Už druhý měsíc po sobě se přibližně polovina vyvážejících firem vyhýbá povinnosti uvádět údaje o své obchodní činnosti evropským statistikům. Toto opomenutí se jim však může citelně nevyplatit, neboť pokuta za nedodání informací je až milión korun za každý měsíc. Shovívavost úřadů po zavedení nového systému v květnu ale tento měsíc skončila.
"Firmy jsou nedisciplinované," prohlásil už dříve vrchní ředitel sekce statistiky cen a zahraničního obchodu Českého statistického úřadu Kamil Kudlák. Reagoval tak na situaci, kdy ani v červenci celá polovina z devatenácti tisíc českých exportérů nedokázala dodat Intrastatu - statistikům Evropské unie - požadovaná data.
Počítačový program dostaly firmy zdarma
Stát předem tušil, že změny neprojdou hladce. Celníci proto už předem poskytli vývozcům příslušný počítačový program - a dokonce zdarma. Drtivá většina z nich tak zasílá přitom hlášení elektronicky, většinou také na poslední chvíli. Řada exportérů však údaje neposkytuje vůbec.
"Celní úřady zahájily už přes šedesát správních řízení," uvedl Jiří Barták z Generálního ředitelství cel.
Tuzemský statistický úřad požaduje obdobná data jako Intrastat, červnová nejpozději tento pátek. Do té doby jsou úředníci ještě ochotni připustit, že jde o léty zažitou praxi, kterou firmy po vstupu do Evropské unie nevstřebaly.
"Chápeme sice, že je to pro podniky změna, ale zákon je nutné plnit," říká Ladislav Pištora z Českého statistického úřadu.
Statistiku Intrastatu musejí od května vyplňovat firmy, které vyvezou do unie zboží za více než čtyři milióny korun nebo dovezou zboží za více než dva milióny. Systém nahradil dříve fungující celní deklarace. Tržbu z vývozu tak může během třetiny roku spolknout při zanedbání informační povinnosti pokuta, varují analytici.
Ta může dosáhnout až miliónu korun za každý nedodaný statistický výkaz. Ten požaduje Intrastat každý měsíc. Celníkům přitom ukládá zákon řešit každý případ porušení oznamovací povinnosti v obchodu se zahraničím.
I když více než osm tisíc firem neposkytlo státu a unii už druhý měsíc po sobě informace o svém vývozu, ekonomové nečekají, že by to mělo zvlášť významný dopad na souhrnná čísla o vývoji české ekonomiky. Informační povinnost totiž porušují především menší obchodníci, kteří obhospodařují zanedbatelnou část vývozu.
Zkreslení statistických údajů nebude velké
"Z velkých společností, které jsou pro statistiku nejdůležitější, nepřišla data pouze od dvacítky firem. Kvalita údajů ČSÚ naštěstí nijak neutrpěla," upozornil Pištora. Pozdější revize zahraničního obchodu ani HDP tak podle něj nebudou nijak výrazné.
"Pokud nedodali informace exportéři, kteří mají marginální podíl na českých vývozech, pak bude zkreslení minimální či nepodstatné. Nepřímo by to potvrzovala data o květnovém zahraničním obchodu - na robustních číslech o dovozu a vývozu se podílely zejména dominantní exportéři," říká hlavní ekonom Komerční banky Kamil Janáček.
Potvrzují to i údaje nejsilnějšího českého exportéra - Škody Auto, která sama dokáže obsadit více než devět procent tuzemského exportu. "Své informační povinnosti vůči českému státu i Evropské unii plníme samozřejmě v řádných termínech," řekl mluvčí mladoboleslavské automobilky Evžen Krauskopf.
Pro statistiku jsou nejdůležitější velké společnosti, u nichž cena odeslaného či přijatého zboží za rok přesáhla sto miliónů korun. Těch je v republice asi dva tisíce dvě stě a připadá na ně více než osmdesát procent obchodní výměny s Evropskou unií.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist