Začátek devadesátých let byl pro mladé, dospívající Čechy dobou netušeného rozevření životního prostoru do celého světa. Bude-li v budoucnu někdo chtít pochopit, co mladý člověk držený léta za železnou oponou prožíval a cítil v náhlé konfrontaci s otevřeným světem, bude si moci přečíst román Návrat přítelkyně Magdalény Platzové (ročník 1972). 

Zřejmá autobiografičnost románu, zachycujícího autorčinu životní zkušenost z prvních čtyř let devadesátých, by neměla klamat: nejde zde o další deníkovou či pseudodeníkovou prózu, jichž vyšlo v posledních letech tolik. A nejde ani o román postupného zrání hlavního hrdiny – zde se nabízí srovnání s Knihou Kraft, bildungsromanem Martina C. Putny. 

Daleko spíš by bylo možno říci, že Platzová s nezbytným desetiletým odstupem napsala jakousi Prima sezónu své generace, knížku zachycující zkušenost mnohem obecnější a širší než jen svou vlastní. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.