Příští komisaři se v Bruselu seznámili a vzájemně sladili noty

Pětadvacítka budoucích evropských komisařů se v pátek vůbec poprvé sešla v Bruselu, aby se pod taktovkou předsedy Josého Barrosa dohodla na zásadách své budoucí práce. Eurokomisaři například předběžně schválili nový kodex chování a procedurální pravidla pro budování svých kabinetů.
První setkání bylo zároveň příležitostí se poznat, protože někteří komisaři se viděli vůbec poprvé. Barroso v úvodním projevu kladl důraz především na týmového ducha komise. "Přeji si dynamickou komisi usilující o dynamický konsens," říkal třeba.
Někdejší portugalský premiér chce zformovat jednolitý soudržný tým z 25 politiků, z nichž pouze tři mají dřívější zkušenost z exekutivy EU. Deset přišlo z nových členských zemí, které zdaleka nemají zažitý život ve společenství států.
Komisař Günter Verheugen potvrdil, že existuje riziko nepochopení úlohy komisaře, zejména v nových členských zemích. "Veřejné mínění často věří, že člen komise je představitel jeho státu a musí v komisi reprezentovat jeho zájmy. To je naprosto chybné," řekl. "Dnes jsem měl dojem, že všichni chápou nezbytnost nezávislosti, objektivnosti a neutrality komise. To se mi líbilo."
I další komisaři si schůzku pochvalovali. "Jednání se vedlo ve velmi přátelském kolektivním duchu se značným respektem k předsedovi," popsal atmosféru český komisař Vladimír Špidla. "Politické věci se neprobíraly, v zásadě šlo o sestavování kabinetu, postupu vůči Evropskému parlamentu a o etický kodex, který je zde brán velmi vážně."
Kodex vychází z dosavadních zásad EK, zpřesňuje však podmínky politické aktivity komisařů a upravuje nově některé věci, například vztahy mezi komisaři a jim podřízenými úřady (generálními ředitelstvími) EK. Zavádí i centrální registr všech darů, které členové EK dostanou při výkonu své funkce.
Nic se nemění na dosavadním pravidlu, že každý komisař má právo jmenovat šestičlenný kabinet složený nejméně ze tří národností, ve kterém budou nanejvýš polovinu tvořit jeho spoluobčané.
Špidla zatím odmítá prozradit, koho s sebou do Bruselu vezme. "Povedu interview nejméně měsíc, měsíc a půl, než se definitivně rozhodnu. Není to snadné - je to trojrozměrná matice, kterou je obtížné sestavit."
Spokojený se schůzkou byl - alespoň podle výroků pro novináře na odpolední kávě - i sám Barroso. "Odehrála se ve skvělém duchu, spojil se eurorealismus s euronadšením. Pro Evropu je důležité, aby měla komisi s autoritou, věrohodností, iniciativou, vizí i vůdcovstvím," řekl.
Posedět s žurnalisty dorazil celý jeho tým - a jeho jednotliví členové se pak přiznávali k tomu, že musí s médii lépe pracovat tak, aby se komisi lépe dařilo prodávat své úspěchy. "Zatím nedokážeme pořádně komunikovat s veřejností. Neumíme předvést ani to, co je objektivně dobré pro občany. Je zde prostě nějaká chyba," připustila třeba Švédka Margot Wallströmová. "Komunikace s veřejností musí být součástí každého legislativního návrhu, a to od samého začátku," zdůraznila. (čtk)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist