Kauza ústeckého soudce Jiřího Berky začala zmanipulovanými konkursy podniků. Teď se ale ukazuje, že do ní ve skutečnosti mohou být zapleteni státní zaměstnanci z klíčových úřadů.
K soudci, správci konkursní podstaty, soudnímu znalci přibylo po včerejšku další obvinění. Kriminalisté podezírají svého kolegu, kapitána policie v Ústí nad Labem Vlastimila Paroulka, že Berkovi a dalším v konkursech pomáhal. Žalobce Jaroslav Dolejší pro něj žádal vazbu, karlovarský soud o ní do uzávěrky vydání nerozhodl. Podle Dolejšího hrozí, že by Paroulek mohl ovlivňovat svědky nebo jinak mařit vyšetřování.
Kromě něj policisté prověřují i lidi z Úřadu vlády a Národního bezpečnostního úřadu. "To tu ještě nebylo," říká k "sestavě" podezřelých náměstek nejvyšší státní zástupkyně Jaroslav Fenyk. "Zatím jsme se nesetkali s tím, že by do podobného případu byli zataženy lidé z takových orgánů, jako jsou soudy nebo policie, tedy osoby z těch nejzávažnějších sfér společnosti. A o to je to nebezpečnější, když byly tyto složky propojené."

Práci si žalobci rozdělili

Bobtnající kauzu už si dokonce státní zástupci z pražského Vrchního státního zastupitelství rozdělili, což nebývá úplně běžné. "Dozoruji trestnou činnost, která se týká pouze konkursů. Další věci, které s tím souvisejí pouze okrajově, jako je i ústecký kriminalista, má jiný státní zástupce a jiný tým vyšetřovatelů," uvedla Daniela Smetanová z Vrchního státního zastupitelství. S ní pracuje osm kriminalistů. Protože případ nedělá sama, víc jich ani nebude potřebovat.
Stejně jako jiné velké případy podléhá i tento speciálnímu režimu. "Dozor je mnohem intenzívnější, protože máme méně věcí než žalobci třeba na okresních státních zastupitelstvích. Takže s touto kauzou pracuji každý den a mám větší přehled," doplnila Smetanová.
I když se případ dotýká i politiků, žalobkyně Smetanová tvrdí, že do této chvíle žádný tlak z jejich strany nezaznamenala. Stejně mluví i Fenyk.

Padlo již sedm obvinění

A k čemu policie po měsících vyšetřování zatím dospěla? Je přesvědčena, že zmíněná skupina vlivných si vytipovávala oslabené podniky, v nichž pak získala nadvládu.
Společnosti následně soudce ústeckého soudu Berka posílal rychle do konkursu. Desetimiliónové majetky firem, které tak skupina získala, podle policie následně pod cenou rozprodala. Všichni obvinění tvrdí, že se ničeho nezákonného nedopustili. O detailech konkursů na policii odmítli vypovídat.
Ústecký kriminalista je v případu už sedmou osobou, kterou policie podezírá, že byla více či méně do rozsáhlého případu zapletena. Kromě soudce Berky byl obviněn i správce konkursní podstaty Daniel Thonat, kterého soudce do podniků posílal, a jeho spolupracovníci.
Minulý týden policie zatkla i spolumajitele soukromé vysoké školy v Brně Vladislava Větrovce, který podle ní dal skupinu dohromady.
A v souvislosti s případem hledala policie i na Úřadu vlády a Národním bezpečnostním úřadu. Podezírá totiž dva vlivné státní úředníky, náměstka vicepremiéra Petra Mareše Františka Kozla a sekčního šéfa NBÚ Vladimíra Šišu, že se silou svého postavení pokusili krýt obviněným z Berkovy kauzy záda a ovlivňovali vyšetřování. V jejich úřadech i při domovních prohlídkách policie skutečně našla dokumenty, které s případem souvisejí. Přesto je policie dosud neobvinila.
Kozlovy materiály včera policie otevírala. Nestihla ale všechno, bude pokračovat v polovině června. Podle Kozlova právníka Josefa Lžičaře nenašla policie nic, co by s kauzou souviselo. "Již nyní ale materiály potvrzují personální provázanost pachatelů na další osoby," uvedl již dříve Dolejší.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist