ECB mluví, analytici jsou zmatení

Tiskové konference Jean-Claude Tricheta, prezidenta Evropské centrální banky (ECB), jsou jistě atraktivnější než otevření nového parkoviště ve městě, ale zase ne o moc více. "Trichet si drží karty dost u těla," míní Thomas Mayer ze společnosti Deutsche Bank.
Šéf ECB podle něj omezuje svůj projev většinou na čtení prohlášení rady banky."Na rozdíl od jeho předchůdce Wima Duisenberga je člověk zase mnohem více odkázán na písemné zprávy banky, pokud chce vytušit, jak se postoje v radě mění," tvrdí.
Důležitým vztažným bodem je pro analytiky především několikastránkové shrnutí hospodářské situace, které rada vydává po každém rozhodnutí o změně úroků. Pečlivě použité (či nepoužité) věty jsou jakoby kód, který načrtává názorové rozložení osmnáctičlenné rady. Výběrem a kombinací formulací o vývoji inflace a růstu ekonomiky tak rada banky signalizuje možné změny úroků.
Nápadné je, že relativně zdrženlivé formulace o stavu ekonomiky mají očividně velký dopad. "Význam, který rada banky přikládá vývoji ekonomiky, pozorovatelé často podceňují," míní jeden z obchodníků.
Pokud se v textu říká, že existují rizika pro vývoj ekonomiky nebo velká nejistota, je už vlastně krize. Do dvou měsíců pak většinou padne rozhodnutí o snížení úroků.
Mírný signál o snížení sazeb rada dává také prostřednictvím nepřímých formulací. Výrok "nízké úroky pomáhají oživení ekonomiky" tak podle pozorovatelů naznačuje, že si je rada vědoma, že by ekonomika mohla potřebovat nějakou pomoc. Poukaz na "příznivé" výhledy cenové stability signalizuje to, že se v dohledné době mohou úroky snížit. Očekávání, že by se hospodářství mohlo zrychlit nebo oživit, se naopak do souhrnného hodnocení dostane jen v případě, že rada plánuje úroky zvýšit.
Velký význam analytici přikládají také tomu, když rada hodnotí zaměření měnové politiky za "appropriate" neboli "přiměřené". Pokud jej banka například nepoužije, což se zatím stalo dvakrát, v nastávajícím měsíci pak snížila úroky.
Stejným znamením je, když slovo "přiměřené" vypustí, aniž by předtím rozhodla o zvýšení úroků. Již dvakrát pak za dva měsíce úroky snížila. Potřetí, v květnu 2002, sice slovo "přiměřené" vypustila, ale úroky se posléze nezměnily. To však podle pozorovatelů souvisí s tím, že banka sice úroky zvýšit chtěla, ale slabý vývoj ekonomiky jí to nakonec nedovolil. Pokud ale ECB slovo "přiměřený" použije poté, co jej předtím vynechala, je pravděpodobné, že dříve než za tři měsíce úroky nezvýší.
Také v dubnu banka toto slovo vynechala, úroky však v květnu nezvýšila. To analytiky mate. Sám Trichet vynechání slova vysvětlil tím, že by se to dalo považovat jako zamítnutí zvýšení úroků v příštích měsících. Co se týče budoucího vývoje, je ale ECB podle něj otevřená.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist