Velké evropské koncerny se vzmáhají. Loni se zisk pěti set největších evropských firem kotovaných na burze vyšplhal na 223 miliard eur, což je čtyřikrát víc než v roce 2002. Vyplývá to z žebříčku, který každoročně sestavují deníky Handelsblatt a The Wall Street Journal Europe.
Zisky firem by se přitom podle odhadů analytiků měly zvyšovat i letos. "Tento pozitivní vývoj bude pokračovat," míní Kai Franke z ING-BHF-Bank. Jeho kolega Tammo Greetfeld z Hypo-Vereinsbank pak rok 2003 označil za "rok změny". Firmám se tak očividně podařilo opět vyrovnat ztráty, které nahromadily v předchozích krizových letech. Ještě v roce 2002 jejich zisky klesly o 71 procent.
Vysvětlení takového zlepšení je však jednoduché. "Výchozí stav byl zkrátka velmi nízký," říká Werner Bader, analytik Landesbank Baden-Württemberg. Společnosti se podle něj vrátily na úroveň roku 2000, tedy těsně před tím, než přišla velká krize.
Dalším důvodem je i výrazné snižování nákladů, a to se podnikatelům podle Badera vyplatilo. "Mnohé firmy jsou teď opět zdravé," připojuje se Franke.
Nejvíce se dařilo firmám podnikajícím v petrochemii a bankovnictví. Společnosti s největším obratem přitom měly také největší zisk. Jedničkou je britský petrochemický koncern BP, který měl zisk ve výši 8,9 miliardy eur. O něco "hůře" dopadly také konkurenční Shell a Total.
Naopak nejvíce peněz ztratily telekomunikační koncerny. Mnohé z nich totiž musely učinit vysoké odpisy draze nakoupených licencí na UMTS. Špičce seznamu "poražených" tak dominují mobilní operátoři MMO2 a Vodafone, z nichž každý dosáhl ztráty kolem 14 miliard eur. Hluboko v minusu skončily také firmy, které operátory zásobují telefony, jako Ericsson, Alcatel nebo Marconi.
Méně v loňském roce vydělala také většina chemiček, velké automobilky a některé letecké společnosti. Smíšené naopak byly výsledky firem ve strojírenském, elektrotechnickém, ocelářském a mediálním sektoru.
Většina ze seznamu pěti set největších podniků pochází stejně jako v uplynulých letech z Velké Británie. Z nových členských zemí Evropské unie je jich poskrovnu - přesně řečeno čtyři. Nejlépe (na 281. místě) se umístila maďarská firma MOL, která provozuje čerpací stanice v České republice, Slovensku, Chorvatsku a Rumunsku. Těsně za ní pak skončil polský petrochemický koncern PKN Orlen a Telekomunikacija Polska. Jako poslední z nových členských zemí Evropské unie na 484. místě skončil ČEZ, který se do žebříčku letos dostal úplně poprvé.