Do smluv je vhodné umístit tzv. rozhodčí doložku

Praha, 12. 7. 2004
Základem úspěšného podnikání je dostatek kvalitních a správných informací. Podnikatelé, kteří si s nejrůznějšími problémy nevědí rady, se mohou o pomoc obrátit na Hospodářskou komoru. K tomu slouží Informační místa pro podnikatele. Uvádíme některé časté dotazy.


InMP: Klient má problémy s neplatiči ze zahraničí. Jak nejlépe řešit obchodní vztahy?
Podnikatelům je možné doporučit využívání služeb Rozhodčího soudu. Současně je vhodné, aby byla do smluv vložena tzv. rozhodčí doložka.


InMP: Je možné koupit v Chorvatsku nemovitost? Za jakých podmínek je možné v zakoupené nemovitosti provozovat hostinskou činnost?
Informace, týkající se nákupu nebo prodeje nemovitostí cizími právními nebo fyzickými osobami v Chorvatsku, můžete najít na stránkách ZÚ Záhřeb: www.mzv.cz/zagreb (v české mutaci) v kapitole Obchod a ekonomika a podkapitole Informace pro investory.
Upozorňujeme však, že Česká republika nemá podepsanou reci-proční dohodu s Chorvatskem týkající se nákupu nemovitostí, tudíž chorvatské Ministerstvo zahraničních věcí žádostem, týkajícím se nákupu nemovitostí českým právním subjektem nebo fyzickou osobou, nevyhoví.


InMP: Je možné vyvézt med do Německa a tam ho prodat ve výkupně? Jaká osvědčení pro vývoz medu jsou nutná?
Podle sdělení Českého svazu včelařů není nutné při vývozu medu žádné osvědčení, záleží na jednotlivých výkupnách v Německu, jaké požadavky mají. V oblasti Celní správy také nejsou pro vývoz medu do Německa žádná omezení.


InMP: Jaké jsou podmínky pro zahájení podnikatelské činnosti ve Velké Británii (stánkový prodej a zřízení prodejny potravinového zboží)? Budu platit daně i v této zemi a na které úřady se mám zaregistrovat?
Podrobná informace o zakládání firem ve Velké Británii o jejich právních formách je k dispozici na www.companieshouse.gov.uk. Kromě toho si lze zřídit stánkový prodej prostřednictvím místních úřadů, tj. získat povolení k podnikání, povolení místa k podnikání, zdravotní a bezpečnostní předpisy apod. Případné další informace sdělí konkrétní úřad.
Kontakty na poradce o malém a středním podnikání jsou k dispozici na internetové adrese www.businesslink.gov.uk. V případě podnikání osoby samostatně výdělečně činné musí být jednotlivec zaevidován na Inland Revenue (www.inlandrevenue.gov.uk), kde jsou také k dispozici informace o daňových povinnostech.
Povinností k Finančnímu úřadu v České republice je podání daňového přiznání, v němž budou uvedeny všechny zahraniční příjmy a rovně je třeba doložit fotokopii přiznání ze zahraničí.
Autorka je z Hospodářské komory