Chcete posílit mozek? Nevěřte všem preparátům
Pavla Skurovcová
Kofein je obsažen v kávě, čaji, cole, kakau, maté a guaraně. Pro kofein se někdy také používají označení guaranin či thein. Jedná se ale stále o stejnou chemickou látku - nejznámější a nejčastěji užívanou chemikálii působící proti únavě, ospalosti a k povzbuzení činnosti mozku. Spolu s nikotinem patří k legálním drogám. Obě způsobují prokrvení mozkových tkání a stimulují systém, který v centrální nervové soustavě distribuuje signály. Zvyšují i krevní tlak, zrychlují tepovou frekvenci, a oddalují tak únavu.
Kofein je také silné diuretikum, což znamená, že odvádí z těla vodu. Jeho přebytek způsobuje podrážděnost, nespavost, třes a nesoustředěnost. Pokud si tedy dáte určité množství kávy nebo jiných nápojů s obsahem kofeinu a již nedoplníte potřebné tekutiny, dostaví se únava a budete ospalí. Tento stav je navíc u řady vnímavějších osob provázen nepříjemnými bolestmi hlavy.
Situaci, kdy se po vypití dvou šálků kávy necítíte "ve své kůži", zřejmě zažil každý. Je to způsobeno hlavně nedostatkem tekutin a důležitých iontů. Odvodněný organismus funguje hůře, než kdyby žádný kofein nedostal. Proto je třeba každý gram kofeinu doplnit vodou. V případě běžného šálku alespoň dvěma decilitry vody. Ne však nápojů typu cola, protože v té je kofein obsažen také.
Guarana je silnější
V čaji se kromě kofeinu nachází i další látka - theobromin. Působí podobně jako kofein, ovšem jeho účinek je několikanásobně nižší.
Nevýhodou je také fakt, že theobromin má větší močopudný účinek. V nápojích typu cola a v kakau se používá kofein získaný z colových bobů rostliny coly, neboli kolovníku.
Součástí stimulujících nápojů nebo preparátů je i výtažek z rostliny guarana. Ta je zdrojem přírodního kofeinu - tedy látky, která oddaluje únavu. Nápoj s obsahem guarany je zpravidla silnější než pravá káva. A pokud budete guaranu konzumovat v odpoledních hodinách, může vám přivodit i nespavost, následně malátnost a nesoustředěnost. Pozor také na její diuretický účinek. Může způsobit i dehydrataci a pak paradoxně ztrátu koncentrace.
Proti užívání kofeinu lékaři v podstatě nic nenamítají. Mozek povzbuzuje jen krátkodobě a záleží na každém, jak ho bude používat či zneužívat. Je však prokázáno, že náhlé vysazení kofeinu při konzumaci pěti a více šálků silné kávy denně může vést k úzkostné neuróze a někdy se vyskytují i záchvaty. "To se projevuje u osob se sklonem k záchvatům vyvolaným nedostatkem hořčíku a k nekontrolovanému hlubokému dýchání, které je podmíněno silnými emocemi," říká Martin Bojar, přednosta neurologické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy ve Fakultní nemocnici Motol.
Pohyb, zelenina a trénink mozku
Podobně pozitivní vztah mají odborníci i k další látce na povzbuzení mozku - lecitinu. Ten je součástí buněčných membrán a podílí se na přeměně tuků. Nachází se zejména ve vejcích a rostlinných semenech. Vzhledem k tomu, že se většinou objevuje v kombinaci se zdraví škodlivým cholesterolem, používají se dnes lecitinové sójové extrakty jako samostatný preparát. Lze jej volně koupit v lékárně.
V mozku lecitin napomáhá obnově nervových spojení a udržuje kvalitní fungování mozku. Do většiny takových výrobků se navíc přidává cholin a inositol, které mají podobné účinky jako lecitin.
Zdaleka nejvhodnější je ale pro mozek dostatečná aktivita, a to včetně pohybové, která zlepšuje prokrvení mozkových buněk a příznivě ovlivňuje mozkový metabolismus. Trénování paměti pomáhá udržet funkce mozku i ve stáří v dobré kondici. Pohyb zase prospívá prokrvení, které je u mozku velmi důležité.
Udržení ideální hmotnosti pak napomáhá ke snížení rizika mozkových příhod. Jak se v posledních letech ukazuje, organismus, a tedy ani mozek, nebude správně fungovat, pokud nebude mít dostatek vitamínů a minerálů. Je třeba proto jíst vyváženou stravu s dostatkem zeleniny a ovoce.
Chytré drogy jen od lékaře
Obecně se o látkách, jako jsou kofein či lecitin, hovoří jako o stimulanciích. Do této skupiny patří ale i další látky, které mají přímo zlepšovat tvorbu a funkci nervových spojení v mozku. Kromě lecitinu jde například o piracetam a pyritinol. Patří do skupiny kognitiv, respektive nootropik. Ty mohou být podle Martina Bojara užívány, ale také zneužívány jako takzvané "chytré drogy" (smart drugs či léky na paměť). "Podávání těchto přípravků má být - tedy pokud vůbec - prováděno pod kontrolou lékaře majícího zkušenosti s jejich působením. Lékař zároveň musí být obeznámen s duševním a tělesným stavem jedince, který o předpis kognitiv a přípravků na zlepšení paměti či myšlení žádá," vysvětluje Martin Bojar.
Tyto preparáty by si tedy člověk sám ordinovat neměl. Přitom část z nich je volně prodejná. Podle Martina Bojara je třeba si také uvědomit, že na mnohé z těchto přípravků vzniká u řady osob návyk. "To vede ke zvyšování dávek a rychlému rozvoji závislosti," dodává lékař.
Nevyjasněná úmrtí
Problematické v tomto směru bylo především užívání látek, jako jsou efedrin a fenmetrazin. Obě látky oddalují únavu a ospalost. "Některé nevyjasněné nehody letadel a noční havárie automobilů byly dávány do spojitosti s užíváním stimulancií a chytrých drog," popisuje Martin Bojar.
Například pseudoefedrin je v malých dávkách obsažen v lécích proti bolesti či chřipce. V těle se přeměňuje na efedrin. Působí podobně jako kofein, předávkování způsobuje třes, nespavost, podrážděnost. Tato látka je často zneužívána narkomany jako excitující droga, a proto je přísně sledována a je i na dopinkové listině.
Jak ukazují lékařské studie, účinek těchto preparátů na mozek zdravého člověka je víceméně sporný. U lidí s poškozením mozku - ať již mozkovou mrtvicí, nebo některou z forem demence, zraněním, lehkou mozkovou dysfunkcí u dětí, poúrazovou epilepsií, po encefalitidě či při deliriu - své opodstatnění a dobrý účinek mají.
Co se týče jiných volně prodejných preparátů k posílení funkce mozku - tedy těch, které jsou prodávány jako potravinové doplňky - ty jsou podle Martina Bojara v podstatě bezpečné. Obvykle obsahují kofein (respektive guaranu, lecitin, vitamíny , výtažek z gingko-biloba či jiných rostlin. "Vzhledem k tomu, že jde jen o potravinový doplněk, není zaručena jejich účinnost. Ale neuškodí a někdy dokonce mohou pomoci," soudí Martin Bojar. Podotýká, že u léků obsahujících extrakt z gingko-biloby ve stabilní podobě je prokázán jak příznivý vliv na funkce cév a mozkového oběhu, tak na metabolismus nervové tkáně.
[*]
Další látky podporující činnost mozku
Kofein (guaranin) - obsažen v kávě, čaji, cole, povzbuzujících nápojích, kakau a přímo i v tabletách.
Lecitin - obsažen v sóje, vejcích a v preparátech, kde je jen výtažek.
Gingko-biloba - obsažen v preparátech jako součást směsí k povzbuzení mozku ale i jiných částí organismu.
Vitamín B6 (pyridoxin) - urychluje regeneraci, a zvyšuje tak odolnost organismu. Pro mozek je důležitý, protože zlepšuje činnost nervové soustavy. Obsahují jej maso, ryby, játra, vajíčka, obiloviny, luštěniny, celozrnné mouky, mléko.
Kyselina listová - ovlivňuje správný vývoj mozku u novorozenců. Obsahují ji veškerá listová zelenina, maso, játra a vajíčka.
Vitamín E - je dostatečně rozšířen ve většině potravin (oleje, máslo, mléko, vejce) a jeho nedostatek je proto vzácný. Léčebně se podává u nervových a svalových onemocnění, neplodnosti a jako prevence aterosklerózy.
Niacin (vitamín PP, nikotinamid) - ovlivňuje více biochemických reakcí. Nikotinamid a kyselina nikotinová (ta se dostává do těla i při kouření) způsobují silné prokrvení tkáně, které se využívá ke zlepšení svalové výživy, urychluje regeneraci a oddálení únavy. Vyšší množství ale zhoršuje metabolismus kyseliny močové u jedinců se sklonem k tloustnutí, což může vést ke vzniku dny. Obsahují jej játra, maso, ryby, obiloviny, luštěniny a pivní kvasnice. Nikotin z cigaret ale vždy doprovází nebezpečné karcinogenní látky, jež organismu jen škodí.
Ma-huang - rostlina z Číny, která je přírodním zdrojem efedrinu.
Oxymethacil - zvyšuje okysličování molekul v mozku.
Pacient je může užívat i v tabletách bez konzultace s lékařem. V případě kofeinu je třeba mít na paměti, že spolu s ním je třeba dodat organismu dostatek vody a současně i iontů. Nicméně platí, že při náhlém vysazení stimulancií - počínaje kofeinem a guaranou ve vyšších dávkách, zrovna tak jako při vysazení léků na uklidnění či na spaní hrozí nemalé riziko rozvoje abstinenčních potíží a v krajním případě epileptických záchvatů nebo stavů podobajících se deliriu tremens alkoholiků.
