stačil jen reflexivně chránit obličej, rychlostí 142 kilometrů v hodině. Nejvyšší rychlostí, která byla dosud na fotbalových hřištích změřena. Střela pomohla Carlosovi k rekordu, Realu k výhře 3:1 a nakonec i k loňskému titulu mistra ligy.
Přestože "dělovka" z kopačky brazilského obránce nahání strach, nepatří fotbal k nejrychlejším míčovým sportům. Je až na dvanácté příčce. I v házené létá míč vyšší rychlostí. Už v roce 1985 německý házenkář Frank-Michael Wahl vyslal svou vyhlášenou pravačkou míč při mistrovství světa v Norsku na branku Ruska rychlostí 160 km/h. A našel už několik následovníků.
Daleko nejrychlejší hrou na světě je ale podle německého týdeníku SportBild sport u nás téměř neznámý: baskická pelota, v latinské Americe nazývaná jai-alai. Hráči peloty mají na ruce upevněnou zvláštní prodlouženou pálku, s jejíž pomocí odpalují malý míček (pelotu) podobně jako ve squashi proti zdi, ale neuvěřitelnou rychlostí - až 302 km/h. To je přibližně stejně jako nejvyšší rychlosti Michaela Schumachera v jeho ferrari o výkonu 910 koňských sil. Kvůli enormnímu zatížení je míček použitelný maximálně čtvrt hodiny a poté se musí hrát novým. Pelota také není rozhodně sportem chudých - nový míček stojí kolem 200 dolarů, což je v přepočtu přes pět tisíc korun.
Stolní tenis nepatří sice mezi úplně nejrychlejší sporty, samotní hráči jsou ale mistři bleskové reakce. Musejí reagovat na míčky létající rychlostí až 170 km/h. To je někdy skoro nemožné, neboť čas lidské reakce se pohybuje kolem 0,15 vteřiny. Stolní tenisté musí při "přestřelce", kdy míčky létají maximální rychlostí, stlačit svou reakci pod 0,10 vteřiny.
Největší zbraní amerického tenisty Andy Roddicka je servis. Není divu. Míčky z jeho rakety získávají rychlost přes dvě stě kilometrů v hodině. A patří mu "rychlostní" tenisový rekord - má hodnotu 241,4 km/h. I on ale dokázal tenis dostat jen na čtvrtou příčku. Ještě před ním totiž jsou badminton, golf a už zmíněná pelota.
Kotouč při hokeji létá rychlostí kolem 150 kilometrů v hodině. Rekord v české extralize drží společně obránce Libor Zábranský a Michal Sýkora - oba shodně vyslali puk na branku rychlostí 153 km/h. V NHL vyhrál při posledním Utkání hvězd soutěž o nejtvrdší střelu český obránce Pavel Kubina, jehož střela dosáhla rychlosti 162,8 km/h. Dosud nejvyšší změřená rychlost puku v ledním hokeji je ale 169,3 km/h.
Curling není míčová hra, ale je důkazem, že ne ve všech sportech je rychlost důležitá a rozhodující. V případě curlingu platí spíš opak. Maximální povolenou rychlostí je 30 km/h. Důvod? V případě vyšší rychlosti by se dvacetikilogramové žulové kameny při srážce rozbily.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist