Znepříjemnit zážitky z cestování, snížit fyzickou výkonnost nebo zkazit celou dovolenou - to dokáží střevní potíže. Při cestách do Afriky, Asie a Jižní Ameriky bývá dokonce takto postižena polovina cestovatelů. Přitom při první návštěvě nové země je průjem častější.

Jak se potížím vyhnout a co dělat ve chvíli, kdy již propuknou? Před cestou je dobré pročíst pečlivě průvodce. Ty upozorňují na místní stravovací zvyky a rizika. Nemůžete spoléhat na to, že to, co nedělá potíže místnímu obyvatelstvu, zvládnete bez potíží i vy. Domácí obyvatelstvo je totiž na místní mikroorganismy v potravinách zvyklé. Nezkušení cestovatelé by se také měli poradit s někým, kdo podobnou cestu absolvoval a v každém případě dodržovat rady průvodců.

Uvědomte si, že nemoc cestovatelů, jak se střevním potížím s nadsázkou říká, nehrozí jen z jídla třeba na tržišti v Thajsku. Rizikové jsou i destinace, jež jsou cílem běžných rodinných dovolených, jako je třeba Tunis, Turecko nebo Egypt. Většině potíží se ale dá předejít. Doporučení (viz info) jsou sice známá, ale stejně je jen málokdo dodržuje.

Pokud se již potížím nevyhnete - a nemusí to být ani způsobeno tím, že překročíte některou z preventivních zásad - je třeba mít s sebou potřebné léky a vědět, jak upravit životosprávu. Potíže se mohou vyvíjet různě. Prvním příznakem může být průjem nebo jen řidší stolice, zvracení. Připojit se může i horečka a bolest hlavy. Poslední dva příznaky by bylo vhodné konzultovat s lékařem, ale to není vždy možné, a pokud horečka a bolest hlavy trvá jen dva dny, ani nutné. V případě malých dětí je však třeba větší opatrnosti.

Zastavit a odstranit

Průjmové onemocnění může mít i velmi dramatický průběh a přitom nemusí jít o nic vážného, respektive život ohrožujícího. Například pokud máte vysokou horečku (i 40 stupňů Celsia), prudké bolesti hlavy, průjem i zvracíte, je možné, že během 48 hodin potíže tak rychle, jak nastaly, přejdou. Jde o klasickou otravu jídlem.

Problémy mohou být způsobeny baktériemi, viry nebo - a to spíše výjimečně - parazity. Co se týče léčby, je především v počátku onemocnění zcela jedno, čím bylo způsobeno. Léčba je vždy stejná. V první řadě je třeba zabránit dehydrataci. Průjmem a zvracením, případně ještě pocením z těla odchází velké množství tekutin. Ty je třeba nahradit. Tím lze mnohdy i zastavit zvracení či bolest hlavy. Nápoj by měl do těla dostat především ztracené minerály a energii (viz info).

První den je vhodné nejíst, pokud ale potíže nejsou velké a máte pocit, že vám banán nebo vařené brambory udělají dobře, tak se trochu najezte. Není také nutné pít hořký čaj. To je koneckonců jedna z největších pověr spojovaná se střevními potížemi. Naopak doporučováno je několik lžiček coca-coly (ne pepsi-coly), která zklidňuje žaludek a může v prvních hodinách tlumit zvracení. Větší množství by ale organismus zatížilo, protože jej kvůli obsahu kofeinu dehydruje.

V lékárničce by každý cestovatel měl mít také léky, především pak ty, jež na sebe vážou toxiny - tedy jedovaté látky, a to jak viry, tak baktérie. Jedná se především o živočišné uhlí a lék s názvem Smecta. Ten se užívá třikrát denně po dobu trvání obtíží - obvykle pět až sedm dní. Proto je potřeba mít na každého 15 až 30 sáčků. Výrazné zlepšení stavu by mělo přijít do 48 až 72 hodin od zahájení léčby. Pokud jeden z těchto dvou léků nepomůže, je na místě užití endiaronu (v dávce třikrát jedna tableta). Nikdy ale nevolte opačný postup.

Smectu mohou užívat děti od půl roku věku. Pozor ale na to, že Smecta v prvních třech hodinách pohltí i ostatní látky včetně léků, tedy například hormonální antikoncepci. Proto ji užijte později. Nicméně i v příbalových letácích antikoncepce je upozornění, že při průjmu a zvracení není efekt stoprocentní.

Neléčí, ale pomáhá

Pokud jsou obtíže značné a navíc jste na cestách, je jistě namístě i užití dalšího léku - Imodia. Neléčí sice průjem, ale snižuje jeho frekvenci. Tlumí totiž pohyblivost střeva, snižuje vylučování tekutiny do střeva a ovlivňuje napětí konečníkového svěrače. Působí během několika hodin. Imodium je ale dobré užít v situaci, kdy je to opravdu nutné. Jinak je samozřejmě lepší, když škodliviny z těla odejdou. Pro tělo je to nepřirozené.

Po jednodenním hladovění je pak dobré dodat tělu energii a potřebné živiny. Vhodná je rýže, mrkev, vařené brambory, banány. S tuky začínejte jen opatrně a mléčným výrobkům se na týden vyhněte. Pokud potíže ani po pěti dnech neustoupí, objeví se krev ve stolici nebo přetrvávají horečky, je třeba vyhledat odbornou pomoc.

info

Preventivní opatření:
Jako zdroj vody používejte jen balenou značkovou vodu v láhvích. Je třeba si pečlivě ověřit, zda jsou víčka neporušena.
Převařovat je nutné i vodu z vodovodu.
Při čištění zubů používejte kupovanou pitnou vodu.
Do nápojů si nedávejte led.
Jezte ovoce, které se dá loupat, před oloupáním je vhodné ho omýt pitnou vodou, pozor ale na melouny - ty jsou často zdrojem nákazy.
Nejezte zmrzlinu a jídla, která neprošla tepelným zpracováním.
Nejezte syrovou zeleninu - je často hnojena výkaly.
Nekupujte si jídlo od pouličních prodavačů.
Nemyjte se a nekoupejte v neznámých vodách, to je velmi nebezpečné nejen pro zažívání.
Bezpečnou potravinou je chléb, a to ve všech variantách - je totiž tepelně zpracován.
Vyhýbejte se veřejným čajovnám.
Pokud můžete, naplánujte si pro začátek cesty spíše pobyt v přírodě a pak teprve ve městě. Riziko infekce v přírodě je totiž paradoxně menší než ve městě.

Jak si namíchat nápoj, který doplní tekutiny
1. Převařte litr vody (pít pak můžete vlažné i studené), přidejte osm čajových lžiček cukru, jednu lžičku soli a šťávu ze dvou pomerančů nebo grapefruitů (obsahují draslík, jenž je důležitý pro správnou funkci například srdce a během onemocnění odchází spolu s vodou z těla).
2. Převařte litr vody a přidejte čajovou lžičku soli, lžičku prášku do pečiva, čtyři polévkové lžíce cukru, jeden šálek pomerančového džusu.
3. Dospělí by měli vypít během hodiny až půl litru roztoku, děti čtvrt litru. Kromě toho můžete pít minerálky nebo slabý černý čaj s cukrem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist