Včera byl v rámci karlovarského filmového festivalu poprvé v Česku promítnut slavný a kontroverzní dokument Michaela Moora Fahrenheit 9/11. Nebo 911 stupňů Fahrenheita, jak by měl asi znít správně český název. Velký sál hotelu Thermal byl zcela zaplněn diváky, nicméně nepraskal ve švech jako například při projekci německého hitu Proti zdi.


Jak známo, dokument "odhaluje" falešnost a podvody spojené s osobou George W. Bushe a jeho týmu. Moore bere vše, co se mu hodí, a připadne mu buď vtipné, nebo užitečné, nejlépe obojí. Staví jak na dokumentaristických klukovinách typu "zabírejte někoho, když neví o tom, že je filmován, úspěch zaručen," tak na pečlivé a dlouhodobé práci se sběrem materiálu. Díky ní může doložit, jak prezidentův úřad cenzuruje, která fakta mohou být uvolněna na veřejnost.


Moore tak například poukazuje na vypuštění jména James Bath z dokumentů týkajících se Bushovy vojenské služby. Oba byli přáteli, ale prezidentovu úřadu by nebylo příjemné, kdyby se veřejnost dozvěděla, že prezidentův přítel investoval do stejné firmy jako rodina bin Ládina. S tou byly spojeny i obchody Bushova otce. Moore ukazuje, jak Bushovi velmi záleží na dobrých vztazích se saúdskoarabskými podnikateli: jejich investice do amerického hospodářství jsou velmi významné.
Proto Bush vynaložil všechny síly, aby hněv Ameriky stočil jiným směrem, na Irák. "Afghánistán?" cituje snímek slova amerického prezidenta. "Tam nejsou žádné dobré cíle. Pojďme bombardovat Irák!"


Nejpůsobivějším místem dokumentu je záběr na děti bezstarostně si hrající na iráckých ulicích doprovázené Bushovým projevem o nutnosti zahájit útok. Následují záběry zakrvácených a mrtvých civilistů ze země, "která nikdy nezabila jediného Američana". Moore si také bere na mušku takzvaný Vlastenecký zákon, jímž byla po útocích výrazně omezena práva občanů. Když se dokumentarista ptá jednoho ze zákonodárců, jak to, že něco takového podepsal, dostane se mu odpovědi: "Vraťte se na zem, mladý muži. My většinu zákonů nečteme."


Moore je ve svých postřezích méně objevný než v Bowling for Columbie. Ale odzkoušený recept zopakoval úspěšně. Vybrat informace, které často nejsou nové, poskládat je vedle sebe do hrozivého celku a podbarvit je několika podpásovými žertíky, které ale spolehlivě zaberou u publika. Když jeden ze zpovídaných hovoří o bin Ládinově povaze, v záběru se objeví Bush. Film ukazuje tu špinavější tvář politiky, jistě ne jen té Bushovy. Pokud jej někdo neměl rád, zde má další důkaz.


Fahrenheit je zábavný a varovný, ale klapky z očí vám nestrhne. Na to je až příliš manipulativní. Je dobré, že vznikl a možná i rozhodne za část váhajících voličů v nadcházejících prezidentských volbách. Méně hysterický přístup by možná zabodoval u menší, ale přemýšlivější části publika. Jenže Moore chce zasáhnout masy - a to mu jde dobře.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist