Podle medailí byli Slováci na hrách poprvé úspěšnější než Češi

Čeští sportovci získali letos na olympijských hrách osm medailí, z nichž pouze jedna - zásluhou desetibojaře Romana Šebrleho - je zlatá. V hodnocení národů obsadila Česká republika 42. místo, což je v historické tabulce po roce 1956 nejhorší poválečný výsledek.

Skok do elitní desítky

Z olympiády v roce 1948 v Londýně se 77 československých sportovců vrátilo s 11 medailemi, z nichž šest bylo zlatých. Ovace patřily Zátopkovi v běhu na 10 km, boxeru Tormovi, kanoistům Holečkovi, Čapkovi i dvojici Brzák-Kudrna a ženskému družstvu gymnastek. V klasifikaci národů skončila ČSR za účasti čtyř desítek zemí dvanáctá.
O čtyři roky později ve Finsku vybojovalo 106 vyslanců 13 medailí a sedm z nich se třpytilo zlatem. Zátopek si doběhl pro tři, jeho žena Dana vyhrála hod oštěpem, zvítězili boxer Zachara, čtyřka s kormidelníkem a Holeček. V klasifikaci národů to znamenalo 10. příčku.
Zato v roce 1956 v australském Melbourne se malé výpravě s 64 sportovci nedařilo. Z šesti cenných kovů byl jen jeden zlatý a zasloužila se o něj diskařka Fikotová. V roce 1960 v Římě se československá hymna hrála třikrát, a to zásluhou Němečka v boxu, gymnastky Bosákové a dvojskifu Kozák, Schmidt.

Vyrovnaný rekord

Na OH v roce 1964 v Tokiu zářila gymnastka Čáslavská, která v přeskoku, na kladině a v osmiboji získala kov nejcennější. Sadu pěti zlatých doplnili cyklista Daler a vzpěrač Zdražila. Se 14 medailemi se tyto hry staly nejbohatší.
Podobně v roce 1968 v Mexiku byl ziskem sedmi zlatých vyrovnán rekord z roku 1952. Čtyřmi tituly se o to zasloužila Čáslavská, následovaná skokankou do vody Duchkovou, výškařkou Rezkovou a střelcem Kůrkou.
Také hry v Mnichově slibovaly úspěch, ale nakonec se výprava musela spokojit s osmi kovy. Jen diskař Daněk a zápasník Mácha zvládli svá vystoupení na jedničku.
Zhruba stejně, osm medailí, přinesla českým sportovcům i olympiáda v roce 1976 v Montrealu, kde zlaté opojení prožíval cyklista Tkáč a ve střelbě na baterii Panáček. V hodnocení národů se ČSSR udržela ve druhé desítce.
Na OH 1980 v Moskvě se zdejší sportovci v konkurenci závodníků z 34 zemí dostali čtrnáctkrát na piedestal, ale jen dvakrát na nejvyšší stupeň. Podařilo se to zápasníku Zarembovi a fotbalistům. V tabulce národů skončili devátí.
V roce 1984 se Československo her v Los Angeles nezúčastnilo a o čtyři roky později v Soulu získalo tři zlaté, tři stříbrné a dvě bronzové medaile. Poprvé se výrazněji prosadili slovenští sportovci. Zlato vybojovali chodec Pribilinec, střelec Varga a tenista Mečíř.
V roce 1992 v Barceloně startovalo 209 českých a slovenských sportovců naposledy společně za federaci. Za účasti závodníků z 80 zemí skončili v medailové tabulce (sedm kovů) patnáctí. Čtyři zlaté medaile vybojovali oštěpař Železný, desetibojař Změlík, dále Pollert ve vodním slalomu a Hrdlička v trapu.

Slovensko před Českem

První samostatné vystoupení české výpravy v roce 1996 v Atlantě bylo úspěšné. Železný, vodní slalomářka Hilgertová a dvakrát kanoista Doktor se radovali ze zlata, kterou doplnili tři stříbrné a čtyři bronzové úspěchy. Slovenští sportovci získali tři kovy, ten nejcennější vodní slalomář Martikán. V pořadí národů obsadila Česká republika 17. a Slovensko 43. místo.
Před čtyřmi lety v Sydney udělala česká mise krůček zpátky. Zlato patřilo jen Železnému a Hilgertové. Tři stříbrné a stejný počet bronzových medailí pak tuto sbírku zkompletovaly. Slovensko získalo pět medailí, z nichž jedna byla zlatá. V hodnocení národů Česká republika skončila na 28. místě a Slovensko 38.
Letošní Šebrleho zlato, tři stříbrné a čtyři bronzové medaile jsou méně než dokázala slovenská výprava (šest medailí, z nich dvě zlaté). V hodnocení národů skončila na 29. příčce, zatímco Česko až v páté desítce zúčastněných zemí, kterých byl rekordní počet 201.
Do konečného pořadí výrazně promlouvají úspěchy v atletice, kterých se letos čekalo víc. "Reálnou medailovou šanci i v obrovské konkurenci mělo šest závodníků. Pospíšilová a zvláště Tomečková-Brejchová mohou mluvit o obrovské smůle, Železnému se nedařilo a Ptáčka zabrzdily problémy s třísly. Měli jsme na lepší výsledek, než jakého jsme dosáhli před čtyřmi lety v Sydney, a budoucnost nevidím černě," tvrdí svazový šéftrenér Václav Fišer.
Také rychlostní kanoisté bývali oporami české reprezentace, ale do Atén odjeli jen dva. "Vodní slalomářka Strnadová porazila doma všechny specialistky. V mužích zůstal v popředí už jen Doktor, což prozrazuje ústup z někdejších pozic," konstatuje Michal Ježek, předseda Českého svazu kanoistů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist