Ač se to na první pohled možná nezdá, za vývojem papírového disku stála snaha o větší bezpečnost dat. Tento způsob má hlavně pomoci, aby se důležité informace nedostaly do nepovolaných rukou. "Je snadné zajistit bezpečí dat na papírovém disku, který už nikdy nebudete používat. Jednoduše ho přestřihnete nůžkami," citovala britská BBC Hideaki Kawaie ze společnosti Toppan.
Záznam a přehrávání dat na papírové disky navíc využívá technologii modrého, respektive modrofialového laserového paprsku, všeobecně označovanou jako Blu-ray. Ta umožňuje na jeden disk uložit až 25 GB informací, zatímco na běžné DVD disky, které využívají červený paprsek, se vejde 4,7 GB dat. Za vývojem této technologie stojí vedle Sony i další významní výrobci domácí a počítačové techniky včetně společností Panasonic, Philips, Samsung, JVC, LG, Pioneer, Sharp, Hitachi, Dell, Hewlett-Packard a dalších. Japonské společnosti Sony a Matsushita, která vlastní například Panasonic, již vyvinuly (nepapírové) Blu-ray disky, na které se vejde až 50 GB dat.
Domácí DVD rekordéry využívající Blu-ray technologii se už prodávají, hlavně v Japonsku, a jejich cena činí v přepočtu zhruba sto tisíc korun. Jeden disk vychází přibližně na 900 korun. S dalším rozvojem této technologie a rostoucím počtem zájemců o Blu-ray přístroje ale bude zákonitě jejich cena klesat.
Ke snížení cen samotných nosičů by měl přispět i papírový disk, jehož výroba vychází podle tvůrců levněji než u doposud užívaných disků. Sony ani Toppan ale neuvedly, kdy by se měly papírové disky dostat do obchodů.
[*]