Bolesti žaludku jsou často způsobeny stresem
Svírání žaludku, pocit plnosti a další příznaky, jako je říhání, křeče a tlaky v břiše, průjem či zácpa. Odborné vyšetření trávicího traktu přitom žádnou poruchu neodhalí. Žaludek, slinivka i střeva jsou v pořádku, ale potíže neustávají. Diagnóza v těchto případech zní: funkční porucha zažívacího traktu. Odhaduje se, že jí čas od času trpí až polovina populace.
Pokud lékaři o nějaké poruše hovoří jako o funkční, pak říkají, že žádný z orgánů není poškozen, jen nefunguje správně. To nemusí platit jen pro žaludek, ale třeba i pro srdce. Danou poruchu žádný přístroj ani laboratorní testy nezjistí.
Jak vysvětluje Karel Mareš, gastroenterolog z Nemocnice Na Homolce, velká část pacientů s potížemi k lékaři ani nejde. Pomoc vyhledá zhruba jen čtvrtina pacientů a to je špatně. Velká část lidí se totiž obává, že budou označeni za simulanty.
Trávení totiž do značné míry ovlivňuje mozek. Jedním z přenašečů vzruchů, a tedy i tím, kdo vydává různé příkazy, je látka acetylcholin. Zjistit, zda je její hladina v určitou chvíli zvýšená, není možné. To by měl pacient pochopit, aby si uvědomil, že i když lékař v podstatě nic neodhalí, nemoc je nutné léčit. Příčinou potíží může být i vliv hormonů či abnormální vnímání tělesných orgánů pacientem. To vysvětluje Karel Mareš následovně: "Člověk normálně nevnímá, že má žaludek, o něm dostane signál až ve chvíli, kdy má hlad. Někdo ale má práh dráždivosti posunutý a dříve než jiný vnímá jakékoli změny - tedy třeba pocit tíže v žaludku, přestože žaludek plný není".
Klasickým příkladem souvislosti zažívacího traktu s mozkem je například zvracení poté, co vidíte něco hodně ošklivého, stejně tak při stresu mnoho lidí pociťuje výrazné nucení na stolici. Někdy ale není tak jednoduché příčinu odhalit. "Na vině může být třeba i denní režim, příliš brzké vstávání nebo jen strach z cesty autobusem, během které nebude možné použít toaletu," popisuje Karel Mareš. Neodborně se takovým potížím říká žaludeční neuróza.
Potíže mohou ale vzniknout také špatnou kombinací jídel či jako důsledek alergie na určitou složku potravy. Jedná se zpravidla o dlouhodobé potíže, které přicházejí a opět mizí, aby se znovu objevily po určitém časovém intervalu - někdy kratším, jindy i po mnoha letech. Netrvají však obvykle dlouho, spíše minuty či desítky minut, méně často hodiny. Nejčastěji funkční poruchy zažívacího traktu postihují lidi mladšího věku (20 až 45 let), více ženy než muže.
Jak se lze potíží zbavit? Člověk si především musí uvědomit, kdy a proč potíže vznikají. Takovým situacím i jídlům je pak třeba se vyhýbat. Ne vždy to ale jde. Velmi často je nutná návštěva odborného lékaře - gastroenterologa.
[*]
Informace o léčbě funkčních poruch na str. 2
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist