Čepro se týden snaží zvrátit pravomocný rozsudek za 2,5 miliardovoým nedoplatkem. Dnes má soud rozhodovat, jestli firma ovládaná státem musí vydat další miliardy.
Obě pohledávky jsou spojeny s největším celním únikem v historii Česka. Ten se víceméně náhodou podařilo odhalit před dvěma lety. HN už v pondělí zveřejnily, že Čepro letos v březnu za podivných okolností prohrálo soud s firmou Venturon Investment. Ta je kvůli výše zmíněnému třímiliardovému úniku přes rok vyšetřována. Přesto stát nyní stojí před hrozbou, že za její údajnou pohledávku v Čepru bude muset platit 2,5 miliardy.
Další kartou, kterou firmy zapletené do celního úniku vytáhly na stát, je žaloba společnosti Tukový průmysl (TP). Ta dnes u soudu bude chtít po Čepru 2,8 miliardy. Jde o nedoplatek, který TP vyměřil stát. A firma nyní tvrdí, že za dluh může Čepro. "Odvoláváme se právě na rozsudek vydaný v případě Venturon Investment," uvedl právník TP Tomáš Sokol.

Exekutor a plné účty

Jisté je, že - na rozdíl od kauzy Venturon - tentokrát už k soudu přijdou i právníci Čepra. "Budeme u soudu hájit své zájmy," potvrdila mluvčí Alena Čechová. V případě Venturonu se Čepro z dosud nevysvětlených důvodů soudu neúčastnilo, neprotestovalo dokonce ani poté, co padl nepříznivý rozsudek.
Od minulého týdne je tak v Čepru nařízena exekuce. První pokus o zabavení majetku zmařila v pondělí policie, která v Čepru rozjela vyšetřování. Má totiž podezření, že se na machinacích podíleli i vlivní lidé z firmy. "Šetří se, jestli lidé z představenstva Čepra, případně osoby pověřené jednáním za firmu, nespáchali trestný čin," uvedla žalobkyně Irena Zadražilová.
Mimo jiné i proto, že exekutor Juraj Podkonický dorazil do Čepra právě toto pondělí - v den, kdy byly na účtech firmy dvě miliardy určené na splátku daní. Kdyby Podkonického o pár hodin nepředběhla policie, která účty a doklady zablokovala, mohl exekutor dosáhnout toho, že by peníze dnes už nebyly v držení podniku.
Detektivům se časová shoda návštěvy exekutora a faktu, že na účtech Čepra byly miliardy, nezdá. "Mezi rozsudkem o uznání pohledávky a žádostí o exekuci bylo půl roku. Zjišťujeme, nač se s exekucí čekalo," uvedl člověk obeznámený s vyšetřováním. Pochyby o chování lidí v Čepru včera přiznal i šéf dozorčí rady Aleš Cincibus: "Je jasné, že museli mít ve firmě další spojence. A nevíme, koho."

Kdo stojí ve stínu?

Původní teorie vedení Čepra stála na tom, že miliardový spor s Venturonem prohrálo "nedopatřením" - řadoví zaměstnanci, kteří přebírali soudní obsílky, na ně zapomněli upozornit vedení firmy.
Nové informace, které se HN podařilo shromáždit, však naznačují, že pozadí machinací kolem Čepra je složitější.
Hlubší pohled na společnosti, které nyní s pohledávkami za Čeprem operují, odhaluje další nepřehledný propletenec lidí, kteří v minulosti obchodovali i s pohonnými látkami. Právě málo známí obchodníci s ropnými produkty - například Venturon - jsou přitom hlavními aktéry miliardového úniku, který se ve skladech Čepra před lety odehrál.
Tajemný Al Batal, str. 3