Co jsou to nootropika
Léky zlepšující činnost mozku a jeho metabolismus. Užívají se například při některých formách poruch paměti a myšlení, akutních poruchách vědomí, po úrazech hlavy. Často se používá označení kognitiva. Zlepšují využití glukózy v mozku. Mozek pro své základní správné fungování potřebuje především dvě látky, a to glukózu, jako základní zdroj energie, a kyslík. Tělo také vždy upřednostňuje výživu mozku a udržení jeho základních funkcí. Nootropika mimo jiné rozšiřují cévy a zrychlují proudění krve - včetně té v mozku. Nejznámější jsou piracetam a pyritinol.
Piracetam - zlepšuje pozornost, vnímání, orientaci, motivaci a sociabilitu, nikoli však přímo paměťové funkce.
Pyritinol - zlepšuje koncentraci, aktivitu, orientaci v čase a prostoru, únavnost a sociální chování.
Účinek obou látek byl zkoumán u osob s chorobami centrální nervové soustavy nebo jejím narušeným metabolismem. U zdravých lidí je jejich efekt malý nebo dokonce žádný a rovná se placebo efektu - to znamená, že člověk má pocit zlepšení, ale jde zpravidla jen o psychický efekt. Nikdo by je neměl užívat bez porady s lékařem, a to přesto, že jsou volně prodejné.
Nootropika mohou při dlouhodobém užívání u některých lidí ztrácet na účinnosti, a to vede ke zvyšování dávky, takže jsou zaznamenány případy osob závislých na "neškodném" piracetamu, jehož dávka překročila i 15 gramů denně, či pyritinolu. Jejich působení se může rušit, nebo naopak zesilovat jinými léky a je nutno dát pozor na lékové interakce, přičemž nelze podcenit ani vedlejší účinky rostlinných přípravků.
Jak povzbudit mozek
Stárnoucího člověka, jenž má pocit, že mu duševní síly ubývají a přitom netrpí žádnou z forem demencí? Doporučují se přípravky s lecitinem, vitamíny skupiny B a E. Preparáty také mohou obsahovat výtažek z gingko biloba či jiných rostlin s povzbuzujícím či prokrvujícím účinkem na mozek. Nemá-li člověk cukrovku, pak pomáhá také med a hojnost ovoce a zeleniny. Důležitý je dostatek sociálních kontaktů, tělesného pohybu. Prospívají "léčba tancem", klubové aktivity, vzdělávání seniorů. Nejvíce škodí nečinnost, apatie a poddávání se depresi.
Studenta, který se připravuje na zkoušky? Cvičením, dostatečným pitným režimem, relaxací podle Schultzeho (metoda autogenního tréninku), jógou a dostatkem spánku.
Manažera, kterého čeká důležité několikahodinové jednání? V tomto případě platí totéž, co pro studenta. Je také dobré nekouřit a dát si pozor na přílišnou konzumaci kofeinu v kávě, čaji, cole, maté či jiných povzbuzujících nápojích. Všechny totiž odvádějí vodu a minerály z organismu. To může paradoxně způsobit únavu, ospalost, bolest hlavy a nesoustředěnost. Zdroj: Martin Bojar
Množství kofeinu v potravinách:
Potravina Množství Obsah kofeinu (mg)
Káva 150 ml 60 - 150
Čaj 150 ml 40 - 80
Horké kakao 150 ml 1 - 8
Čokoládové mléko 225 ml 2 - 7
Dietní kola 360 ml 46
Kola 360 ml 46
Pepsi 360 ml 38
7-Up 360 ml 0
Sprite 360 ml 0
Tabulka čokolády 50 g 3 - 63
Burákové máslo 51 g 5,6
Čokoládová zmrzlina 50 g 2 - 5
Rozinky 10 g 2,5
Ve velkých dávkách je kofein smrtelný, kritické množství bylo spočítáno na více než deset gramů (170 mg na jeden kilogram tělesné hmotnosti). Pro představu, odpovídá to dávce, ze které by se udělalo 80 až 100 hrnečků kávy. Toto množství by pak člověk musel vypít postupně. Ovšem zvládnout to by nebylo jednoduché. Kofein vstupuje do krevního oběhu přes žaludek a tenké střevo. Účinek se začíná projevovat asi 15 minut po jeho požití. V těle pak zůstává několik hodin, zhruba po šesti hodinách zmizí polovina přijaté dávky kofeinu. Některé studie hovoří o možné fyzické závislosti na kofeinu. Projevuje se bolením hlavy, únavou a bolestí svalů. Lékaři odhadují, že k závislosti se lze dopracovat při konzumaci od čtyř šálků kávy denně a více.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist