Past na fotbalové šíbry


Taková otázka se zatím v žádné křížovce neobjevila, klidně by ale mohla. Prostředí, kde se v Česku výjimky ctí víc než pravidla, na šest? Fotbal. Pokus o civilizační misi, která by daný stav měla změnit, činí Evropská fotbalová unie. V porovnání s politickou sestrou sídlící v Bruselu je její úkol těžší. Na rozdíl od ní se snaží změnit chování v zemích, které na křeslo u společného fotbalového stolu nečekají, nýbrž už si v něm hoví. Nejúčinnější páka jí tedy chybí.
Zabývá se také poměrně specifickým oborem, jenž z důvodů ne zcela snadno vysvětlitelných přitahuje velmi často lidi s pochybnou pověstí, šíbry, kteří v tom umějí chodit. Protože přivést je k poslušnosti, může být nesplnitelným úkolem, je nejlepším řešením vytvořit ve fotbale prostředí, které bude průhledné, a tudíž pro ně málo lákavé. Povinnost, aby akcie profesionálních klubů zněly výhradně na jméno, by mohla představovat jednu z cest, jak toho dosáhnout.
Nemá-li se spolu s dalšími opatřeními minout účinkem, musí být doprovázena přísnou kontrolou, přičemž jakékoli porušení pravidel musí následovat nepodmíněný trest. Příklady, že je kultivace fotbalového byznysu možná, se dají najít. Podařilo se to třeba v Anglii, kde jsou akcie klubů obchodovány na burze a nakládání s nimi tedy podléhá nekompromisnímu dozoru. Ostrovní případ je nadějný i ne zrovna optimistický zároveň. Dává tušit, že bez jistých "kulturních" předpokladů není úspěch pravděpodobný, při nastavení vymahatelných pravidel je ale dosažitelný.