Velké evropské koncerny se vzmáhají. Loni se zisk pěti set největších evropských firem kotovaných na burze vyšplhal na 223 miliard eur, což je čtyřikrát víc než v roce 2002. Vyplývá to z žebříčku, který každoročně sestavují deníky Handelsblatt a The Wall Street Journal Europe.
Zisky firem by se přitom podle odhadů analytiků měly zvyšovat i letos. "Tento pozitivní vývoj bude pokračovat," míní Kai Franke z ING-BHF-Bank. Jeho kolega Tammo Greetfeld z Hypo-Vereinsbank pak rok 2003 označil za "rok změny". Firmám se tak očividně podařilo opět vyrovnat ztráty, které nahromadily v předchozích krizových letech. Ještě v roce 2002 jejich zisky klesly o 71 procent.
Vysvětlení takového zlepšení je však jednoduché. "Výchozí stav byl zkrátka velmi nízký," říká Werner Bader, analytik Landesbank Baden-Württemberg. Společnosti se podle něj vrátily na úroveň roku 2000, tedy těsně před tím, než přišla velká krize.
Dalším důvodem je i výrazné snižování nákladů, a to se podnikatelům podle Badera vyplatilo. "Mnohé firmy jsou teď opět zdravé," připojuje se Franke.
Nejvíce se dařilo firmám podnikajícím v petrochemii a bankovnictví. Společnosti s největším obratem přitom měly také největší zisk. Jedničkou je britský petrochemický koncern BP, který měl zisk ve výši 8,9 miliardy eur. O něco "hůře" dopadly také konkurenční Shell a Total.
Naopak nejvíce peněz ztratily telekomunikační koncerny. Mnohé z nich totiž musely učinit vysoké odpisy draze nakoupených licencí na UMTS. Špičce seznamu "poražených" tak dominují mobilní operátoři MMO2 a Vodafone, z nichž každý dosáhl ztráty kolem 14 miliard eur. Hluboko v minusu skončily také firmy, které operátory zásobují telefony, jako Ericsson, Alcatel nebo Marconi.
Méně v loňském roce vydělala také většina chemiček, velké automobilky a některé letecké společnosti. Smíšené naopak byly výsledky firem ve strojírenském, elektrotechnickém, ocelářském a mediálním sektoru.
Většina ze seznamu pěti set největších podniků pochází stejně jako v uplynulých letech z Velké Británie. Z nových členských zemí Evropské unie je jich poskrovnu - přesně řečeno čtyři. Nejlépe (na 281. místě) se umístila maďarská firma MOL, která provozuje čerpací stanice v České republice, Slovensku, Chorvatsku a Rumunsku. Těsně za ní pak skončil polský petrochemický koncern PKN Orlen a Telekomunikacija Polska. Jako poslední z nových členských zemí Evropské unie na 484. místě skončil ČEZ, který se do žebříčku letos dostal úplně poprvé.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist