Nová obvinění vyvolala nervozitu
Rozhodčí Michal Beneš dostal za svůj výkon v zápase úvodního kola nejvyšší české fotbalové soutěže čtyřku. Tak nízká známka se v minulých letech udělovala jen řídce. Sudí z mezinárodní listiny, jenž byl považován za jednoho z nejtalentovanějších a byl nasazován na mnohé klíčové duely, však spolu se svými kolegy čelí nové situaci. Všichni musí čekat větší přísnost ze strany delegátů.
Nová vlna obvinění v korupční aféře českého fotbalu pravděpodobně nebude poslední. Teoreticky každý rozhodčí se může dočkat toho, že padne i jeho jméno. Ještě žádný neřekl, že nikdy neměl telefonický rozhovor, v němž padala podezřelá slova. Mezi hlavními i asistenty panuje nervozita a dopadá i na svazové delegáty, z nichž někteří byli už také obviněni.
Nový předseda komise rozhodčích pro profesionální soutěže Jaroslav Melichar ve čtvrtek v noci změnil delegační listinu, z níž vypadlo deset nově obviněných arbitrů. Druhou ligu například o víkendu pískali téměř samí nováčci. Několik mužů muselo zvládnout dvě utkání, i když jedno z nich třeba v roli čtvrtého, jenž se pohybuje mezi lavičkami. "Tak hrozné to zase nebylo. Nejdůležitější bylo skloubit, aby jeden rozhodčí nejel sám třeba čtyři sta kilometrů," vysvětlil Melichar.
Tím, jak někteří soudcové vypadávají (korupce, zranění, jiné okolnosti), dění na stadiónech se dostává do rukou poměrně úzké skupiny. Jestliže šéf komise bude chtít dostát svým slovům a jeho orgán bude (podobně jako jeho předchůdce) zastavovat činnost těm, jimž se zápasy nepovedou, okruh se ještě zmenší. "Jsem domluven s kolegy, že mi uvolní svoje nejlepší z nižších soutěží," uvedl Melichar.
Když se před časem mezi těmi, které policie vyšetřuje z braní úplatků objevil i Slovák Cichý, svazový předseda Jan Obst jednostranně ukončil výměnu rozhodčích mezi oběma zeměmi. Už na mistrovství Evropy se však sešel se svým bratislavským kolegou Františkem Laurincem a dohodli se, že se k praxi vrátí. Jen je třeba dohodnout nové podmínky. Před zahájením českých profesionálních soutěží to však hlavní představitelé obou stran nestihli a slovenští hosté na české stadióny nevyběhli.
Obst na semináři rozhodčích v minulém týdnu naznačil možnost rozšíření mezinárodní pomoci. "Mohli bychom také spolupracovat s německou či polskou stranou," řekl. Sám si však uvědomuje, jak obtížné to bude. Ani před vypuknutím aféry se čeští sudí netěšili příliš dobré pověsti, o čemž svědčí jejich sporadické využívání na mezinárodní scéně. Je otázkou, která národní federace bude chtít, aby její soutěže pískali lidé, kteří doma mohou být obviněni ze zkorumpovanosti. S angažováním zahraničních sudích za peníze není v žádném rozpočtu pamatováno.
Čekání na případná další obvinění a z toho vyplývající nervozita mají různé projevy. Nejde jen o rozhodčí, mluví se o činovnících zhruba deseti klubů. Státní zástupce Jaroslav Tauchman připustil, že po Synotu (Slovácku) a Žižkovu míří další obvinění na nejmenovaného funkcionáře Liberce. Předseda představenstva severočeského klubu Zbyněk Štiller přispěchal s popřením této možnosti. "Zakrývají se tím jiné věci, které se ve státě dějí," ujelo mu. Vyzval policii, ať nechá fotbal být a řeší korupci ve vlastních řadách a na soudech.
Státní orgány nyní budou vyslýchat další obviněné. Jejich výpovědi mohou obsahovat nové skutečnosti. Předpokládá se, že někdo hodně nervózní "by mohl začít mluvit". Na nové výsledky vyšetřování navíc čeká i disciplinární komise, takže by mohly mít vliv nejen na jednotlivce, ale také na kluby a tím i na podobu tabulek první i druhé ligy.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist