Eurozóna roste víc, než se čekalo

Budapešť, 27. 9. 2004
Ekonomika eurozóny roste rychleji, než se předpokládalo před několika měsíci. Rizikem ale stále zůstávají vysoké ceny ropy na světových trzích. Uvedl to v sobotu v Budapešti na setkání představitelů centrálních bank viceprezident Evropské centrální banky (ECB) Lucas Papademos.
"Nedá se vyloučit, že tempo růstu nebude o něco vyšší," uvedl. Připomněl ale, že vysoké ceny ropy jsou také rizikem vyšší inflace, protože zaměstnanci pak požadují vyšší mzdy. Představitelé ECB opakovaně varovali před potenciálním druhotným nebezpečím drahé ropy, kdy firmy zvyšují ceny zboží a služeb a zaměstnanci chtějí vyšší mzdy, aby měli na dražší pohonné hmoty a paliva.
Přestože je inflace nad dvouprocentním limitem a dosahuje 2,3 procenta, ECB stále předpokládá, že klesne pod limit postupně v příštím roce, uvedl Papademos. Dodal, že se zatím v Evropě efekt druhotného zdražení v souvislosti s ropou neobjevil.
K Paktu stability, který má držet rozpočtový limit pod třemi procenty hrubého domácího produktu a který některé státy porušují, Papademos uvedl, že se mohou vzít v úvahu některé národní okolnosti a že by to k uvolnění fiskální disciplíny v eurozóně vést nemělo. Podle něj jde pouze o účinnější interpretaci pravidel. Pakt stability porušují zejména Německo a Francie, připomněla agentura Reuters.
Na adresu hostitelské země Papademos dle agentury Bloomberg uvedl: "Po optimistickém vývoji a slibném plnění podmínek pro kýžený vstup do eurozóny ztrácí Maďarsko v poslední době dech a Eurolandu se spíše vzdaluje." Za poslední tři roky Maďarsko pokaždé vykázalo vyšší rozpočtový deficit, než slíbilo. Přesto poměr deficitu k hrubému domácímu produktu klesl. V roce 2002 dosáhl 9,2 procenta a letos se očekává deficit 5,0 až 5,3 procenta HDP. V reakci na tato fakta jsou Maďaři nuceni odsunout přijetí eura minimálně na léta 2009 či 2010.
Počet zaměstnanců ve veřejném sektoru je relativně nejvyšší mezi státy OECD. Země také vydává nadměrné sumy ve snaze, aby se přiblížila eurozóně, čímž může ohrožovat životní úroveň svých obyvatel, citovala Papademose agentura Reuters.
Maďarsko v posledních několika letech zvolilo hospodářskou politiku, jež je příčinou tohoto negativního stavu a oddálení se od zemí eurozóny. Klíčem k úspěchu bude podle vicepremiéra ECB právě to, jak rychle dokáží Maďaři reformovat vlastní veřejný sektor.