Fiktivní firmy často v Česku kryjí mafie
Plevel před dveřmi, na brance místo zámku provázek. Žádná jmenovka ani schránka. Už na první pohled je domek v Krolmusově ulici v pražských Řepích léta opuštěný. Podle rejstříku firem a živnostníků tady však sídlí 110 obchodních společností. Papírově. Ve většině z nich figurují občané ze zemí bývalého Sovětského svazu a vše nasvědčuje tomu, že jde o krycí firmy. Podobných existují v Česku tisíce.
"Fiktivní firmy kryjí aktivity nelegální nebo na hranici legality. Mohou sloužit jako pračky peněz, které zločinci jinde vydělali trestnou činností. Číňané tím například kryjí nelegální migraci," říká ředitel Institutu pro kriminologii a sociální prevenci Miroslav Scheinost.
Ale hlavně: cizinci ze zemí s vízovou povinností díky fiktivním firmám obcházejí zákony. Pokud předloží doklad, že v Česku podnikají, snáze se na úřadech domohou povolení k pobytu. Tím se jim otevírá i cesta do Evropské unie.
Půjčit si kancelář, zní rada
Redaktoři HN našli hned několik míst, kde mají mít sídla desítky pochybných firem. Někdy jde o činžáky, jindy o rodinné domky. A co víc - v některých společnostech figurují jména lidí, které zahraniční tisk či bezpečnostní složky označují za osoby spojené s mafií.
"Fiktivní firmy najdete všude ve světě. Pamatuji si, že jsme na rozvědce šetřili jednu společnost z Ameriky. Našli jsme jen zamčenou kancelář, kde mělo sídlit hned několik firem," připomíná ministr vnitra František Bublan, jenž ještě před měsícem vedl českou rozvědku.
Donedávna bylo v Česku velmi snadné založit si krycí firmu, dnes jsou podmínky přísnější. Přesto ne dost. "Doporučujeme nově zakládané firmy maximálně přiblížit normám, které podle názoru úřadů odlišují skutečnou firmu od fiktivní, nefungující," píše například ruská společnost 7k-Reality na svých webových stránkách a dále radí: "Pronajměte si, třeba jen na dobu získávání povolení, vlastní kancelář."
To je často používaný trik. Adresu sídla si cizinec úplně nevymyslí, ale domluví se se skutečným majitelem. "Když vám někdo dodá souhlas majitele, těžko můžeme říct, že je to podezřelé. Zákon nevylučuje, aby to tak fungovalo, i když je evidentní, že majitel nemovitosti souhlas vystavil za úplatu," říká Michael Lakosil z živnostenského odboru pražského magistrátu.
Rychlá léčba? Neexistuje
Co s tím? Žádný jednoduchý recept neexistuje. Přísnější podmínky by nejvíce zasáhly poctivé podnikatele. "Střetávají se dvě tendence: první říká, že se podnikatelé nemají svazovat zbytečnou byrokracií, na druhou stranu je liberálnější prostředí snáze zneužitelné," říká Scheinost.
Bublan jeden recept, i když ne všemocný, nabízí. "Není možné důsledně prověřovat všechny firmy. Tvrdší kontrola by ale mohla být v rizikových podnikatelských aktivitách. Například provozovatelé kasin. Do jejich prověřování by se daly zapojit zpravodajské služby i policie," vysvětluje Bublan.
O nedostatečném dohledu nad kasiny se naposledy mluvilo v souvislosti s atentátem na jednoho z izraelských podnikatelů v centru Prahy.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist