Jak se ochránit před klíšťaty
Nejlepší ochranou před nemocemi klíšťat je očkování. Ale i to chrání jen před klíšťovou encefalitidou. Proti borelióze vakcína neexistuje. Chránit se lze také oděvem - dlouhými nohavicemi a rukávy a také repelenty. Ne každé klíště sice způsobuje nemoc, ale je třeba s ním zacházet tak, jako by nakažené bylo. Klíšťová encefalitida je způsobena virem. Nelze ji tedy léčit antibiotiky. Může způsobit neurologické komplikace, v některých případech dokonce končí smrtí.
Druhé onemocnění, tedy lymeská borelióza, je způsobováno několika druhy baktérií, proti kterým působí antibiotika. Ovšem problém je v tom, že onemocnění až ve 40 procentech zůstává od počátku nerozpoznáno a tím pádem neléčeno. Obyvatelé Česka stále podceňují očkování. Dokonce platí, že spíše rodiče dají očkovat své dítě než sebe. Přitom nemoci probíhají u dospělých mnohem hůře než u dětí.
Pokud se již klíště do kůže zakousne, je třeba ho rychle a hlavně správně a bezpečně vyndat. V případě klíšťové encefalitidy na čase tolik nezáleží, i když se předpokládá, že během prvních několika hodin (dvou až tří) by k přenosu nemělo dojít. U lymeské boreliózy se baktérie nacházejí ve střevě klíštěte. Nejprve se musí začít množit, přecházet do slinných žláz a odtud do krve člověka. Tento proces trvá přibližně 24 hodin, a tak k onemocnění boreliózou dochází nejčastěji až po této době od přisátí klíštěte.
Před jakoukoliv manipulací je nejlepší použít jednorázové gumové rukavice, místo a klíště zakápnout alkoholovým dezinfekčním roztokem a počkat asi tři až pět minut. Alkohol je velmi účinný na virus a je schopen během velmi krátké doby rozleptat jeho obálku a znehybnit ho. Teprve poté se doporučuje použít nejlépe kleštičky určené k vyndávání klíšťat. Ty lze koupit v lékárně. Použít lze i pinzetu. Klíště je třeba zachytit hned u kůže a kývavým pohybem je dostat z ní ven. Místo se pak potře dezinfekcí. V žádném případě se nesmí klíště rozmačkávat nehty či jakkoliv mačkat. Klíště není dobré mastit a rozhodně není nutné ho vytáčet ani proti, ani po směru hodinových ručiček. Po vytažení je třeba je smočit opět v kapce dezinfekčního roztoku a vhodit například do toaletní mísy. Klíště by se nemělo ani pálit zapalovačem, ani házet do koše. Jako dezinfekce se může použít například přípravek Jodisol, Septodem či jiný alkoholový dezinfekční roztok. V přírodě není nejlepší klíště odstraňovat, pokud k tomu nemáme možnosti za výše uvedených podmínek.
Uvědomte si, že nebezpečné příznaky nemoci, ať již encefalitidy, nebo boreliózy, se někdy projeví až po několika týdnech. Pokud se tedy necítíte dobře, máte podobné potíže jako při viróze, zimnici, bolí vás klouby, hlava, naměřili jste si zvýšenou teplotu a jste unaveni, pak myslete mimo jiné na to, že můžete mít některou z nemocí přenášených klíšťaty.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist