Od 31. května mohou zemědělci žádat o peníze EU

Brno, 12. 5. 2004
V rámci první výzvy pro unijní Operační program Rozvoj venkova a multifunkční zemědělství mohou žadatelé předkládat své konkrétní projekty od 31. května do 25. června letošního roku. Žadatelé mohou využít sedm regionálních odborů Státního zemědělského investičního fondu.
Žadatelé budou v tomto období moci předkládat projekty spadající pod opatření číslo 1.1.1, investiční záměr "e)" - stroje pro zemědělskou výrobu a opatření číslo 2.1.1 - pozemkové úpravy.
Příjemci podpory mohou být buď fyzické a právnické osoby, nebo osoby zapsané do evidence samostatně hospodařících rolníků, kteří podnikají a jejichž příjmy pocházejí ze zemědělské výroby.
Začínající mladí zemědělci jsou potom fyzické osoby mladší čtyřiceti let, kteří zahajují činnost na zemědělském hospodářství poprvé a žádost bude podána do pěti let od zahájení jejich činnosti. Popřípadě jimi jsou právnické osoby, které mají maximálně pět představitelů, přičemž tyto osoby a členové statutárních orgánů musí splňovat stejné podmínky, jako jsou stanoveny u osob fyzických.
Projekty budou podporovány formou přímé nenávratné dotace, přičemž tato podpora může tvořit maximálně 50 procent přijatelných výdajů - to je základní podpora. V případě investic v rámci méně příznivých oblastí (LFA) může podpora dosáhnout 60 procent.
U začínajících mladých zemědělců je potom horní hranice podpory ještě o pět procent vyšší. V případě základní podpory tedy 55 procent a pro mladé zemědělce v LFA dokonce 65 procent.
Tak zvané přijatelné výdaje se musí pohybovat v intervalu 10 tisíc až 1 milión eur. Maximální výše podpory na jednoho příjemce podpory, neboli nositele projektu, může činit tři milióny eur, a to pro celé období let 2004 až 2006.
Přijatelnými výdaji v rámci části "e)" tohoto podopatření je nákup nové zemědělské techniky (příjemce pomoci musí být jejím prvním majitelem), a to například traktorů, secích strojů, postřikovačů, sklízečů cukrovky, kejdovačů, rozmetadel hnoje a podobně.
Vedlejšími přijatelnými výdaji, které jsou společné pro celé podopatření 1.1.1, jsou dále odpisy nemovitého majetku, příspěvky v naturáliích, poplatky za bankovní účty a podobně. Všechny vedlejší výdaje jsou přesně definovány v rámci pravidel pro žadatele.
Autor je předsedou Prodotační komory České republiky