Ne každá kulturní památka má takové štěstí, jako židovská čtvrť v Boskovicích. Na její záchranu uspořádala v roce 1993 skupina mladých lidí ze sdružení Prostor první kulturní festival, který se od té doby stal oblíbeným a hojně navštěvovaným letním pořadem. Jedenáctý ročník festivalu divadla, hudby, literatury i výtvarného umění začíná dnes. 

Návštěvníci, kterých sem každoročně zavítá několik tisíc, mají možnost seznámit se s Boskovicemi velmi podrobně. Festivalový program je zavede do řady míst: amfiteátru letního kina, do synagogy, evangelického kostela, na hrad do muzea či do místní Sokolovny.

Také program je velice pestrý, organizátoři pečují o to, aby se ve městě obnovilo multikulturní ovzduší, které dříve vytvářelo soužití Židů, Čechů a německy hovořících obyvatel.

Dnešní úvodní koncert písničkáře Vladimíra Merty, který začne ve Skleníku v 17:30, bude zároveň vernisáží výstavy černobílých fotografií s jazzovou tématikou německého fotografa Jürgena Lösela.

Večer bude patřit dvěma divadelním představením (v Sokolovně od 20 hodin vystoupí Divadlo Naboso, o hodinu později začne pod šapitó představení Divadla Continuo) a jedné filmové projekci - filmu Kouř režiséra Tomáše Vorla (od 22 hodin v amfiteátru).

Od zítřka se však denní "dávka" kulturních pořadů znásobí. Přibude filmů (Švankmajerův Otesánek, pocta Vláčilovi), koncertů (-123 minut, Vladimír Václavek, Sestry Steinovy, Psí vojáci), představení (Teatr Novogo Fronta), nebude však chybět ani akční recitace německé poezie, architektonické přednášky či jamsession. Festival potrvá do neděle. (mgd)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist