V sobotu večer musel veřejně přiznat, že už nemá tolik příznivců, aby mohl dál zemi vést směrem, který si zvolil. A už v neděli před polednem k tomu dodal: Ještě jsme neskončili, vrátím se.

"Pro mě je důležité vytrvale a usilovně zápasit o koncepci modernizace sociálního státu. Tak, aby se neotevírala cesta konzervativní revoluci, která je na spadnutí. Takže budu mít co dělat," prohlásil s tajemným úsměvem Vladimír Špidla.


hn: Můžete alespoň naznačit, co v budoucnu hodláte dělat?
Promyšlené to mám. Ale není na místě, abych se teď jakkoli vyjadřoval.


hn: Jak dlouho ještě chcete vést vládu? Dal jste si nějaký termín, do kdy byste rád předal moc nástupci?
To není v mé moci. Nevidím důvod, proč bych působil proti sestavování vlády, to ani ve snu. Ale vybrat kabinet není lehká záležitost. Mou povinností teď je spravovat zemi jakožto úřadující premiér do té doby, než bude nová vláda. Nebo než budou volby.


hn: Má už sociální demokracie jasno v tom, jaká bude vize budoucí vlády, pokud ji povede Stanislav Gross? Půjde třeba více doleva?
To jsou otázky, které se budou dotahovat při přípravě nového programového prohlášení. Já jsem byl toho názoru, že je potřeba se koncentrovat na pár nejdůležitějších věcí. Myslím si, že i nyní se z toho vyjde.


hn: Takže věříte, že se podaří přestavět stávající vládní koalici, a ta bude pokračovat?
Je to jedna z možností.


hn: A už jste mluvil s Grossem o tom, jak by to mělo vypadat?
Mluvili jsme o některých věcech, ale to není pro tento rozhovor.


hn: Za chvíli, až náš rozhovor skončí, odlétáte na summit NATO. Od vašich spolupracovníků jsme slyšeli, že když si potřebujete povídat třeba s Tonym Blairem, tak on na vás mluví anglicky a vy odpovídáte francouzsky, protože se tak vyjadřujete přesněji. Máte pocit, že bude-li premiérem Stanislav Gross, zvládne podobná vrcholná setkání?
Tak to skutečně nepovažuji za možné, abych se ke komukoli vyjadřoval takto osobně.

Kdybych vyhrál, udržel bych kabinet zkrátka



hn: Jak moc vám vadilo, když vaši blízcí spolupracovníci z vlády Stanislav Gross a Zdeněk Škromach veřejně brojili proti vám?
To mi samozřejmě vadilo. A hrálo to roli v mém rozhodování.
Víte, vláda, kterou jsem vedl a ještě pár týdnů povedu, měla několik podstatných úkolů a v zásadě všechny splnila. Protože tak jsem to do určité míry měl naplánováno, že to tak do poloviny volebního období musíme stihnout.
Problém byl v tom, že obhájit reformu veřejných financí, jakkoli je potřebná, bylo mimořádně obtížné. A protože v sociální demokracii nebylo tak hluboké vědomí o nutnosti těchto kroků, tak celá ta obhajoba do značné míry zůstávala na mně. A naopak podpora některých ministrů začala slábnout.
To mě nijak netěšilo. A nemůžu předstírat, že vedu vládu, když bych ji nevedl.


hn: To znamená, že jste o tom, že skončíte, byl rozhodnutý podstatně dřív než na konci minulého týdne?
Byl jsem rozhodnutý bojovat tak, aby věci byly jasné. A protože to byla velmi zásadní věc, tak jsem nebyl ochoten k taktickým piruetám, které sice vypadají důmyslně, ale ve skutečnosti neznamenají nic.


hn: Ve chvíli, kdybyste v ČSSD podporu získal - byl byste pak ve vládě tvrdší?
Kdybych získal podporu, dovedu si představit, že bych kabinet udržel velmi zkrátka.


hn: Proč jste nebyl tvrdší už před nějakým časem? Když použijeme srovnání s velkou firmou - tam kdyby nejbližší spolupracovníci otevřeně útočili na svého šéfa, tak by s nimi asi přestal spolupracovat. Byla to chyba, že jste rebely z vlády neodvolal?
V tomto okamžiku ještě nemám uzavřené, co byla či nebyla chyba.
Faktem je, že mě problém personalistiky v politické straně svého času zaujal odborně. Ale když jsem pátral po literatuře, z níž vyjít, nenašel jsem nic. Dokonce jsem o tom problému napsal nějaké podkladové materiály - musím se přiznat, že je nehodnotím příliš vysoko - a zřejmě to byl první pokus tuto otázku odborně zdolat.
Prostě se zcela zřetelně ukázalo, že běžné personalistické přístupy se v politických stranách nedají uplatnit. Podnik je řízen monokraticky, strana má být demokratická.

Začala odchodová sezóna



hn: V sobotu to dlouho vypadalo, že uspějete. První hlasování jste...
Problém je, že jsem neustál klíčové hlasování. To předtím byla dílčí hlasování. Ta jsem ustál, ale to klíčové ne. Protože jsem založil svou politickou koncepci na tom, že bude existovat koaliční vláda. Která nebude potřebovat nějakou výraznou podporu extrémních křídel politického spektra, to jest komunistů nebo ODS. A když tato koncepce byla poražena, tak co se dalo dělat.


hn: Ulevilo se vám, že už je konečně jasno a vy můžete nahlas říct: Dál už ne?
Považuju za jednu z velkých povinností nepředstírat. A jestliže se poměry tak zřetelně vyjasnily, tak nemůžu předstírat, že jsem schopen zemi efektivně vést podle své koncepce.
A navíc - politický život země má své sezóny, pravidelné, podobně jako v zemědělství. Někdy se připravují návrhy rozpočtu, jindy se rozpočet schvaluje. A pak je období vedra a klidu. Takže pokud vidíte, že je tu krize, je v zásadě nejlepší vyřešit ji na začátku léta.
Držet to všechno déle a jasnou krizi vyhrotit na začátku září, to by bylo velmi neodpovědné.

Český politický bolševismus



hn: Když se probíráte událostmi poslední doby - kde se to stalo, že jste začal ztrácet podporu?
Jeden z problémů politického dialogu v České republice je, že má obrovsky bolševické prvky.
Je pořád založen na principu vítěz - poražený. A tenhle systém vytváří strašně ostré obrazy protivníků. V průběhu těch dvou let se ukázalo, že ČSSD nebyla připravena akceptovat politickou praxi založenou na efektivní politické dohodě, byť programově odlišných stran. A mně se nikdy zcela nepodařilo tuto dohodu obhájit.


hn: To bylo klíčové selhání? Že jste o té své vizi nedokázal přesvědčit ostatní?
Víte, selhání... Nepodařilo se mi to vysvětlit. Ale termín, který jste použila, ten případ to prostě není.


hn: Jaká tedy byla vaše největší chyba?
Myslím, že bude chvíli trvat, než to seřadím. U strategických rozhodnutí podle mě není důvod něco přehodnocovat.
Co považuju za chybu, je, že jsem dostatečně jasně od prvního okamžiku nezformuloval úsilí o reformu veřejných financí.
Že nebyla ve vládních prohlášeních jasně uvedena jako jedna z významných priorit. Ono to tam vepsáno bylo, ale ne s tou váhou, kterou to reálně mělo mít.


hn: Takže jste její význam zpočátku sám podcenil?
Věcně jsme to dokázali docenit - že je to důležité a nedá se tomu vyhnout. Ale v celkovém kontextu ne - nedocenil jsem, že to v politické debatě má být posunuto na první místo.

Gripeny? Moje vesta je rozhodně čistá



hn: Před půl rokem jste říkal, že každý premiér si chtě nechtě umaže vestu kompromisy a neměl by proto usilovat o další posty, jako je třeba ten prezidentský. Jaká je teď vaše vesta?
Musím říct, že moje vesta umazaná rozhodně není. To jsem velmi rád.
Ale jsou tu rozhodnutí, kde jakkoliv vy víte, že vaše vesta je v pořádku, tak jste kritizován.
Moje vesta třeba v dálnici D47 je zcela v pořádku. To rozhodnutí, že stát odejde od původní smlouvy, ostatně teď potvrdila i parlamentní vyšetřovací komise.
Ale přesto že je to situace, kdy víte, že vaše vesta je v pořádku, z vnějšku může trošku zešednout.


hn: Například?
Nákup nadzvukových stíhaček. Jsem hluboce přesvědčen, že jsme udělali dobré smlouvy a že tak výhodné dohody aby pohledal. Ale prostě tu existuje obchodní tajemství. Některé argumenty pak nemůžete na svou podporu použít. A rázem vzniká prostor pro nějaký polostín.


hn: U gripenů ten stín bude už jednou provždy. První tendr byl zrušen, když účastníci otevřeně mluvili o korupci. Takže jste prostě svou čistou vestu nedokázali obhájit.
Myslím, že jsme v prezentaci obchodu chybu neudělali. Ty informace jsou k dispozici. A že některé skupiny mají zájem na tom, aby ta věc byla koncipovaná jako sporná? To tak prostě je.
Víte, my jsme dokázali prosadit, i kvůli gripenům, možnost uzavírat dohody vláda-vláda. Tím jsme vyřadili obrovský množství prostředníků, což u těch největších obchodů znamená miliardy ve prospěch České republiky. Toho si vůbec nikdo nevšiml, nikdo to v novinách nenapsal, nikdo nezajásal.


hn: Další spornou zakázkou byla dálnice D47. Tu váš kabinet zrušil, byť šlo rovněž o obchod z éry Miloše Zemana. Myslíte, že vám to následně ve straně uškodilo, protože se kauza D47 týkala i řady sociálních demokratů?
Vy to velmi zužujete, jako byste měli nějaké spolehlivé informace, které nemám ani já. Když jsme vypovídali D47, tak jsem si byl jist, že to bude znamenat problém. Že tu bude tlak, protože je to změna v ohromném obchodu...


hn: ..a ten tlak přišel...
Objevovaly se články. Ale že by ten tlak byl zvlášť pozoruhodný, to jsem nezaznamenal.


hn: Jak moc se bojíte, že vaše snaha o vymýcení neprůhledných věcí z vysoké politiky přijde teď, když po dvou letech odcházíte, vniveč?
Mohli jste zaznamenat, že místo frází o akci Čisté ruce probíhá poměrně precizní a běžné policejní vyšetřování, které přináší výsledky. Tak jsem si jist, že jsme postoupili do té míry, že ti, kteří ve své době páchali tyto rozsáhlé trestné činy a korumpovali, tak ti už nikdy nebudou mít takovou příležitost.