Beton a asfalt přinášejí déšť a bouřky
Už dnes je obvykle ve městech tepleji než v jejich okolí, a tento rozdíl se podle výzkumníků z britského Meteorologického úřadu bude ještě zvětšovat.
Zatímco v přírodě pole a lesy pohlcují méně tepla přes den a přes noc je pak snadno vydávají, ve městě je tomu jinak. Nezahřívá je jenom slunce, ale i automobily a budovy. Materiály jako beton a asfalt, které městský povrch pokrývají, pak teplo účinně pohlcují a udrží je až do pozdní noci.
A tento rozdíl se má podle britských vědců při zvyšování průměrné teploty ještě dále zvětšovat. Uvedli to ve studii otištěné v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.
Dopad na lidské zdraví
Důsledky ukázali na příkladu Londýna. V tomto velkoměstě za posledních třicet let napočítali pouze dvacet nocí, při nichž nejnižší teplota neklesla pod 20 stupňů Celsia. V průměru tedy připadaly dvě velmi horké noci na každé tři roky. Avšak globální oteplování by mělo koncem století zvýšit jejich počet v průměru na tři až čtyři ročně.
Nejde jen o nepohodlí spáčů. "Zvyšování průměrné teploty má nepříznivý dopad na lidské zdraví," varuje jeden z autorů studie Richard Betts. A připomíná, že loňská vlna veder si vyžádala v Evropě podle odhadů 20 000 úmrtí.
Řešením může samozřejmě být větší zavedení klimatizace. Jenomže pokud se elektřina pro chlazení bude brát z tepelných elektráren, teplotní spirála se dále roztočí. Při spalování uhlí, ropy a v menší míře i zemního plynu vzniká oxid uhličitý, který pod sebou v ovzduší zadržuje teplo, a to města pohlcují a dále se rozehřívají...
Tři až pět stupňů navíc
Už dřívější výzkumy prokázaly, že velkoměsta si vytvářejí vlastní počasí, částečně odlišné od toho v jejich okolí. Například vzduch v amerických velkoměstech bývá už nyní o tři až pět stupňů teplejší než v nezastavěné krajině. Protože teplý vzduch je lehčí než studený, stoupá vzhůru a na jeho místo se tlačí vzduch z okolí. Ten se ovšem ve městě zase okamžitě ohřívá a stoupá nahoru.
Teplý vzduch v sobě obsahuje více vodní páry. Ve výšce se ochlazuje, pára se kondenzuje do mraků, z nichž pak může na město pršet, případně dokonce vznikají bouřky. Analýzou záznamů meteorologických radarů a leteckých a družicových snímků prokázal v minulých letech Robert Bornstein, profesor meteorologie na Kalifornské státní univerzitě v San Jose, že právě nad městy častěji prší a vznikají nad nimi bouřky.
Toto pozorování loni potvrdili i výzkumníci z brazilského Ústavu pro vesmírný výzkum v Sao José dos Campos. V časopise Geophysical Research Letters popsali svá pozorování, podle nichž se nad velkými brazilskými městy blýská až dvakrát více než nad přírodní krajinou.
Praha v prachové výjimce
Praha je oproti jiným velkým městům v tomto směru zatím rozdílná. I v ní se samozřejmě domy a ulice rozehřívají, ale rozdíl oproti jejímu okolí bývá menší.
"V Praze je totiž hodně prachu. Když se na město podíváte z dálky, třeba ze Řípu, můžete nad ním vidět prachovou pokrývku," vysvětluje Lubomír Coufal z Českého hydrometeorologického ústavu. "Ta filtruje sluneční záření, kterého až na povrch dopadne méně než na čistších místech. Proto u nás není v létě ve městě výrazně tepleji než někde v přírodě," dodává.
Přesto se dá doložit, že přítomnost teplejšího města ovlivňuje déšť. Hydrometeorologové zjišťují, že na východ od Prahy, kam vanou převládající větry, jsou srážky o něco vyšší než v ostatních směrech. Nejde však o rozdíl podstatný. Nejvíc v naší zemi prší na svazích pohraničních hor.
[*]
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist