Travnatý povrch nahrává v tenisu rekordním servisům

Americký tenista Andy Roddick dva týdny před Wimbledonem vytvořil nový rekord v rychlosti podání - na trávě v Queensu letěl míček z jeho rakety rychlostí 246,2 km/h. Jeho krajanka Serena Williamsová překonala wimbledonský rekord - ve čtvrtfinále proti Francouzce Golovinové měl její servis rychlost 202,8 km/h, zatímco předchozí maximum, které držela starší ze sester Williamsových Venus, mělo hodnotu 201 km/h.
Rychlý travnatý povrch přeje hráčům s tvrdým servisem. O tom není pochyb. Roddick jen v letošním roce už třikrát vylepšil hodnotu nejrychlejšího podání na světě. Otázkou je, kam až sahají hranice lidských možností. "Andy má potenciál podávat rychlostí až 160 mil za hodinu," prohlásil jeho kouč Brad Gilbert. Míčky létající rychlostí přes 257 kilometrů v hodině se pak mění spíš už v nechytatelné střely.
Stále rostoucí razance tenisových úderů, a především servisu, je stejně jako v mnoha jiných sportech daná kombinací nových technologií, vyšší trénovanosti a techniky. V posledních dvou desítkách let to platí nejen pro tenis, ale například i pro sprintery, kteří přelétnou sto metrů za deset vteřin, nebo pro golfisty, kteří už běžně posílají míčky na vzdálenost přes 250 metrů. "V tenisu je víc síly a je rychlejší, protože hráči jsou lépe připraveni. A větší razanci umožňují i rakety z nových materiálů," řekl Rick Macci, který trénoval Roddicka, Jennifer Capriatiovou a Venus Williamsovou v juniorské kategorii na své akademii na Floridě.
"Právě na trávě je servis mnohem účinnější zbraní než na dalších površích," prohlásil daviscupový kapitán týmu USA Patrick McEnroe. Za pravdu mu dává i statistika es na čtveřici grandslamových turnajů za loňský rok - ve Wimbledonu jich hráči "nastříleli" nejvíc, v průměru 19,7 na zápas.
Rychlost podání má jednoznačně rostoucí trend. Potvrzuje to i pohled na ženský tenis. Sedm z deseti nejrychlejších podání na okruhu WTA bylo dosaženo v posledních osmnácti měsících. Výjimkou je světový rekord Venus Williamsové, které rekordní rychlost servisu 204,3 km/h naměřili v Curychu v roce 1998.
Shrnout rychlost v tenisu pouze do řeči statistiky a čísel asi není možné, nicméně další americký tenista James Blake přiznal, že když viděl před časem videozáznamy zápasů před deseti lety, měl pocit, že se hrálo na poloviční rychlost. "Měl jsem dojem, že je to nějaké zpomalené. To potvrzuje, že rychlost hry roste," dodal Blake.
Ke zrychlení hry jednoznačně přispěla změna dřevěných tenisových raket na grafitové před čtvrtstoletím. Přesto se podle expertů nové technologie a materiály při výrobě raket podílejí na nárůstu síly a rychlosti v mužském tenisu v posledních letech pouze 5 až 10 procenty. "Přechod ze dřeva na grafit změnil pojetí hry výrazně. Síla v současném tenisu ale pochází především ze schopnosti hráčů udeřit míč tvrději," tvrdí marketinkový ředitel společnosti Wilson Sporting Goods Antoine Ballon. V ženském tenisu je ale procento vlivu rakety o poznání vyšší - mezi 20 a 30 procenty.

Vývoj světového rekordu rychlosti servisu

Červen 1991 Marc Rosset 215,6 Wimbledon
Červen 1994 Goran Ivanišević 218,8 Wimbledon
Únor 1995 Greg Rusedski 220,4 San Jose
Březen 1997 Jonathan Stark 222,0 Indian Wells
Květen 1997 Mark Philippoussis 229,0 Düsseldorf
Srpen 1997 Greg Rusedski 230,0 US Open
Březen 1998 Greg Rusedski 239,7 Indian Wells
Únor 2004 Andy Roddick 241,1 Davis Cup
Duben 2004 Andy Roddick 244,6 Davis Cup
Červen 2004 Andy Roddick 246,2 Londýn
Zdroj: usatoday.com

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist