Lákavé nabídky InnoFlexu jsou nereálné

"Líbilo by se Vám podílet se na liberalizaci trhu energií v České republice alespoň jedním procentem? Německá společnost expandující do Česka hledá tým spolupracovníků na rozjezd svého projektu levné elektrické energie a telefonování!"
Inzeráty takového znění se začaly v posledních měsících objevovat v tuzemském tisku a také na internetu. Vždy v nich byla uvedena jen kontaktní osoba a telefonní číslo, jméno společnosti chybělo. Teprve z hovoru se zástupcem firmy vyplynulo, že jde o německou společnost InnoFlex. Podobným způsobem začala své podnikání i v Německu, kde anoncovala, že hledá milionáře a nabízela velký pasivní příjem.

Český InnoFlex už za měsíc

I když firma již v Česku inzeruje, dosud není zapsána v obchodním rejstříku. "Podle mých informací by se firma měla v České republice oficiálně představit již v průběhu listopadu," říká Miroslav Tumpach, který se do telefonu představuje jako zástupce firmy.
Zástupci firmy uvádějí, že způsob výdělku je velice jednoduchý. Lidem se nemusí nic nutit, pouze získají slevu na odběr určitých produktů a služeb. K tomu je ale nutné zaplatit vstupní poplatek ve výši 77 eur. Budoucí obchodní zástupci pak musí uhradit bezmála 1200 eur.
"Úkolem našich obchodních zástupců je získávat další zákazníky a prodejce. A až budou mít pod sebou nějaké lidi, začnou vydělávat," říká Tumpach.
Inzerované slevy se mají týkat telefonování, elektřiny, vody a plynu. Jejich výše se má pohybovat mezi dvaceti až třiceti procenty. Nabízet zlevněné volání by firma podle jejích zástupců měla prostřednictvím uvedení nového operátora na trh.
"Co se týče konkrétních věcí ohledně operátora, licence a dalších podrobností, vedení firmy jedná na příslušných místech. Bližší informace se dozvíte, předpokládám, na infosemináři" řekl Josef Jůda, další ze zástupců InnoFlexu. Seminář by se měl uskutečnit v průběhu listopadu. Zájemci se ale mohou zúčastnit informačních seminářů v Polsku nebo Německu.
Předseda Českého telekomunikačního úřadu David Stádník však o vstupu nového operátora na trh nic neví. "Úřad neeviduje v současné době žádnou novou žádost o udělení licence pro nového mobilního operátora," uvedl .
Od roku 2006 chce firma svým zákazníkům v Česku nabízet také levnější elektrický proud. Podle tiskového mluvčího společnosti ČEZ Ladislava Kříže by to od příštího roku technicky možné bylo.
"Skutečně dojde k liberalizaci trhu, jestliže však firma InnoFlex chce svým zákazníkům poskytovat slevy ve výši dvaceti až třiceti procent, je to velmi podezřelé," řekl Kříž. "Základní cena není taková, aby uvedenou slevu firma mohla poskytnout. Marže nejsou na takové úrovni," dodal. Kříž zákazníkům doporučuje pečlivě si rozmyslet, kterého dodavatele zvolí. "V Německu po uvolnění trhu některé nové společnosti nevydržely ani dva roky," říká.
Společnost InnoFlex rovněž slibuje, že během několika let svým klientům zajistí dodávky levnější vody. "O společnosti InnoFlex jsme ještě neslyšeli. Z dlouhodobějšího hlediska ale dávat tak velkou slevu není možné, řekla ředitelka komunikace Pražských vodovodů a kanalizací Marcela Dvořáková. "Pokud chce firma Innoflex v Praze podnikat rok či dva, tak samozřejmě může zlevnit, ale časem se bude muset daleko víc investovat do oprav sítí."

Varovné zprávy z Německa

Stefan Wegener, vedoucí skupiny "Schneeball" u kriminální jednotky v Berlíně, pro deník Süddeutsche Zeitung uvedl: "Většina lidí po měsíci zase od Innoflexu vystoupí. Zjistí, že jim to žádné peníze nepřinese. Zakladatelům jde jen o inkasování peněz za propagační materiály a školení."
Slevy, které firma poskytuje, jsou na první pohled výhodné, ve skutečnosti jsou ale nižší. Kdo chce například v Německu levně telefonovat, může použít službu Call-by-Call. Volání s ní je levnější než se službou FlexFonu, firmy spřízněné s InnoFlexem. Totéž platí i pro nabízenou levnější elektřinu. Německá sdružení na ochranu spotřebitelů, ale i pracovní úřady proto již delší dobu před InnoFlexem varují.
Vstup InnoFlexu do Česka znepokojil i Sdružení obrany spotřebitelů ČR (SOS). "Z dostupných informací nezbývá než spotřebitelům doporučit, aby se příliš skvělým nabídkám raději vyhýbali," říká Karel Pavlík, místopředseda republikového výboru SOS. "Všichni by si měli uvědomit i to, že když se stanou dealery nějaké společnosti, tak se na ně nevztahují žádná ustanovení na ochranu spotřebitelů," uvedl dále Pavlík.