Zda se pro cestující situace v příštím období zlepší není jasné. Počet letů ČSA je totiž určován reciprocitou, tedy množstvím letů státní ruské společnosti Pulkovo. Její kapacity jsou ale omezené. Znalci prostředí proto vkládají určitou naději do zvažovaného spojení Pulkova a společnosti GTK Rosssia s třemi vládními letadly, což by otevřelo další linky.
"Ze Sankt Peterburgu létají často tranzitní turisté. Na rozdíl od Moskvanů, kteří do Prahy míří především jako lázeňští hosté," říká Bíro, podle něhož je Rusko pro přepravce země s obrovským potenciálem. "Jen v květnu otevírá ČSA přímé spojení do dvou nových destinací, do Samary a Jekatěrinburgu," dodává Dana Dvořáková, ředitelka komunikace ČSA.
Právě tato nová místa, společně s dalším přímým leteckým spojením do Nižního Novgorodu by mohl ještě více povzbudit zájem o návštěvy Česka. Jen loni náš konzulát v Moskvě vydal zhruba sto šest tisíc víz. V Sankt Peterburgu to bylo 31 400. Celkově sice Rusové nepatří k nejpočetnější skupině návštěvníků, zato zde zůstávají relativně dlouho. Takový průměrný návštěvník stráví v Čechách podle statistik téměř sedm nocí a utratí denně 92 dolarů.
"Poslat ruského turistu ven je lehčí, než získat zahraničního návštěvníka," posteskl si nedávno v listu Ekonomika a doba Sergej Kornějev, ředitel severozápadního regionálního oddělení Ruského svazu turistického průmyslu. Osmdesát procent ze sedmi set v oblasti fungujících cestovních kanceláří se řídí tímto principem. A tak turismus jak v Leningradské oblasti, tak i v Sankt Peterburgu teprve čeká na lepší časy.
V čem je tedy problém? "Chybí turistická infrastruktura, potřebujeme hotely všech možných kategorií," odpovídá na tuto otázku Aleksandr Prochorenko, zkušený předseda Komise pro vnější vztahy v sanktpeterburské městské vládě, který má za sebou dokonce i úspěšnou kariéru diplomata.
"Máme vypracován program rozvoje hotelů, který počítá s výstavbou dalších dvaceti zařízení. To je stále málo. Potřebujeme osmdesát až sto hotelů, abychom mohli uspokojit poptávku. A bez ubytovacích kapacit bychom těžko splnili cíl zvýšit návštěvnost ze současných tří až 3,5 miliónu turistů ročně na alespoň pět miliónů v příštích dvou až třech letech," dodává Prochorenko.
Stejný problém řeší i Leningradská oblast. "Rozvoji turismu brání nedostatek kapacit. Chybějí hotely, restaurace, kavárny, kempy. Přitom zde máme fantastickou přírodu, kde lze organizovat lov i rybolov," připomíná Grigorij Dvas, vicegubernátor uvedené oblasti.
A druhá potíž. Odhady expertů Evropské turistické asociace tvrdí, že průměrný počet cizinci strávených dnů v Rusku je deset. To je zajímavé číslo. Problém je v tom, že se turisté už takřka nevracejí. Například na rozdíl od Paříže, kam 80 procent návštěvníků zamíří ještě několikrát.
Jak ale spočítala jedna moskevská společnost, cestování po Moskvě a Sankt Peterburgu vyjde zahraničního turistu o šedesát až sedmdesát procent dráž než před několika lety. Není i to důvod, že se do Ruska jezdí spíše jen jednou?
"Opakovaných návštěv zaznamenáváme skutečně jen málo. Ti, co se k nám vracejí touží uvidět jen bílé noci, fontány, dvorce a otevřené mosty," připomíná Sergej Kornějev. A k budoucnosti turismu dodává: "Řešením je kombinovaný program ve více regionech. Turisté chtějí za méně peněz dostat pestřejší program, více vjemů a zážitků."
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist