Estonsko a Litva jako první z nových členských zemí Evropské unie vstupují do poslední fáze přípravy zavedení společné měny euro, s níž by se mělo v obou zemích začít platit v roce 2007. Oba státy nyní končí vyjednávání s Bruselem o vstupu do směnného mechanismu ERM-2. Aby se zabránilo spekulacím na finančních trzích, není oznámeno, kdy přesně obě země do ERM-2 vstoupí. Podle listu Handelsblatt by to však mohlo být zveřejněno již tuto neděli. Třetím unijním nováčkem, který zamíří do eurozóny v roce 2007, je Slovinsko.
Estonsko a Litva splňují již několik let základní maastrichtská kritéria, jejich měny, estonská koruna a lit, jsou v pevných kursech navázány na euro. Místní experti podporují co nejrychlejší přijetí eura. "Pro litevskou centrální banku je v této situaci nejlepší zavést euro co nejdříve," řekl Gitanas Nauseda, bývalý poradce šéfa ústřední banky. Podobný názor zastává i Andrus Viirg, ředitel Estonské investiční agentury. "Splňujeme všechna kritéria, makroekonomicky to Estonsku jen pomůže," řekl Viirg.
Růst HDP Estonska v posledních letech neklesá pod pět procent. Pětiprocentní roční růst až do roku 2010 předpovídá zemi i Mezinárodní měnový fond. "Estonsko je téměř plně integrováno do tržní ekonomiky a přijetí eura bude poslední krok," řekl agentuře Reuters šéf mise MMF v zemi Richard Haas, podle něhož je dvouroční lhůta, kterou země musejí v ERM-2 strávit, pro Estonsko formalitou.
Analýza švédské Hansabanky, která působí v celém Pobaltí, varuje, že problémem pro Estonce by mohla být inflace. Banka odhaduje její roční výši pro následujících několik let pět procent, zatímco maastrichtská kritéria stanovují pouze tři procenta. MMF odhaduje letošní inflaci na tři procenta, Estonská centrální banka na 2,8 procenta.
Litva byla loni s téměř deseti procenty růstu nejrychleji se rozvíjející evropskou ekonomikou. Podle Gitanase Nausedy, který nyní působí jako poradce největší litevské banky Vilnaus Bankas, průzkumy ukazují, že zavedení eura podporuje většina podnikatelů a polovina obyvatel. Více než v Estonsku se však Litevci obávají růstu cen. Ukázalo se to už po vstupu do EU, kdy inflace ve všech pobaltských zemích stoupla.
Zmíněná analýza Hansabanky dává Litvě zelenou ke vstupu do eurozóny. "Současné ekonomické podmínky jsou uspokojující pro zavedení eura už v roce 2006, i když realističtější je rok 2007," tvrdí analýza Hansabanky, podle níž bude muset Litva snížit povinnou výši rezerv komerčních bank z šesti procent na dvě, běžné v eurozóně.
Slovinsko je považováno za nejlepší ekonomiku z osmi postkomunistických nováčků v EU. "Do ERM-2 chceme vstoupit do konce letošního roku a euro zavést od roku 2007," prohlásil minulý týden slovinský premiér Anton Rop, citovaný agenturou Reuters. I Slovinsko má vázaný kurs tolaru na euro, v jeho případě je ovšem problémem vyšší inflace. "Slovinsko sice nemá tak vynikající data jako pobaltské země, ale za to vykazuje stabilní rozvoj," tvrdí podle listu Handelsblatt zdroje z EU.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist