UEFA chce napravit fotbalový byznys


Ať bude v příští sezóně hrát štědře dotovanou Ligu mistrů Baník, Sparta, Slavia nebo Olomouc, může se opakovat stejný výjev. Na dveře šéfa či manažerů klubu nečekaně zaklepe auditor z renomované světové firmy a řekne: Posílá mě UEFA, jsem tu, abych zkontroloval vaše účetnictví a majetek.
Šéf exekutivy Evropské fotbalové unie Lars-Christer Olsson je přesvědčen, že podobné kroky přimějí majitele profesionálních klubů na starém kontinentu, aby začaly k podnikání přistupovat jako lidé z jiných firem.
Dosud to tak rozhodně nebylo. Několik klubů uznávané anglické Premier League složitě odvrací hrozbu bankrotu.
Španělské kluby, které se pravidelně prosazují v evropských soutěžích, loni nashromáždily dluh 1,6 miliardy eur.
A Portugalci, kteří v červnu pořádají evropský šampionát? Od úterý řeší korupční aféru, kvůli níž bylo zatčeno šestnáct vysokých fotbalových funkcionářů. Podezření z braní úplatků a falšování oficiálních dokumentů čelí i šéf ligy Valentimo Loureiro.

Neprůhledné miliardy

Fotbalový obchod si v průběhu let vytvořil nepsaná pravidla, založená na principu "soukromé podnikání je výhradně věcí majitelů". Takže zatímco akcie několika největších anglických klubů jsou "pod kontrolou" na burze, o majetkových poměrech většiny ostatních v zemi se mnoho neví.
A když HN loni v prosinci poslaly českým prvoligovým manažerům dotazník o finančních poměrech jejich týmů, většina neodpověděla vůbec, nebo podobně jako šéf představenstva Baníku Ostrava Jakub Kahoun: "Je nám líto, ale odpovědi na vaše dotazy považujeme za interní informace."
"Utajení" klíčových ekonomických dat přitom dosud znemožňovalo, aby kdokoli nestranný - vyjma finančního úřadu - mohl posoudit, jak velké fotbalové firmy hospodaří. To, že většinou nijak valně, šlo vyčíst jen z náznaků - když loni v létě svaz schvaloval, kdo bude hrát nejvyšší soutěž, deset týmů prošlo jen "s výhradami". Týkaly se zejména hospodaření.

Nová pravidla? Stupidita

UEFA je přesvědčena, že nový licenční systém, který kontrolorům umožňuje, aby detailně prozkoumali zákulisí velkých klubů, celý obor vyčistí. "Kluby i národní členové asociace si uvědomují, že tento systém může jen posílit věrohodnost fotbalu jako průmyslu," tvrdí Olsson.
Soudě podle českých reakcí odezva zdaleka tak optimistická není. "Chápu snahy svazu, že chtějí byznys zprůhlednit, ale myslím, že se nic zásadně nezmění," říká prezident Zlína Zdeněk Červenka.
Velká část českých klubů dosud nesplnila ani jednu z klíčových podmínek, a sice že akcie fotbalových firem mají znít výhradně na jméno. "Jsem jediný majitel klubu, takže u mě to je poněkud zbytečné. Ale samozřejmě to udělám," tvrdí Červenka.
Jaroslav Starka z příbramské Marily je ještě ostřejší: "Obecně po nás chce svaz příliš mnoho informací. Osobně si myslím, že to je stupidita. Ne proto, že bych chtěl něco tajit, a pokud na tom budou trvat, podřídím se. Ale všude říkám: 98 procent akcií Marily vlastním já."
Změna akcií má zabránit například tomu, aby jeden člověk nedržel podíl v několika klubech současně. Vlastimil Sehnal, spolumajitel prvoligového Brna, je nicméně k účinku změn skeptický: "Ve čtvrtek máme valnou hromadu, kde to vyřešíme. Ale jaký to má smysl, to mi uniká. Protože jsem přesvědčený, že to majetkové vztahy tam, kde budou chtít, aby zůstaly utajené, nezprůhlední."
až 19. 12. 2003