Po prvním květnu začal platit odlišný systém počítání a následného zpracování výsledků obchodu se zbožím mezi Českou republikou a ostatními členy Evropské unie, takzvaný Intrastat. "Firmy, které překročí stanovený práh, musí každý měsíc vyplnit výkaz pro Intrastat a zaslat ho celním orgánům," říká Oskar Krátký z Oddělení Intrastatu Českého statistického úřadu (ČSÚ). Na způsobu předání se přitom firmy mohou s úřady dohodnout. Vedle klasických papírových formulářů lze dokument poslat i elektronickou cestou. Nové povinnosti vyplývají z Vyhlášky o statistice vyváženého a dováženého zboží a způsobu sdělování údajů o obchodu mezi Českou republikou a ostatními členskými státy Evropského společenství.
Povinnost měsíčně vykazovat výši dovozů a vývozů mají jen ty firmy, které během celého kalendářního roku překročí stanovený práh, což jsou čtyři milióny korun pro vývoz a dva milióny korun pro dovoz. S problémem statistik si tedy nemusí lámat hlavu malé firmy s nízkým objemem vývozu. Prahové hodnoty přitom úředníci v Bruselu spočítali tak, aby byly statistiky co nejpřesnější. "Stanovená hranice určená Evropskou unií už stačí na pokrytí 98 procent celého zahraničního obchodu," vysvětluje Jaroslav Novotný z Generálního ředitelství cel.

Statistické zkreslení, k němuž může při tvorbě následných tabulek a grafů teoreticky dojít, je tedy podle něj zanedbatelné. "Všechny firmy, které se na zahraničním obchodu podílejí a nedostanou se svým ročním obratem nad stanovený práh, tvoří jedno procento celkového obchodu. My navíc ještě toto jedno chybějící procento do statistik pomocí speciální metodiky zpětně dopočítáváme," potvrzuje Jan Bílý z Oddělení Intrastatu ČSÚ.
Jak je ale možné, že se často výrazně odlišují výsledné údaje o zahraničním obchodu sestavované v Česku a například ve Francii? "Důvodů může být hned několik," vysvětluje Jaroslav Novotný. Jedním z nich je například problematika země původu. "Jestliže Norsko vyveze ropu a ta potom putuje přes další evropské státy, třeba Francii, může se stát, že tato komodita se objeví jak v norském, tak i francouzském výkazu o vývozu."
"Chyba může být už na straně jednotlivých firem, které zboží deklarují špatně, a nebo se k položce chovají jinak než v zahraničí. Například v Německu mají společnosti možnost vykazovat zboží v takzvaných Souhrnných kódech. Laicky řečeno, nemusí tedy jako my vykazovat zvlášť každý šroubek," doplňuje Bílý.
K dalším nepřesnostem může podle statistiků dojít u třístranných obchodů, kdy zboží vykáže jak výrobce, tak prostředník obchodu, který ho distribuoval. Problém občas nastává i při nepřímém vývozu přes třetí členský stát ven z Evropské unie. "Někdy se stane, že zboží vyrobené třeba v Belgii, které putuje do USA, je ještě jednou vykázáno i v nizozemském Rotterdamu, přes který je pouze vyváženo. Každopádně jde o menšinové případy," dodávají odborníci ČSÚ.
Existují tedy nějaké pojistky, které mohou účinně zabránit dramatickému zkreslení statistik? "Obecně se doporučuje dělat takzvaná zrcadla. Jde o sledování a kontrolu výsledků zahraničního vývozu jednotlivých států sobě navzájem. V případě nesrovnalostí je to potom na bilaterálních vztazích konkrétních zemí. Jak budou postupovat, co je příčinou a jak se to bude dál řešit," říká Jaroslav Novotný. Další pojistkou je srovnávání daňových přiznání a výše vývozu. "Není to ale stoprocentní. Když najdeme větší rozdíly, určitě to prošetříme," tvrdí jeho kolega Jan Bílý.

Statistika a Brusel
Bruselská legislativa v oblasti statistiky stanovuje pouze rozsah a kvalitu dat u jednotlivých zemí, která jsou předávána Statistickému úřadu Eurostat (http://europa.eu.int/comm/eurostat/). Způsob získání údajů a použité metody jsou výlučně v působnosti členských zemí.
Na statistice INTRASTAT se v ČR společně podílejí Český statistický úřad (ČSÚ) a Ministerstvo financí - Generální ředitelství cel. Celní orgány zodpovídají za sběr, primární zpracování a kontrolu dat, ČSÚ data zpracovává do celkové statistiky zahraničního obchodu.
Pro přepočet cizí měny na koruny bude Intrastat používat kurs stanovený pro celní účely, který bude jednotně používán vždy jeden měsíc. Kurs bude pravidelně zveřejňovat na svých internetových stránkách Generální ředitelství cel.
Podrobné informace je možné získat na adrese Českého statistického úřadu www.czso.cz nebo v Příručce k vykazování údajů pro INTRASTAT-CZ. Na stránkách GŘC www.cs.mfcr.cz najdete odpověď na otázky týkající se sběru dat včetně informací o elektronickém předávání údajů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist